Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co se ve světě objevily zprávy o novém přístroji GrayKey, který využívá policie v USA k odemykání iPhonů. Ačkoliv o něm zrovna mnoho informací nemáme, podle všeho začne na odemykání pracovat poté, co je přes Lightning připojen k zařízení. Lightning je však pro výměnu dat použitelný jen po určitou dobu a po jejím uplynutí je potřeba odemčení telefonu pomocí kódu, aby šlo port zase používat například k synchronizaci. Tato doba ale bude s příchodem iOS 12 výrazně zkrácena.

V Nastavení se objevila v sekci  Touch ID/Face ID a kódový zámek novinka, která umožňuje vypnout funkce Lightning portu již hodinu po nečinnosti iPhonu. Tato novinka se nazývá USB příslušenství a Applem je její využívání vysvětleno takto: “Pokud chcete umožnit připojení USB příslušenství k iPhonu zamknutému déle než hodinu, odemkněte ho.” a v případě zapnutí: „Vypnutím zabráníte USB příslušenství v připojení k iPhonu, pokud bude déle než hodinu zamknutý. Ve zkratce to tedy znamená, že pokud tuto volbu necháte takto, po hodině nečinnosti vám Lightning neumožní nic jiného, než přes něj telefon nabíjet a to až do chvíle, kdy jej znovu odemknete. Poté se již jeho veškeré funkce opět obnoví. 

usb prislusenstvi
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Díky této novince by tak měla být výrazně eliminována všechna možná nebezpečí pramenící právě ze speciálních přístrojů, které dokáží iPhony odemknout skrze Lightning. Policisté, kteří je k odemykání využívají, totiž potřebují vždy nejprve soudní příkaz, což může několik dní trvat. I kdyby to však trvalo jen několik hodin, novinka v iOS 12 všechny tyto přístroje vyšachuje.

Takto vypadá přístroj, kterým se lze prolomit do uzamčeného iPhonu:

Enter passcode screen of an iPhone running iOS 9
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější