Zavřít reklamu

Apple v roce 2014 představil unikátní funkci 3D Touch, která je na jablečných telefonech dostupná od iPhonu 6s. Velice užitečným, nicméně ne příliš používaným gestem funkce 3D Touch je například Peek and Pop. Pravděpodobně víte, jak Peek and Pop funguje, ovšem pro neznalé, klepnutím zobrazíte náhled požadovaného obsahu, což je gesto zvané Peek, a druhým klepnutím přejdete do plného zobrazení, což je gesto zvané Pop. Není to však jen Peek and Pop, co mnoho uživatelů nevyužívá.

Jestliže nemáte 3D Touch aktivované a váš telefon jej podporuje, přejděte do Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – 3D Touch. Jakmile si funkci aktivujete, můžete stisknutím displeje různou silu otevírat náhledy obsahu, akce či kontextové nabídky. Ještě si zde můžete nastavit citlivost gest, respektive sílu přítlaku potřebnou k aktivaci gesta 3D Touch. Přestože se jedná o důmyslný prvek iPhonu, spousta uživatelů ho nepoužívá. Proč?

Proč lidé nepoužívají 3D Touch?

Spousta fanoušků cupertinské společnosti a bloggerů se domnívá, že uživatelé nedávají funkci 3D Touch takovou lásku, jakou si zaslouží, protože běžný uživatel iPhonu ani neví, kdy nebo kde funkci používat. Kolikrát se vám stalo, že jste chtěli 3D Touch použít u nějaké aplikace, ale nenabídly se vám žádné možnosti? Bohužel, u některých aplikací nejsou dostupné žádné zkratky přes 3D Touch, což mnohé uživatele od používání odradí. Dokonce se objevily spekulace, že by Apple mohl odstranit 3D Touch u jednoho z letošních modelů iPhonů.

Podle inženýrky Eliz Kilicové by přijetí technologie 3D Touch podpořil přívětivější uživatelské rozhraní, ze kterého by bylo jasně vidět, kde lze 3D Touch použít a kde nikoliv. Podívejte se, jaké vizuální rozdíly navrhuje:

iOS-3D-Touch-Visual-Indicators

V jejím návrhu je vidět, že v pravém dolním rohu každé volby či aplikace, která nabízí nějaké možnosti v rámci 3D Touch, se objevuje křivka, kterou Kilicová nazvala jako Force Decorators. Uživatel by tak mohl snadno identifikovat, u jakých aplikací se dá použít 3D Touch.

Věděli jste například, že pomocí funkce 3D Touch se na ikoně Fotoaparát zobrazí volby Pořídit selfie, Záznam videa, Zpomalený záznamVyfotit portrét? Případně, že když stisknete oblast s připojením, zobrazí se vám díky 3D Touch další ikony jako AirDropOsobní hotspot?

Tipy a triky pro 3D Touch

3D Touch nabízí spoustu možností u výchozích aplikací od Applu, ovšem i další aplikace přijaly danou technologii. Podívejte se, k čemu se dá používat 3D Touch u nejpopulárnějších aplikací:

  • Facebook – hledat, napsat příspěvek, nahrát fotku/video, naskenovat QR kód
  • Instagram – fotoaparát, nový příspěvek, zobrazit aktivity, direct
  • Shazam – vyhledat, obrazový Shazam, spustit autoshazamování, shazamovat
  • WhatsApp – hledat, nový chat, kamera, zprávy s hvězdičkou

Používáte 3D Touch? Anebo jste mu nepřišli na chuť?

VLC 3D Touch FB

Dnes nejčtenější

.