Vertikální přehrávání videa a televizního vysílání jako trend budoucnosti?

Mobilné telefóny predstavujú pre každého z nás jednu z najosobnejších a najsúkromnejších záležitostí, ktoré pri sebe dennodenne nosíme. Nejeden človek je na svojom smartfóne doslova závislý a nespustí ho z očí ani na sekundu. Tento fakt si veľmi dobre uvedomujú poprední vývojári a technologické firmy, ktoré sa snažia prinášať stále nové a nové vychytávky do našich prenosných zariadení. Pred pár dňami sme mohli byť svedkami spustenia novej funkcie Instagramu, ktorá zahŕňa okrem vlogov osobností aj vysielanie a streamovanie známych kanálov ako Discovery, NASA, či National Geographic. To všetko je iba začiatok.

Sociálne siete ako Instagram, Facebook alebo Snapchat, sa snažia presadzovať prehrávanie videí vo vertikálnej polohe už nejaký čas. Spoločnosť Dreams sa však chystá posunúť túto funkciu na úplne novú úroveň. Spoločnosť založili Tom Bender a Greg Hochmuth, bývalí pracovníci z radov Googlu a Instagramu. Tí sa zaoberajú vývojom rovnomennej aplikácie Dreams, ktorá má za úlohu vyrezať obraz televízneho vysielania do vertikálnej podoby, čím si ho budeme môcť vychutnať aj na našich telefónnych obrazovkách.

Podľa slov zakladateľov spomínanej firmy, sa jedná o budúcnosť moderných televíznych trendov. Vzhľadom na čoraz viac stúpajúci čas strávený pri používaní mobilných telefónov, je toto vyjadrenie celkom logické. Dreams si od rôznych investorov a sponzorov vyslúžila už viac ako 5 miliónov dolárov. Možno sa vám zdá sledovanie televízie na pomerne malej obrazovke mobilu nepraktické a neúčelné, no pravdou je, že z klasickej televízie sa v posledných rokoch stáva mŕtve médium. „V budúcnosti bude mobilný telefón jediným zariadením, ktoré bude v centre záujmu väčšiny vývojárov,“ tvrdí Tom Bender, jeden z otcov spoločnosti.

Napriek vysokej popularite streamovacích služieb ako Netflix, HBO GO, či Amazon, je podľa tvorcov aplikácie Dreams potenciál vo vertikálnej plohe telefónu. „Ak pozeráte nejaké video na Youtube, alebo prostredníctvom inej služby, automaticky otáčate telefón do horizontálnej polohy. Toto držanie telefónu nie je pre zápästie prirodzené a po chvíli začnete mať pocit nepohodlia,“ hovorí Bender. Aplikácia Dreams sa snaží o prínos kvalitného zážitku všetkým divákom bez toho, aby museli otáčať svoj telefón. Vertikálna poloha je koniec koncov pre držanie smartfónu prirodzená.

Dreams využíva formátovanie televízneho vysielania v reálnom čase, pričom je každý kanál upravený pre vertikálny výrez obrazovky. Pomocou softvéru, ktorý rozpoznáva reč a zvuky je náhľad automaticky zameraný na daný objekt, preto sa zdá, že je vysielanie priamo nakonfigurované pre obrazovky mobilných telefónov. V aplikácii je dostupné čoraz väčšie množstvo známych kanálov, ktoré je možné prepínať jednoduchým posunutím prsta po obrazovke.

Dreams predstavuje výborný spôsob ako sledovať televízne vysielanie vo vašom mobilnom telefóne. Video je plne optimalizované pre vertikálny výrez, preto nemusíte telefón zbytočne otáčať. Aplikácia zatiaľ nie je dostupná pre český a slovenský App Store, preto sa zdá, že si ešte nejaký čas budeme musieť počkať. O prípadnom spustení aplikácie Dreams na tuzemskom trhu vás budeme informovať.

| | Zdroj
4
Leitz

Diskuze

  Sněte dál.

  Jedná se o výhradně marketingovou aktivitu jednoho „vývojáře“, založenou na velmi obecných údajích.

  Jinak je to blbost jako vrata, sférické vnímání prostoru očima člověka je širokoúhlé, což je pro tvorbu kvalitního konzumentu naprosto zásadní.

  Pokecat si s babičkou přes mobil však lze s uspokojením i „na výšku“.

  Sledovat Pána Prstenů však nikoliv.

  Reagovat

  Nemozne. Obraz vnimame v beznom zivote 80 perc horizontalne, pretoze nam tento priestor ponuka najaktivnjse dianie. Na sirokouhlom spektre je zalozena aj vizualna zobrazovacia technika. Presadit vertikalny obraz je absolutne nerealne a tiez aj nelogicke. (Skuste si predsatvit, ze v kine a pozerate na cisto vertikalne platno 9:21 😀 …Anyway, mna doslova rozculuje ked vidim zdielane video vertikalne -polovica zazitku z kazdej strany chyba.

  Reagovat

  Má to zmysel. Ale asi tak o niekoľko tisícok rokov, keď budeme mať oči nad sebou. 🙂
  Inak je to blbosť.
  Ale inak, niekto si povedal: „Hoďme do placu nejakú blbosť, nejaký tupci sa už nájdu, čo nám to zasponzorujú. A keď sa to neujme, povieme sorry!“

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

SpaceX
Kolik bude stát turistický let okolo Měsíce s Muskovou společností SpaceX?
WHO
Hráče Fortnite sužuje nepříjemný malware. Jste v ohrožení i vy?
iPhone iOS. Safari FB
Je 5G síť na dosah? Jeden z tuzemských operátorů prozradil, kdy ji hodlá spustit
socialni site media fb
Chcete využívat sociální sítě? V Ugandě za to budete muset zaplatit
Steam
Steam se již brzy dočká velkého vylepšení, které ocení především herní vývojáři
h2x1_smartdevice_supermariorun
Jablíčkáři Super Maria milují. Většina příjmů Nintenda z této hry jde právě od nich
Gmail third-party accounts
Google si nedá pokoj. Partnerským společnostem umožňuje i nadále číst obsah vašich mailů
Light-fb
Zdají se vám 3 objektivy moc? Tento smartphone by jich měl nabídnout rovnou 9
harry potter fb
Harry Potter: Hogwarts Mystery je i přes kritiku hráčů mašina na peníze
eSports
Klasický sport je passé? Olympijský program možná již brzy obohatí počítačové hry
surface 01
Microsoft chystá revoluci. Vyvíjí produkt, kterým by rád zastínil úspěšnou řadu Surface
roboti disney
Vyfouknou v budoucnu roboti práci filmovým kaskadérům?
Tesla Semi
Podívejte se, jak to vypadá uvnitř elektrického tahače Tesla Semi
kempy fb
Najděte pomocí této aplikace kemp pro vaší letní dovolenou snadno a rychle
zbierka turistickÈ zn·mky plaketa
Sbíráte turistické známky? Pak by neměla tato aplikace ve vašem iPhonu chybět
German Spring Case fb
Tento kryt dokáže detekovat pád iPhonu a včas přístroj ochránit
xbox-one-x-1-of-1-2
Ideální dárek za vysvědčení pro 15 z vás: Nový Xbox One X za bezkonkurenční cenu
Drony
Miniaturní drony se již brzy dočkají vylepšení, které je posunou na zcela novou úroveň
Leitz