Zavřít reklamu

Škandinávia nám už roky dokazuje, že je jedným z najväčších hráčov na poli zelenej energie a nakladania so životným prostredím. Najnovší projekt, ktorý spustili sa týka úseku rýchlostnej cesty, ktorá dokáže nabiť elektromobil aj bez toho, aby vozidlo muselo zastaviť. Koncept projektu eRoad Arlanda bol predstavený už pred dvoma rokmi a teraz sa konečne začína realizovať.

Na  projekte eRoadArlanda sa veľkou mierou podieľa logistická spoločnosť PostNord, ktorej elektrické vozidlá využívajú túto cestu ako úplne prvé na svete. Podľa zdrojov sa jedná o 2km úsek, ktorý prepája distribučné centrum spomínanej firmy na predmestí hlavného mesta Štokholm s letiskom Arlanda. Mimo 100% bezpečnosti, ktorú garantujú vedúci projektu sú zaujímavé aj náklady na výstavbu. V priemere ide o 50 násobne nižšiu investíciu ako pri výstavbe električkovej trate.

Princíp nabíjania spočíva v priamej interakcii medzi vozidlom a vozovkou. Pohyblivé rameno nachádzajúce sa na podvozku elektromobilu je počas jazdy vsunuté do drážok, alebo ak chcete koľajníc, ktoré sú priamo inštalované v pozemnej komunikácii. Energia, ktorú vozidlo čerpá je dostupná v segmentoch rozostavených pravidelne v 50 metrových odstupoch. Ak auto zastaví, vybočí z trasy alebo sa rozhodne predbiehať, rameno v spodnej časti vozidla sa automaticky odpojí.

Jednou z bezpečnostných zložiek, ktorými cesta disponuje je skutočnosť, že na jej povrchu neprúdi žiadna elektrina. Elektrickým nábojom disponuje až v 5-6 cm pod povrchom a tiež je zabezpečená proti povodniam a slanej vode. Inštalácia jedného kilometrového úseku v prípade projektu eRoadArlanda vychádza v prepočte na 1 milión €. Vízia do budúcnosti je pritom obdivuhodná. Generálny riaditeľ projektu Hans Säll hovorí o implementácii elektrizovaných koľajníc až do 20 000 km diaľnicových úsekov.

elektro road
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější