Zavřít reklamu

Ačkoliv je Apple nejhodnotnější společností světa, stále hledá způsoby, jak svou hodnotu zvýšit a vydělat více peněz. Podle dostupných informací proto přišel s plánem, díky kterému bude schopen lépe kontrolovat svůj dodavatelský řetězec, a snížit tak své náklady na výrobu produktů o 10 až 15 %. 

Plán Applu je vcelku jednoduchý. Doposud totiž dohlížel především na klíčové komponenty a ty těm “neklíčovým”, čili těm o něco méně důležitým, tolik pozornosti nevěnoval. Svým dodavatelům tak jen víceméně schválil určité společnosti, od kterých mohou odebírat určité komponenty, protože jsou je schopny vyrábět dostatečně kvalitně. To se ale podle tajwanského portálu Digitimes mění. Apple se totiž rozhodl důkladněji dohlížet i na výrobce méně důležitých komponentů (například různých šroubků), se kterými vyjedná přesné množství a ceny, což bylo donedávna v kompetenci dodavatelů vyrábějících ty nejdůležitější komponenty. Tento krok umožní Applu daleko lépe kontrolovat veškeré výrobní postupy dílů pro jeho produkty a tlačit tak ceny za komponenty o něco níž, jelikož o nich bude vědět takřka vše. 

Toto nové opatření by se mělo zprvu dotýkat primárně dodavatelského řetězce pro MacBooky. Je však pravděpodobné, že pokud se postup ukáže jako ideální, může být nasazen na dodavatelský řetězec u dalších produktů, mezi které patří například iPhony, iPady či Apple Watch.

Celkově je tento postup poměrně zajímavý a Applu se jistě vyplatí. S ohledem na jeho použití v dodavatelském řetězci MacBooků se nabízí otázka, zda se tímto krokem Apple nebude snažit stlačit cenu chystané druhé generace MacBooku Air, o které se již nějakou dobu spekuluje. Pokud se totiž k jejímu představení Apple přeci jen odhodlá a nahradí jí v nabídce stávající MacBook Air, je jasné, že bude potřeba udržet na přijatelné míře i jeho cenu. Kdyby tomu totiž tak nebylo, entry-modelem by byl najednou MacBook či nejlevnější MacBook Pro, jejichž ceny se blíží hranici 40 tisíc korun. 

Tim Cook Apple money rich FB

Související články

Dnes nejčtenější

.