Zavřít reklamu

Jsou tomu téměř dva měsíce, co svět obletěla velmi smutná zpráva o střetu autonomně řízeného vozidla společnosti Uber s chodkyní přecházející silnici, která za nehodu zaplatila životem. Prakticky ihned po nehodě se rozjelo vyšetřování toho, co vlastně za nehodou stálo. Spekulace o možné příčině pak rozdmýchalo i zveřejněné video z kamery na automobilu, které střet zachytilo. Zatímco jedna strana tvrdila, že si za nehodu může samotná žena, která bez váhání do cesty jedoucímu auto vkročila, druhá byla přesvědčena o tom, že je chyba na straně automobilu, který by měl skrze senzory podobné střety předpovídat a minimálně se pokusit střetu zabránit. Právě absence brzdění či změny směru jízdy totiž vyvolávala velké otázky.

Podle informací, které se včera objevily na internetu a byly citovány například i agenturou Reuters, je chyba skutečně na straně automobilu. Jeho senzory totiž vyhodnotily překážku jako “falešně pozitivní”, což zjednodušeně řečeno znamená, že auto nabylo přesvědčení, že o nic zásadního nejde a tudíž není třeba jakkoliv upravovat jízdu. Jako “falešně pozitivní” se však běžně vyhodnocují například různé odpadky poletující ve vzduchu jako například igelitové tašky, nikoliv chodci. K takto chybnému vyhodnocení však může dojít podle všeho jen ve chvíli, kdy je špatně nastaven (například příliš benevolentně), což v tomto případě nejspíš byl. Jelikož se ale zatím jedná o interní informace z vyšetřování Uberu, které zatím nejsou nikde veřejně dostupné, je na závěry pořád ještě brzy.

Těžko v tuto chvíli říci, jaké kroky budou následovat, pokud se prokáže, že za nehodou stojí skutečně chyba v nastavení a nikoliv technika. Jestli byl ale systém nastavený příliš benevolentně, teoreticky by stačilo jen jeho zpřísnění. Otázkou však je, zda se podaří najít přesně ta hranice, která je bezpečná a zároveň pro jízdu ideální. Respektive, najít se nejspíš podaří. Bude to však na první pokus nebo za toto hledání zaplatí opět někdo životem?

uber_tempe_2.png
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější