Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co se ve světě objevily zprávy o novém přístroji GrayKey, který využívá policie v USA k odemykání iPhonů. Ačkoliv o něm zrovna mnoho informací nemáme, podle všeho začne na odemykání pracovat poté, co je přes Lightning připojen k zařízení. Lightning je však pro výměnu dat použitelný jen po určitou dobu a po jejím uplynutí je potřeba odemčení telefonu pomocí kódu, aby šlo port zase používat například k synchronizaci. Tato doba ale bude s příchodem iOS 12 výrazně zkrácena.

V Nastavení se objevila v sekci  Touch ID/Face ID a kódový zámek novinka, která umožňuje vypnout funkce Lightning portu již hodinu po nečinnosti iPhonu. Tato novinka se nazývá USB příslušenství a Applem je její využívání vysvětleno takto: “Pokud chcete umožnit připojení USB příslušenství k iPhonu zamknutému déle než hodinu, odemkněte ho.” a v případě zapnutí: „Vypnutím zabráníte USB příslušenství v připojení k iPhonu, pokud bude déle než hodinu zamknutý. Ve zkratce to tedy znamená, že pokud tuto volbu necháte takto, po hodině nečinnosti vám Lightning neumožní nic jiného, než přes něj telefon nabíjet a to až do chvíle, kdy jej znovu odemknete. Poté se již jeho veškeré funkce opět obnoví. 

usb prislusenstvi

Díky této novince by tak měla být výrazně eliminována všechna možná nebezpečí pramenící právě ze speciálních přístrojů, které dokáží iPhony odemknout skrze Lightning. Policisté, kteří je k odemykání využívají, totiž potřebují vždy nejprve soudní příkaz, což může několik dní trvat. I kdyby to však trvalo jen několik hodin, novinka v iOS 12 všechny tyto přístroje vyšachuje.

Takto vypadá přístroj, kterým se lze prolomit do uzamčeného iPhonu:

Enter passcode screen of an iPhone running iOS 9

Související články

Dnes nejčtenější

.