Zavřít reklamu

Třiatřicetiletý ruský zakladatel komunikační platformy Telegram Pavel Durov je odhodlaný bojovat proti snahám Moskvy o zákaz provozování a distribuce jeho šifrované aplikace. Durov ve svém postu na sociálních sítích uvedl, že může využít „vestavěných metod“ Telegramu k tomu, aby blokaci obešel, a upozornil na to, že služba nemusí být dostupná bez použití sítě VPN.

Šifrování se nevzdáme

Moskevský soud zakázal provozování Telegramu poté, co společnost odmítla poskytnout šifrovací klíče ruské bezpečnostní agentuře FSB. Telegram se proti tomuto rozhodnutí plánuje podle oficiálních státních médií odvolat. V den rozhodnutí soudu nicméně aplikace v Moskvě stále ještě fungovala. Žaloba proti Telegramu byla podána ve druhé polovině dubna, jeho provozovatelé byli obviněni z porušení zákona, nařizujícího technologickým společnostem poskytnout úřadům informace o tom, jak dešifrovat jejich zprávy. Provozovatelé Telegramu se brání argumentem, že právě důkladné šifrování tvoří jádro celé aplikace.

„Ode dne vydání v roce 2013 jsme neposkytli žádná data ze soukromých konverzací našich uživatelů třetím stranám, stojí v prohlášení z letošního března. „Jakmile aplikace přestane fungovat, začnu zkrátka používat něco jiného. Nejsem příliš náročný uživatel, je to na mě moc komplikované,“ odpověděl novinářům na tiskové konferenci mluvčí Kremlu Dmitry Peskov na dotazy, týkající se jeho používání Telegramu.

Nejen Telegram

Podle slov svých provozovatelů se Telegram pyšní 200 miliony uživatelů po celém světě. Není ale jedinou technologickou společností, která se kvůli šifrování potýká s problémy s úřady – velmi známý je případ, kdy společnost Apple odmítla na nátlak příslušných složek odemknout iPhone teroristického útočníka ze San Bernardina. Apple tehdy argumentoval tím, že vytvoření backdooru by mohlo ohrozit ostatní uživatele. Telefon se nakonec podařilo odemknout bez asistence ze strany jablečné společnosti. V Brazílii zase došlo v roce 2016 k zablokování služby WhatsApp.

Telegram je komunikační služba, dostupná nejen pro zařízení s iOS, ale i s operačním systémem Android a Windows Phone a pro platformy Windows, macOS a Linux. Uživatelé si jejím prostřednictvím mohou vyměňovat jak textové zprávy, tak i multimediální obsah, samolepky a soubory, to vše za důkladného end-to-end šifrování, které je řadě institucí trnem v oku. Její provozovatel Pavel Durov měl problémy s vládou a úřady již v minulých letech, kdy byl zadržen kvůli provozování „nepohodlných“ stránek na ruské sociální síti VKontakte. Durov je v současné chvíli občanem státu Svatý Kryštof a Nevis, oficiální sídlo společnosti se nachází v německém Berlíně.

Telegram CEO Pavel Durov zdroj EhackingNews

Dnes nejčtenější

.