Zavřít reklamu

O Warrenu Buffettovi je v poslední době ve spojitosti s Applem slyšet opravdu hodně. Tento legendární investor, kterému se díky jeho skvělým předpovědím přezdívá věštec z Omahy, totiž investoval skrze svou investiční společnost Berkshire Hathaway do jablečné společnosti v posledních měsících velké množství peněz. Po posledním nákupu akcií Applu tak nyní vlastní neuvěřitelných 240,3 milionu akcií v celkové hodnotě 42,5 miliard dolarů. 

Díky velkému nákupu akcií se tak Buffett vyhoupl na místo pro druhého největšího akcionáře Applu, přičemž na tomto místě vystřídal investory z BlackRock Inc.. První místo dál patří Vanguard Group. Pokud však čekáte, že druhý největší akcionář Applu má alespoň částečně otěže jablečné společnosti ve svých rukou, mýlili byste se. Podle agentury Reuters má totiž Buffett v Applu “jen” zhruba 5% podíl, což je s ohledem na investici ve výši 42,5 miliard dolarů skoro až neuvěřitelné.

Buffettova investice do Applu je s ohledem na jeho tvrzení z minulosti vcelku zajímavá. Není tomu totiž tak dávno, co se investicím do technologických společností spíše bránil, protože podle něj byly poměrně rizikové. Apple však již řadu let ukazuje, že je skutečnou sázkou na jistotu, čímž přesvědčil i samotného Warrena. Ten se nechal před pár dny dokonce slyšet, že pokud by to bylo možné, rád by vlastnil klidně 100 % akcií Applu. Na to následně reagovat ředitel Applu Tim Cok slovy, že je nadšený z toho, že má Apple tak významného investora, jakým Buffet bezesporu je. Ke 100 % vlastněných akcií se Buffet sice nejspíš nepřiblíží, nákupy však ještě samozřejmě plánuje.

Uvidíme, jak se tedy bude Applu dařit i nadále. Vzhledem k tomu, že jsou mu nakloněni i takto významní akcionáři, se však dá očekávat, že zlaté časy jen tak neskončí. Tím spíš, když má letošek přinést obrovský prodejní boom díky trojici iPhonů, z nichž bude jeden lákat především přijatelnou cenou. 

Warren Buffett, chairman of Berkshire Hathaway Inc., speaks during an event marking Business Wire’s expansion into Canada in Toronto, Ontario, Canada, on Wednesday, Feb. 6, 2008. Buffett said a credit crunch isn’t under way and he forecast that the dollar’s value is likely to decline. Photographer: Norm Betts/Bloomberg News

Související články

Dnes nejčtenější