Zavřít reklamu

Fotografování startu rakety s sebou nese jistá úskalí. Pořízení obstojné fotografie z dostatečné vzdálenosti může být zejména pro profesionála poměrně jednoduché, opravdovým oříškem je ale fotografování z těsnější blízkosti. Když NASA vypouštěla do vesmíru své Grace satelity, nemohl u toho fotograf Bill Ingalls chybět. Podařilo se mu pořídit opravdu úchvatné záběry, jeho fotoaparát ale utrpěl velmi pozoruhodnou újmu.

Satelity byly vypuštěny spolu s raketou Falcon 9 společnosti SpaceX. Ingalls se rozhodl v zájmu pořízení opravdu unikátních snímků riskovat a umístil svůj fotoaparát do nepříliš bezpečné vzdálenosti. Výsledné záběry byly opravdu skvělé, Ingalls ale za ně zaplatil daň v podobě naprosto zničeného aparátu. Snímky si můžete prohlédnout v galerii.

Když se Ingalls po startu vrátil na místo, aby si vzal zpět své fotografické vybavení, zjistil, že je vše pokryté kusy spálené hmoty – naštěstí šlo ve skutečnosti o „nežádoucí vedlejší účinky“ startu rakety. Fotograf o něco později na svém facebookovém účtu vysvětlil, že jeho fotoparát stihl na první pohled tak tragický osud především kvůli šlehajícím plamenům, které byly součástí startu. „Do mnohem větší blízkosti jsem umístil řadu dalších svých fotoaparátů, a těm se nic nestalo,“ vysvětluje Ingalls. „Jednalo se o výsledek menšího ohnivého záblesku, který není při startu rakety ničím neobvyklým, a který byl – bohužel až poté, co došlo ke zničení fotoaparátu – řádně uhašen.“.

Na snímku v naší galerii můžete vidět, že fotoaparát Billa Ingallse viditelně zažil už i světlejší chvilky. Při pohledu na objektiv, pokrytý spálenými kusy hlíny, rostlin a dalšího materiálu se vyděsí nejen vášniví fotografové. Podle serveru BGR ale tělo fotoaparátu neutrpělo výraznější nenapravitelnou újmu. Naštěstí také nešlo o jediný fotoaparát, který Ingalls vlastnil. Dalšími přístroji se mu podařilo start Falconu 9 zachytit působivě i z jiných úhlů, snímky si můžete prohlédnout na Flickru společnosti NASA.

Související články

Dnes nejčtenější