Žádná sláva. Apple s prodeji HomePodu v 1. čtvrtletí na konkurenci značně ztrácel

Když představil Apple v červnu loňského roku HomePod, svět tím bezesporu zaujal. Ačkoliv totiž již pár podobných produktů na trhu bylo, od Applu se klasicky čekalo, že hranice dosavadních chytrých asistentů určitým způsobem posune a nastaví jakýsi nový standard, kterému se budou chtíti všichni přiblížit. S odstupem času se však ukázalo, že tomu tak úplně není. Jablečná společnost totiž se zahájením prodejů velmi dlouho otálela a na pulty obchodů ve třech zemích jej dodala až na začátku letošního roku. Právě kvůli dlouhému čekání však přišel Apple o mnoho potenciálních kupců. O další pak přišel kvůli ceně, poněkud omezené Siri, omezeným funkcím či absence možnosti připojit se k reproduktoru přes Bluetooth, kvůli čemuž je reproduktor prakticky nepoužitelný pro všechny “neaplovské” produkty. Možná i proto se tak jeho prodeje nedaří tak, jak by si nejspíš lidé okolo Tima Cooka představovali.

Ačkoliv nám přesná čísla prodejů při oznámení finančních výsledků Apple nesdělil, díky práci analytiků si alespoň hrubou představu udělat můžeme. Analytici ze společnosti Strategy Analytics totiž díky svému průzkumu zjistili, že se Applu podařilo za první čtvrtletí prodat “jen” 600 tisíc kusů jeho chytrého reproduktoru, což není zrovna mnoho. Podíl Applu na světovém trhu s chytrými reproduktory je tak mizivých 6 %. S ohledem na konkurenci se navíc nedá příliš očekávat, že se toto nelichotivé číslo v brzké době zvýší. 

Dominantními hráči na trhu s chytrými reproduktory jsou podle očekávání Amazon a Google, kteří si pro sebe uzurpovali zhruba 70 % trhu. Ostatní společnosti včetně Applu si pak tedy mezi sebe rozdělily zbytek, což není rozhodně žádné velké číslo. Nadvládě Amazonu a Googlu se však nemůžeme s ohledem ja širokou nabídku jejich chytrých reproduktorů divit. Zákazníci mají totiž skutečně z čeho vybírat a navíc při nákupu jejich produktu v porovnání s Applem ještě výrazně ušetří. Právě cena je totiž jedním z nejpalčivějších problémů HomePodu. Ačkoliv má reproduktor fenomenální zvuk, 349 dolarů za něj zákazníci platit zkrátka nechtějí. Tím spíš, když u konkurence seženou chytré reproduktory za cenu kolem 100 dolarů, byť s horším zvukem. 

I kvůli tomu se v kuloárech spekuluje nad tím, že Apple chystá novou a o poznání levnější verzi HomePodu, kterou bude chtít nynější situaci na trhu změnit. Cena nového HomePodu by se měla pohybovat okolo 200 dolarů, čímž by již konkurovat Googlu s Amazonem mohl. Tohoto reproduktoru bychom se pak měli dočkat na konci letošního roku, přičemž se jako poměrně pravděpodobné zdá jeho představení na zářijové keynote po boku nových iPhonů. 

| | Zdroj
9
Leitz

Diskuze

  njn, Apple se musí uvědomit, že i když máme rádi(my iOvce) vetšinu jejich zařízení a dost si jich koupíme, tak jen proto, že za to stojí a ne proto, že to má na sobě nakousnuté jablko. Homepod mi nic neříká a nemám jediný důvod, proč by něco takového mělo doma překážet, takže se nízkým prodejům nelze divit. Siri použiji tak 2x do měsíce a nehodlám na tom nic měnit.

  Reagovat

  Ach jo. Ať už vkročil Apple za Jobse do jakéhokoliv odvětví, tak skoro vždy slavil úspěch nebo se jednalo o revoluci. Kam Apple vstoupí s Cookem, tak se jejich produkty prodávají průměrně nebo podprůměrně, žádná sláva.

  Reagovat

  Muzu se zeptat ktera sluchatka v cene 5.000.-kc se prodavaji lepe nez ty od Apple?
  Ktery notebook v cenove hladine cca 40-50.000 se prodava lepe nez ten od Apple?
  Ktery telefon v cenove hladine 30-35.000.-kc se prodava lepe nez iPhone X ?
  Ktere chytre hodinky v cenove hladine 15-20.000.-kc se prodavaji lepe nez ty od Apple?
  Prosim Marku poučte nas tady a seznamte nas s novym lidrem na poli spotrebni elektroniky.

  Reagovat

  To není důkaz, že je něčeho lídr ??? To jsou záměrně nastavený hranice, aby to ukazovalo, že je Apple nejlepší. Navíc záměrně vybraný produkty. Třeba to s tím telefonem. To je hovadina ala frufru. Žádný jiný telefon v cenové kategorii 30 – 35 000 Kč neexistuje, tak je pak logicky Apple nej ???
  Stejně tak to platí pro hodinky. Ty jsou buď levnější a ty co stojí tyhle peníze, tak se jedná o modely pro opravdu aktivní sportovce, ne pro trotly co si nasaděj Airpods a „běhaj“ za slunečnýho počasí po lese. Tedy pro úzkou skupinu uživatelů. Zatímco Apple Watch jsou masová práskačka pro šmíru ??? Vidím to když chodím se psem ???
  Mimochodem nevíš jak je to s tou bezdrátovou nabíječkou? Od Apple? ??? Ta je taky nejprodávanější?

  Proím frufrus pouč nás a seznam nás s novm lídrem na poli spotřební elektroniky ???

  Třeba jak je na tom Apple s prodejem dalších položek ve svém portfoliu, rád si to přečtu ???

  Mercedes taky prodává ve své kategorii nejvíc aut, ale neznamená to že je lídr v prodeji automobilů??? Stejně tak Apple není lídr v na poli spotřební elekroniky. Je to spíš lůzr, co nemá ani výrobní závody a vše si nechává dělat ???

  Zdá se, frufru, že jste nepochopil to, o cem tady pisu. Do odvětví iPhonů a maců Apple vstoupil uz za Jobse a stále z toho těží. Apple Watch se mozna prodávají lépe, nez konkurenční hodinky, ale ze by na trhu zpusobily nejakou revoluci, to se rict nedá. Stejne tak u Homepodu. Jinak nejsem nejakej „hejtr“ Applu, jen mi to tak v poslední době připadá. Jinak jestli mate potřebu byt hned hrubý, nemá smysl s vámi diskutovat

  Reagovat

  Jojo…Homepod je bezesporu skvělý reproduktor, nicméně velmi podprůměrný chytrý reproduktor. Vše je bohužel odvislé od vývoje Siri, který dost pokulhává za konkurecí. Ačkoliv jsem milovník jablečných produktů, musím konstatovat, že Google asistent je úplně někde jinde. To se zkrátka Applu nepovedlo.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz