Zavřít reklamu

V dnešním článku navážeme na úvodní díl o NASu QNAP TS-328. Tentokrát se podíváme na první zapojení, resp. na možnost zjednodušeného procesu prvního zapojení a nastavení, který společnost QNAP u svých nových produktů nabízí. Mělo by jít o velice přímočaré a jednoduché řešení, které zvládne opravdu každý. Pojďme se podívat, co je na tom pravdy.

Pro inicializaci tzv. Quick Setupu je třeba NAS adekvátně zapojit, to jsme si však popisovali v původním článku a není třeba se tím zaobírat i nyní. Následně je třeba zajít na stránku install.qnap.com, kde vyplníte speciální klíč, který je nalepený na každém zařízení. Alternativní metodou je využití speciálního QR kódu, který vás na výše zmíněný web vezme automaticky, stejně tak jako automaticky předvyplní klíč vašeho zařízení. Nastavení je tak možné dělat i za pomocí mobilního telefonu/tabletu. Po vyplnění klíče na speciální webové stránce proběhne „hledání“ NASu a pokud vše proběhlo jak má, přesunete se do nastavení.

QNAP TS-328 (13)

Zde se nejprve přihlásíte ke svému QNAP účtu, se kterým se NAS následně spáruje (pokud QNAP účet nemáte, tak je ho zde možné také založit). V další fázi je třeba zvolit název svého nového NASu, skrze který jej bude možné dohledat přes síťový přístup, který QNAP nabízí skrze službu myqnapcloud a CloudLink. Po tomto nastavení následuje kontrola firmwaru. Pokud zařízení obsahuje jiný, než nejnovější verzi (což je v případě běžných prodejních kusů téměř 100%), webový instalátor zařízení automaticky aktualizuje. Jakmile je i tento krok hotov, NAS je připravený k používání tak, jak jsme u QNAPu zvyklí.

QNAP TS-328 (12)

Objeví se průvodce chytrou instalací, díky kterému NAS nastavíte přesně podle vašich představ. V šesti jednoduchých krocích projdete všechny potřebné úkony k tomu, aby byl NAS nastavený tak, jak má být. Zvolíte si tedy administrátorský login, heslo, nastavíte si časové pásmo a režim zobrazení času, dále následuje detailní nastavení sítě, ke které je NAS připojený, nastavení výchozího operačního systému, který bude s NASem komunikovat a v neposlední řadě také konfigurací nainstalovaných disků a jejich plánovanému použití. V této nabídce si můžete nastavit typ svazku, typ RAID zapojení a další komplexní možnosti konfigurace jednotlivých diskových polí. Poslední stránka nastavení je věnována shrnutí toho, jak jste si NAS v uplynulých krocích nakonfigurovali. Po potvrzení změn dojde k aplikování nastavení, po kterém je NAS připravený k běžnému používání.

Podívejte se na celý proces rychlého nastavení:

V tomto místě prvotní konfigurace NASu končí. Nový „Quick Setup“ je poměrně rychlé a elegantní řešení, díky kterému odpadá nutnost instalovat a používat externí programy pro vyhledávání, připojení a prvotní nastavení nového NASu. Celý proces je velice jednoduchý a je dostupný jak z klasického webového prohlížeče v počítači, tak i skrze displej telefonu/tabletu. Jediné co je třeba je, aby byl NAS správně připojení k domácí internetové síti a máte vystaráno. Tento nový proces ocení zejména méně technicky znalí jedinci. V tomto ohledu tak musíme QNAP pochválit. Nastavení NASu TS-328 byla hračka.

QNAP TS-328 (5)
QNAP-TS-328-fb

Dnes nejčtenější

.