Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělají ti nejbohatší lidé na světě se svými penězi? Vsadím se, že určitě ano. Tato otázka je totiž komplikovanější, než se může na první pohled zdát. Valná většina z nich má již totiž většinu svých snů v podobě luxusních rezidencí, vlastních letadel a krásných manželek dávno splněnou, takže musí pro své peníze hledat uplatnění jinde. Mnozí z těchto boháčů tak investují do různých charit a snaží se světu štědrost k jejich osobě alespoň nějakým způsobem vrátit. Jiní se pak naopak pouští do projektů, které jejich bohatství ještě více rozšíří. Ruku v ruce s některými z těchto projektů však mohou přijít i skutečné revoluce, kterými tito lidé alespoň částečně změní svět. Přesně tímto směrem vzhlíží i nejbohatší člověk světa, Jeff Bezos.

Zakladatel Amazonu, jehož majetek dosahuje zhruba 118,5 miliard dolarů, se nedávno o svých vizích do budoucna rozpovídal v rozhovoru pro portál Business Insider o tom, jak plánuje se svými penězi do budoucna naložit. A odpověď? Jako nejlepší a prakticky i jediný způsob, jak své peníze utratit, se Jeffovi jeví investice do kosmických cest. Na tomto projektu totiž již skrze své další firmy pracuje a sní o tom, že to bude právě on, kdo bude stát v čele první společnosti, která začne pořádat pravidelné komerční lety do vesmíru. Nakročeno k tomu má však velmi dobře. Jeho společnost Blue Origin totiž před dvěma dny oslavila další úspěšný testovací let do vesmíru s raketou, kterou by chtěla vyvážet do kosmu i lidi. 

Velkou konkurencí může být pro Jeffovu společnost především SpaceX Elona Muska. I tento vizionář si totiž na komerční lety do vesmíru brousí zuby a v minulých měsících nám svými úspěch se starty raket jasně naznačil, že pro něj není žádná překážka dost velká. Tento závod tak bude ještě velmi zajímavý.

Je tohle ta správná cesta?

Ačkoliv je Jeffův plán jistě velmi zajímavý a do značné míry se za revoluci označit jistě dá, v očích mnoha lidí se s pochopením nesetká. Když se totiž Bezos v minulém roce na svém Twitteru ptal, za co by měl své peníze utrácet, mnoho lidí na něj apelovalo s investicemi do škol, silnic, zdravotní péče či jiných veřejných služeb, čímž by vylepšil život daleko více lidem než při pořádání komerčních letů do vesmíru. Hodně kritiků má navíc Bezosovi stále za zlé, že poměry v Amazonu nebyly v minulých letech na určitých postech zrovna růžové a platy zaměstnanců jakbysmet. V některých skladech společnosti totiž například nebyla ani klimatizace, kvůli čemuž se pracovníci potýkali se zdravotními problémy. Situace prý došla až tak daleko, že před sklady již automaticky parkovali paramedici v sanitkách, kteří pak zaměstnance ošetřovali. 

Nechme se tedy překvapit, jakou cestou se Jeff a vlastně i ostatní světoví miliardáři do budoucna vydají. Těžko však říci, zda by se lidem skutečně investicí do nich zavděčili. Není totiž pochyb o tom, že mnoho nich jim nemůže přijít na jméno už jen kvůli tomu, co dokázali a i kdyby jim jejich peníze zlepšily životy, svůj postoj by tito nepřející lidé změnit nemuseli. 

bezos money
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

 

Související články

Dnes nejčtenější