Zavřít reklamu

Po delší odmlce se v nové sérii recenzí podíváme na nový NAS od společnosti QNAP. Po několika posledních modelech, které patřily spíše do vyšších segmentů, tu dnes máme NASku, která přímo cílí na běžné uživatele a měla by být vhodným produktem pro standardní domácí potřeby. V dnešním článku si novinku s označením QNAP TS-328 představíme, v následujících článcích se pak budeme zaměřovat na nějaké konkrétnější funkce a možnosti.

Námi testovaný model je v obchodech k dispozici za necelých sedm tisíc korun. Za své peníze dostanete NAS, který zvládá RAID 5 a to díky zapojení tří disků (SATA 3.0 [6Gb/s] s podporou hot-swapping), nabídne čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 1,4 GHz, 2GB RAM, možnosti hardwarové akcelerace při dekódování 4K H.256/H.264 a další. Samozřejmostí je ovládání za pomoci webového rozhraní QTS (a doprovodných aplikací) přesně tak, jak jsme u QNAPu zvyklí. Pojďme se podívat, co se skrývá v krabici a jak tento NAS zapojit.

V krabici (která je polepená různými informacemi o tom, co tento NAS zvládne a jaké jsou jeho nejzajímavější funkce) najdeme NAS jako takový, napájecí kabel, napájecí adaptér, propojovací ethernetový kabel a tři náhradní závlačky pro instalaci disků. QNAP TS-328 je tentokrát matně bílý, což je vítanou změnou po několika krabičkách v mnoha odstínech černé. Oproti předchozím testovaným modelům je o něco užší (logicky, neb disponuje jen třemi interními pozicemi pro disky), zároveň je však o něco delší.

QNAP TS-328 (5)

Pokud se na jednotku podíváme do detailu, na čelní straně najdeme jeden USB 3.0 port (s tlačítkem pro provedení kopie dat), tlačítko pro vypnutí/zapnutí, trojici indikačních diod diskové kapacity a další trojici informačních diod, které tentokrát uživatele informují o aktivitě NASu, sítě a připojení. Horní i boční strany jsou čisté, na spodní se v plechu nachází perforace pro potřeby ventilace a poměrně zdárně provedené protiskluzové a protivibrační patky, na kterých NAS sedí. Na zadní straně pak najdeme tichý 90mm ventilátor, který má na starosti chlazení celého systému. Z hlediska I/O se tu pak nachází klasický Kensington lock, port pro napájení, dvojice USB typ A (jeden 3.0, druhý 2.0), dvojice ethernetových konektorů, jeden audio konektor, konektor pro servisní účely a tlačítko pro reset zařízení.

QNAP TS-328 (14)

V rámci našeho testovacího provozu osadíme NAS třemi disky. Ve dvou případech půjde o klasické 3,5″ HDD Seagate NAS 1TB, které doplní SSD Samsung 750 EVO o kapacitě 250GB. Volba SSD disku padla na základě toho, že tento NAS podporuje funkci SSD Cache, kterou tak hodláme využít. Proces instalace disků je o něco složitější, než v případě předchozích testovaných modelů. Abyste se dostali k šachtám, je třeba odšroubovat tři šroubky, jež drží šasi na rámu konstrukce. Bohužel nejde o zvětšené šrouby, na které můžete být zvyklí z některých moderních počítačových skříní, takže je třeba sáhnout po šroubováku. Po jejich odstranění je možné plechovou část šasi odsunout stranou a poté jsou diskové šachty k dispozici.

QNAP TS-328 (18)

Dva sloty jsou na klasické 3,5″ disky, v tom třetím je předinstalovaný rámeček pro instalaci 2,5″ disku (v klasickém prodejní balení je tato redukce zvlášť a uživatel si ji může/nemusí nainstalovat, stejně jako si může další dokoupit. Instalace disků a opětovné složení zařízení je už velice snadné. Nyní je NAS jako takový připraven, stačí jej jen adekvátně zapojit do elektrické a internetové sítě, a můžeme začít s nastavením. To si však necháme do dalšího článku, neboť zde QNAP přišel s novinkou ve formě superrychlého a do velké míry automatizovaného prvotního nastavení, na které se příště podíváme.

QNAP TS-328 (13)

 

Dnes nejčtenější

.