Zavřít reklamu

Tim Cook vede jednu z nejhodnotnějších společností na světě. U takto známé osobnosti byste možná předpokládali, že nemá žádné soukromí a že není nic, co byste o něm nevěděli. Tim Cook si ale v souladu s všeobecně známou tajnůstkářskou filosofií společnosti Apple své soukromí pečlivě střeží – možná ještě pečlivěji, než jeho předchůdce Steve Jobs. Které věci jste o Timu Cookovi možná nevěděli?

Tim Cook se narodil 1. listopadu roku 1960 jako Timothy Donald Cook v Mobile v Alabamě. Jeho otec pracoval jako dělník v loděnici, matka Geraldine pracovala v lékárně. Po absolvování střední školy v Robertsdale nastoupil Tim Cook na univerzitu v Auburn, kde v roce 1982 získal bakalářský titul. V roce 1988 Cook získal magisterský titul na Dukově univerzitě. V současné době stojí v čele společnosti Apple.

Ranní ptáče

Tim Cook vstává brzy. Opravdu brzy – ve 3.45 ráno. První e-maily začíná rozesílat v půl páté ráno, o půl hodiny později ho již můžete potkat v tělocvičně. Tim Cook cvičí často, důkladně a rád. Ostatně, i kvůli tomu je tak uchvácen z Apple Watch.

 Přemluven Jobsem

Tim Cook nepatří mezi lidi, kteří by byli odjakživa fanoušky jablečné společnosti. Dvanáct let působil ve firmě IBM, poté pracoval jako obchodní ředitel ve společnosti Intelligent Electronics. V roce 1998 ale Cooka oslovil Steve Jobs, který nijak nedbal na to, že Cook nedávno nastoupil do společnosti Compaq, a nabídl mu místo u Applu. Ačkoliv se to v té době nejevilo jako nejlepší nápad, Cook se rozhodl poslechnout svou intuici (a charismatického Jobse), a přijal v Applu místo hlavního provozního viceprezidenta – zbytek historie jistě každý zná.

Jablečné bohatství

Vést nejhodnotnější společnost na světě se jednoznačně vyplatí. Doslova. Přestože Tim Cook není nejbohatším člověkem na planetě, jeho údajný roční plat ve výši více než 10 milionů dolarů rozhodně není ničím, na co by si člověk mohl stěžovat. Připočteme-li akcie Applu, činí současný odhadovaný majetek Tima Cooka přes 785 milionů dolarů. V roce 2015 Tim Cook prohlásil, že plánuje darovat veškeré své peníze z akcií Applu na charitu.

Štědrý dárce

Tim Cook a Steve Jobs si byli velmi blízcí. Když Jobs onemocněl, nabídl se Tim Cook jako dárce části jater – oba měli stejnou krevní skupinu. Jobs tuto velkorysou nabídku ale odmítl s tvrdohlavostí sobě vlastní. „Nikdy ti nedovolím to udělat. Nikdy,“ křičel. „Steve na mě za celých třináct let, co jsme se znali, křičel pouze čtyřikrát,“ svěřil se Cook. „Toto byl jeden z těch případů.“.

Soukromí nadevše

Když projdete Google do všech koutů, zjistíte, že potvrzených faktů o Timu Cookovi je skutečné minimum. Své soukromí si totiž v souladu s tajnůstkářským přístupem jablečné společnosti pečlivě střeží. „Tim Cook je notoricky uzavřený a o jeho osobním životě nevíme téměř nic,“ píše Walter Smith z Mobility Digest, podle kterého Cook v ochraně svého soukromí zachází tak daleko, že si ke cvičení vybírá místa mimo jablečný kampus. Se zaměstnanci Applu se příliš blízce nepřátelí.

Tak co, kolik faktů jste o nynějším řediteli jablečné společnosti věděli a kolik vám jich tento článek prozradil? Podělte se o to s námi do komentářů.

Dnes nejčtenější

.