Zavřít reklamu

Žijeme ve světě, kdy se stává ze slov “drát” či “kabel” téměř hanlivé označení. Mnoho věcí je totiž nyní zajištěno bezdrátově, což je pro nás samozřejmě daleko jednodušší. Když si chci zavolat či napsat zprávu, stačí vytáhnout mobilní telefon, pár dotyky prstu zvolit požadovanou akci a volià, spojení s druhou stranou navázáno. To samé v bledě modrém se pak dá říci i o internetu, který je díky Wi-Fi dostupný takřka na každém kroku. Všechny tyto věci se však musí samozřejmě nějak šířit, což právě vyvolává v některých lidech obavy. Záření, které je kolem nás vyzařováno zařízeními, je totiž svým způsobem pro svět velkou neznámou a nikdo neví, jak na něj bude lidské tělo reagovat například poté, co mu bude vystavováno soustavně celý život. Vědci nás však ubezpečují, že obavy nejsou na místě.

Nebudeme si nic nalhávat. Radiofrekvence a elektromagnetické záření, která vyzařují bezdrátová zařízení, mohou zvýšit riziko výskytu některých typů rakovin. To ale platí skutečně jen v případech, kdy byste byli vystaveni enormním dávkám, které v žádném případě smartphony či routery od Wi-Fi nešíří. Ostatně, ani nemohou. Po celém světě totiž platí bezpečnostní normy, které tato bezdrátová zařízení musí splňovat. V opačném případě by se totiž nedostaly na pulty obchodů. Z tohoto hlediska tedy obavy mít nemusíte.

Že není důvod k obavám však tvrdí i kapacity ve svém oboru. Například profesor radiační onkologie na lékařské fakultě ve Wisconsinu, John Moulder, uvedl před dvěma lety v jednom z rozhovorů, že záření, která “schytáme” od Wi-Fi routerů či smartphonů jsou řádově několikrát nižší než maximální povolené bezpečnostní limity. Ve stejném duchu pak mluvila i Světová zdravotnícká organizace, která již před několika lety uvedla, že neexistují žádné přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že by slabé záření z bezdrátových přístrojů měly za následek zhoršené zdraví. 

Mnoho lidí má obavy například i z toho, že jim hrozí zdravotní problémy kvůli Face ID na iPhonu X:

Každá mince má dvě strany

S tím, že jsou smartphony, Wi-Fi routery a další zařízení vyzařující záření, téměř neškodné, se však samozřejmě někteří odborníci neztotožňují. Například Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila chytré telefony jako možný karcinogen, ačkoliv jejich výzkumy smartphone za obzvláště nebezpečný neoznačily. I kdybyste se však rozhodli využívání smartphonů omezit či dokonce úplně zrušit, pořád se budete pohybovat ve světě plném záření a jen velmi těžko docílíte toho, že bude vaše prostředí v tomto ohledu čisté. 

Resumé?

Panika ze záření smartphonů, Wi-Fi routerů a dalších zařízení tedy na místě není. Na druhou stranu však nemůžeme se stoprocentní jistotou říci, že se za 10 let tento pohled zcela změní a to, co nyní využíváme, bude označeno za největší dílo zkázy. Otázkou tak spíše je, zda si chcete svůj život díky výdobytkům moderní techniky ulehčit a toho zdravotní riziko, které je pravděpodobně minimální, podstoupit či nikoliv. 

Související články

Dnes nejčtenější

.