Zavřít reklamu

Oddělení fyzioterapie na Nevadské univerzitě provedlo studii, ze které vyplývá, že špatné držení těla při používání tabletu způsobuje neustávající bolesti krku a ramen. Zdravotní problémy daného charakteru jsou označovány jako iPad neck.

Podle článku zveřejněného v časopise Journal of Physical Therapy Science stoupající popularita tabletů, jako je iPad, ve školách, obchodech i osobních životech vede ke špatnému držení hlavy a krku, což výrazně zatěžuje tělo. „Teoreticky, čím více hodin trávíte u iPadu, tím větší bolesti krku a ramen pociťujete. Ale to, co jsme zjistili, není ten nejdůležitější rizikový faktor. Problémy se objevují v závislosti na pohlaví a specifických postojích,“ uvedl hlavní autor studie Szu-Ping Lee.

Takto Apple představoval iPad 6. generace: 

Podle průzkumu, který provedli výzkumní pracovníci UNLV, se bolesti objevily u 84 % účastníků. Mezi nejčastější příznaky patří ztuhlost a bolesti krku a horní části zadního ramene. Výsledky ukázaly, že velké procento teenagerů trpí bolestmi kvůli neustálému používán elektronických zařízení v nevhodných pozicích. Studenti většinou sedí tak, že rizikové oblasti jejich těla nemají žádnou oporu, což je chyba.

„Naše výsledky ukázaly, že používáním tabletů ve více neobvyklých, jako je ležení, na boku či na zádech, bylo často spojeno se symptomy,“ uvádí studie. „Dlouhotrvající krční flexe se obvykle pozoruje, pokud je tablet umístěn na stole a není v úrovni očí. Může tak dojít k prodloužení a zvětšení svalů.“

Studie dále zjistila, že problémy zvané iPad neck postihují především ženy. Podle údajů si na bolesti krku způsobené nesprávným používáním tabletů stěžovaly především ženy.

3 způsoby, jak předcházet bolestem krku a ramen

Jelikož se iPady, iPhony a další elektronická zařízení využívají více a více, měli by být uživatelé informovaní o tom, jak zabránit napětí v ramenech a krku. Zde jsou 3 způsoby, jak předcházet potížím zvaným iPad neck:

  1. Posaďte se na židli s opěrkou.
  2. Používejte stojan na iPad.
  3. Dávejte si přestávky a procházejte se během práce.
ipad fb

Související články

Dnes nejčtenější

.