Zavřít reklamu

Když představil Apple v červnu loňského roku HomePod, svět tím bezesporu zaujal. Ačkoliv totiž již pár podobných produktů na trhu bylo, od Applu se klasicky čekalo, že hranice dosavadních chytrých asistentů určitým způsobem posune a nastaví jakýsi nový standard, kterému se budou chtíti všichni přiblížit. S odstupem času se však ukázalo, že tomu tak úplně není. Jablečná společnost totiž se zahájením prodejů velmi dlouho otálela a na pulty obchodů ve třech zemích jej dodala až na začátku letošního roku. Právě kvůli dlouhému čekání však přišel Apple o mnoho potenciálních kupců. O další pak přišel kvůli ceně, poněkud omezené Siri, omezeným funkcím či absence možnosti připojit se k reproduktoru přes Bluetooth, kvůli čemuž je reproduktor prakticky nepoužitelný pro všechny “neaplovské” produkty. Možná i proto se tak jeho prodeje nedaří tak, jak by si nejspíš lidé okolo Tima Cooka představovali.

Ačkoliv nám přesná čísla prodejů při oznámení finančních výsledků Apple nesdělil, díky práci analytiků si alespoň hrubou představu udělat můžeme. Analytici ze společnosti Strategy Analytics totiž díky svému průzkumu zjistili, že se Applu podařilo za první čtvrtletí prodat “jen” 600 tisíc kusů jeho chytrého reproduktoru, což není zrovna mnoho. Podíl Applu na světovém trhu s chytrými reproduktory je tak mizivých 6 %. S ohledem na konkurenci se navíc nedá příliš očekávat, že se toto nelichotivé číslo v brzké době zvýší. 

strategyanalyticshomepodsalesq12018-800x468

Dominantními hráči na trhu s chytrými reproduktory jsou podle očekávání Amazon a Google, kteří si pro sebe uzurpovali zhruba 70 % trhu. Ostatní společnosti včetně Applu si pak tedy mezi sebe rozdělily zbytek, což není rozhodně žádné velké číslo. Nadvládě Amazonu a Googlu se však nemůžeme s ohledem ja širokou nabídku jejich chytrých reproduktorů divit. Zákazníci mají totiž skutečně z čeho vybírat a navíc při nákupu jejich produktu v porovnání s Applem ještě výrazně ušetří. Právě cena je totiž jedním z nejpalčivějších problémů HomePodu. Ačkoliv má reproduktor fenomenální zvuk, 349 dolarů za něj zákazníci platit zkrátka nechtějí. Tím spíš, když u konkurence seženou chytré reproduktory za cenu kolem 100 dolarů, byť s horším zvukem. 

I kvůli tomu se v kuloárech spekuluje nad tím, že Apple chystá novou a o poznání levnější verzi HomePodu, kterou bude chtít nynější situaci na trhu změnit. Cena nového HomePodu by se měla pohybovat okolo 200 dolarů, čímž by již konkurovat Googlu s Amazonem mohl. Tohoto reproduktoru bychom se pak měli dočkat na konci letošního roku, přičemž se jako poměrně pravděpodobné zdá jeho představení na zářijové keynote po boku nových iPhonů. 

Apple HomePod recenze FB

Související články

Dnes nejčtenější

.