Zavřít reklamu

Ačkoliv jsou nyní Apple Watch obrovským fenoménem a otěže trhu s chytrými hodinkami mají pevně v rukou, start rozhodně jednoduchý neměly. Když je Apple představil, vzbuzovaly u mnoha zákazníků spíše obavy a nedůvěru. Není se však příliš čemu divit. Jednalo se totiž o novinku, jejích vývoj byl i pro samotný Apple premiérou, takže bylo velmi těžké říci, zda tento produkt uspěje či nikoliv. A přesně o tom, jak před několika lety jableční inženýři na hodinkách pracovali, objasnil v rozhovoru pro portál Hodinkee šéfdesignér Applu Jony Ive.

Podle Jonyho slov se Apple myšlenkou vytvoření chytrých hodinek mnoho let vůbec nezabýval a to jednoduše proto, že je otec Applu, Steve Jobs, nepovažoval za důležité. O hodinkách se tak začalo přemýšlet až po Stevově smrti, kdy stála jablečná společnost na rozcestí a přemýšlela, jakým směrem chce jít. Krom toho pak také samozřejmě zkoumala potřeby trhu, kvůli nimž se nejspíš z části k jejich vývoji rozhodla. “Myslím, že Apple v minulosti vytvořil z obtížných a nepřístupných technologií technologie snadno srozumitelné a přístupné,” řekl Ive, čímž právě na vznik Apple Watch narážel.

Takto vypadají Apple Watch Series 1:

Začátky byly těžké

Když se začal Apple o vývoj svých hodinek snažit, musel k nim přistupovat jinak než k ostatním produktům. V té době totiž ještě nebyly chytré hodinky v žádném případě na obřím vzestupu, kvůli čemuž nebylo přesně jasné, co od nich vlastně potenciální uživatelé očekávají. Možná i proto se jableční inženýři často uchylovali ke konzultacím se spoustou odborníků z různých oborů, díky jejichž názorům se představa o hodinkách pomalu formovala do nynější podoby. Na druhou stranu by však byla chyba si myslet, že jablečné hodinky vytvořili právě tito odborníci. “Byla to spíše otázka optimalizace,” tvrdí Ive.

Z dalších Jonyho slov je pak jasně patrné, jak moc je z Apple Watch nadšený i několik let po jejich představení. Díky hodinkám, které máte stále při sobě, totiž máte neustále obrovské množství možností. Apple Watch jsou s vám navíc provázanější než telefon, jelikož jsou s vámi skutečně stále. “Vše, co jsme na hodinkách udělali bylo to, co jsme považovali za nejlepší řešení,” zhodnotil je, přičemž jako příklad nejlepšího řešení vyzdvihl například použití digitální korunky pro ovládání hodinek. Ačkoliv bylo její použití poměrně riskantní, o čemž nemůže být samozřejmě pochyb, Apple se k němu odhodlal a posléze s ní i sklidil ovoce. 

Je libo zlato?

I kvůli obrovským možnostem využití se Apple rozhodl své hodinky rozšířit co nejvíce do celého světa především skrze různé materiály, které by mohly být atraktivní pro valnou většinu potenciálních zákazníků. Proto k jejich výrobě využil například zlato či keramiku, díky čemuž udělal ze svého produktu high-end edici pro milovníky luxusu. 

Jako skvěle hodnotí Jony s odstupem času i zaměření hodinek na monitorování zdraví uživatelů. Ačkoliv nebylo ani to zrovna dvakrát jednoduché, zpětná vazba od zákazníků, kterým tyto možnosti pomohly, je obrovskou motivací a Jony ji staví dokonce výš, než například zprávy o obřích výnosech z Apple Watch. “Jsem upřímně velmi motivován tím, když od zákazníků slyším, že jim hodinky podstatně zlepšily život. Je to velké privilegium pracovat na produktech, které lidem zlepšují jejich životy nebo jsou jejich důležitou součástí,“ řekl Ive.

Takto vypadají nejnovější Apple Watch Series 3:

Jablečné kukačky ušly za dobu své existence poměrně dlouhou cestu a přestože to s nimi nevypadalo zprvu ideálně, podmanily si svět a to i přesto, že k jejich vývoji přistupoval Apple jinak než k vývoji ostatních produktů. Uvidíme, jak tedy bude tuto produktovou řadu posouvat v dalších letech a zda se mu podaří jejich obří úspěch ještě více rozpumpovat.

jony ive apple watch
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější