Apple pracuje na vylepšení, díky kterému by mohlo být Face ID prakticky neprolomitelné

Apple spolu s iPhonem X představil i pokročilý systém odemykání telefonu pomocí Face ID. Technologie založená na trojrozměrném skenování obličeje předběhla dobu, ovšem neukázala se jako zcela stoprocentní. Některá jednovaječná dvojčata dokáží Face ID prolomit. Zdá se, že Apple chce posunout technologii skenování obličeje ještě dál a možná chystá do svého Face ID implementovat technologii, která umožní skenovat cévy v obličeji.

Apple si patent s názvem „Zobrazování cév pomocí detekce pulsního záření“ zaregistroval u patentového úřadu v listopadu 2015. Ten jej zveřejnil až tento týden. Technologie počítá s užitím infračerveného zářiče a přijímače k detekování vzorku cév pod povrchem pokožky. Postup by mohl také posloužit k vymodelování trojrozměrného modelu lidského těla.

Takhle by nová skenovací technologie měla vypadat:

Patent odkazuje zejména na již existující skener krevního řečiště v dlaních. Zvládá to například společnost Fujitsu se svou technologií PalmSecure. Technologie skenuje dlaň osoby, kdy odkysličený hemoglobin proudící v krvi žilami absorbuje infračervené světlo o vlnové délce 760 nm a vytváří tak na pořízených snímcích jedinečnou stopu. Kamera senzoru snímá tuto strukturu žil v dlani a pořídí sérii snímků, z nichž vybere nejkvalitnější. Vybraný snímek je následně pro zvýšení zabezpečení zašifrován. Vzhledem ke složitosti vzorů uspořádání řečiště každého člověka jde o velmi spolehlivou metodu, kterou by šlo obejít jen opravdu velmi obtížně.

Apple sám s uvedením Face ID deklaroval, že technologie může u jednovaječných dvojčat selhat. Pravděpodobnost odemknutí vašeho iPhonu jinou osobou pomocí této technologie je 1:1 000 000, u Touch ID byla pravděpodobnost 1:50 000. Přidáním technologie skenování žil by se tak bezpečnost zařízení vyšplhala na téměř neprolomitelnou úroveň vzhledem k originalitě uspořádání krevního řečiště v obličeji každého člověka.

| | Zdroj
7
Leitz

Diskuze

  Za prvé to bude sakra drahé. A za druhé nemyslím si, že bude příliš zdravé, když mi bude něco takového svítit každou chvilkou do obličeje.

  Reagovat

  infačervené světlo? To vyzařuje v podstatě všechno teplé. Klasická žárovka, notebook, motor auta, rádio,… i iPhone se umí zahřát. Myslím že práce i iMacu takhle ozařuje 100x více než ňáké blik blik z iPhonu. Navíc ve slabší formě už to tam je, takto funguje proximity senzor který zhasne obrazovku při volání. Je tam IR světýlko a IR snímač, proto je na bílém iphonu ta černá tečka. To není senzor osvětlení, ten je dobře ukrytý, je citlivý a stačí mu malinko světla.
  Drahé to být může, je to taková lepší termokamera a tu už léta můžete koupit kolem 5000 jako doplněk k iPhonu, je dokonce i v apple storu. Doporučuju pokud třeba hledáte v noci kočku 😀

  Reagovat

  No urcite to bude asi daleko zdravejsi nez samsung skener ocni duhovky, kdy vam IR laser jde primo jen do oci nez slabeji rozprostreny po celem obliceji. Btw nez zacnete pouzivat skener od samsungu tak musite souhlasit ze se poradite s lekarem a ze vam to muze poskodit zrak …. a jeste to funguje dost blbe.

  Reagovat

  Za mě teda Touch ID bylo mnohem více praktičtější. Každý den se mi několikrát stane, že pomocí Face ID neodemknu telefon :-/ (nepozná mě občas bez brýlí, občas ve tmě, občas při ležení na zádach a někdy prostě jen tak, i když je všexhno jak by mělo být) a někdy mě to fakt otravuje zadávat pořád kód. Nejvíce to rozčiluje, když potřebuji rychle otevřít aplikaci chráněnou Face ID nebo heslem z klíčenky a ono to jako na truc můj obličej prostě nepozná, takže to heslo z klíenky nakonec zadávám ručně 🙁

  Reagovat

  No jasně, je to kompromis co museli udělat aby mohli roztáhnout ten displej. Ale prý pracují na nějakém ultrazvukovém snímači co bude přesný, rychlý a v obrazovce. Když ještě schovají sluchátko za obrazovku, proximity senzor a senzor osvětlení, kameru oželí nebo vymyslí vysouvací jako Vivo Apex, tak by mohl vzniknout iPhone bez kousance. Designově dokonalý. Tenhle skener by ten kousanec mohl ještě zvětšit, pochybuju o něm.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz