Žádný Apple ani Samsung. Zcela bezrámečkový smartphone představil někdo úplně jiný

V současné době patří iPhone X k nejprodávanějším smartphonům na světě. Dokonce samotný CEO cupertinské společnosti Tim Cook několikrát zdůraznil, že od zahájení prodeje je iPhone X nejprodávanějším iPhonem každý týden. I když je vlajková loď úspěšná, stále se objevuje kritika na onen výřez v horní části obrazovky. Ovšem konkurenční výrobce telefonu nechtěl napodobovat design jablečného telefonu jako ostatní společnosti na trhu, a tak odhalil zařízení, které vypadá jako iPhone X bez černého proužku.

Čínská společnost Vivo představila očekávaný smartphone řady NEX. Přístroj s displejem přes celou přední stranu má extrémně tenké rámečky. Displej nemá žádný horní výřez, protože přední kamera se vysouvá z horní strany jako periskop.

Poté, co Apple představil iPhone X, se ostatní výrobci smartphonů inspirovali a začali používat také horní výřez. Kdežto značka Vivo chce jít proti proudu, a proto zvolila vysouvací přední kameru namísto módního výřezu.

I když má Vivo NEX displej od okraje k okraji bez jakéhokoliv rušivého elementu, je tu jedna nevýhoda. Výrobci telefonů se pokoušejí upustit od komponentů, s nimiž se dá pohybovat, jako je právě vysouvací kamera. Je tu totiž riziko, že uživatel vysouvací kameru svou neopatrností například zlomí.

Přední kamera iPhonu X sice ubírá z displeje, alespoň však není na křehkém kusu plastu, který vyčnívá z přístroje.

Nezapomeňte na Face ID

V malém černém proužku na displeji ale není pouze přední kamera. Ještě zahrnuje snímače pro Face ID. Pokud by tedy Apple přistoupil také na vysouvací přední kameru, musela by být tato pohyblivá komponenta široká, protože by do ní musel zakomponovat ještě technologii pro rozpoznávání obličeje.

Další možností je vynechání Face ID a použití čtečky otisků prstů, jako to udělal Vivo. Apple však tvrdí, že Face ID je dvakrát bezpečnější než čtečky otisků prstů, a proto se zřejmě odemykání iPhonu pomocí obličeje nevzdá.

Leitz

Diskuze

  Vysouvací kamera možná dobrá, ale v mém telefonu je technologie využívající kameru k vypínání displeje, pokud se na telefon nedívám. To by v tomto případě musela být kamera vysunutá neustále. Za chvíli by z nestálého vyjíždění raději sama odpochodovala.

  Reagovat

  To radši “notch” než bradu… aspoň má iPhone nějakej konkrétní tvar. Docela by mě zajímalo kam se ještě bude design posouvat až budou všechny telefony jen hranoly se zaoblenýma rohama…

  Reagovat

  Když nad tím tak přemýšlím, tak technologie jako Face ID nebo čtečka otisku prstů vlastně na bezpečnosti nijak nepřidá. Naopak bezpečnost snižuje, protože znak, PIN či heslo bez vašeho vědomí nikdo nezjistí, ale Face ID nebo otisk prstu Vám kdokoli zneužije, pokud máte trochu tvrdší spaní nebo jste prostě mimo….

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz