Zavřít reklamu

Natáčení na iPhone v dnešní době není pochopitelně nic neobvyklého. Současné smartphony disponují skutečně kvalitním vybavením, které vám při troše snahy a umění poskytne minimálně uspokojující výsledek. Méně obvyklé ale je, když se iPhone použije k natočení celého filmu.

iPhone – kamera budoucnosti?

iPhone je skvělý nástroj pro pořizování videí. Díky jeho rozměrům ho můžete vzít všude s sebou a za příznivých podmínek na něj pořídíte opravdu skvělé záběry. Natáčení na iPhone ale bylo dosud spíše výsadou běžných uživatelů, případně youtuberů nebo investigativních reportérů. To, že kvalitní smartphone – tenkrát se jednalo o iPhone 5S – může posloužit i k natočení celovečerního filmu, dokázal poprvé v roce 2015 snímek Tangerine, který zabodoval na festivalu Sundance.

Nyní režisér Steve Soderbergh, který má na svědomí kousky jako Vedlejší účinky, Liberace! nebo Dannyho parťáci, ukázal, že filmaři možná natáčení na smartphony zbytečně podceňují. V jeho novince Unsane si zahrál i Joshua Leonard. Ten o své zkušenosti s natáčením, které téměř kompletně proběhlo na iPhone 7 Plus, promluvil v rozhovoru pro Apple Insider.

Psychologický thriller Unsane vypráví o mladé ženě (Claire Foy), která se snaží uniknout svému stalkerovi (Joshua Leonard). Hlavní hrdinka se ocitne v psychiatrickém zařízení a divák je postaven před otázky, zda do něj patří nebo ne. Ve filmu si dále zahráli například Amy Irving, Juno Temple nebo Colin Woodell.

Oficiální trailer k snímku Unsane

Rychle, jednoduše a s jablkem

Joshua Leonard má s netradičními způsoby natáčení řadu zkušeností, jednou z nejvýznamnějších je působení ve filmu Záhada Blair Witch z roku 1999. Film byl podle Leonarda natočen v opravdu zběsilém tempu – natáčení netrvalo déle než dva týdny a probíhalo v maximálním utajení. Leonard si podle svých vlastních slov natáčení užíval více, než kdyby filmaři použili tradiční vybavení. „Je to všudypřítomná technologie, je to něco, na co jsme zvyklí, a navíc to zabere tak málo prostoru, že máte opravdu příležitost plně se soustředit na svou scénu a na své herecké partnery, aniž by vás rozptyloval obří objektiv klasické kamery,“ řekl herec o iPhonu.

Pro natáčení snímku Unsane byly použity dva až tři iPhony a režisér dával většinu času přednost přirozenému osvětlení, jen v některých případech si pomáhal přenosným LED panelem. Soderbergh se při natáčení nebránil ani používání užitečných doplňků, jako byla například souprava R1 PRO. „Většinu času ale Steven Soderbergh zkrátka držel iPhone v ruce,“ upřesňuje Leonard, a dodává, že Soderbergh film upravoval na svém MacBooku – a to dokonce i v průběhu party po skončení natáčení.

„Naprosto mě nadchlo to, jak moc riskoval, aby nám dokázal, že je to možné,“ říká Leonard o Soderberghovi. „Je to filmařina. Je to ten nejlepší způsob, jak vyprávět příběh. A on je někým, kdo strávil celou svou kariéru posouváním hranic.“.

Jak jsme již psali v úvodu článku, Soderbergh není rozhodně prvním režisérem, který se rozhodl nahradit klasické filmové kamery smartphonem. Rozdíl mezi Unsane a Tangerine ale spočívá především v tom, že ve druhém případě bylo, že Soderbergh je přece jenom „mainstreamovější“ tvrůce s přístupem k většímu kapitálu a možností pracovat se skutečnými hereckými osobnostmi. Použití iPhonu zde tedy nebyla z nouze ctnost, způsobená osekaným rozpočtem.

„Výzva u Unsane částečně spočívala v otázce, zda je možné natočit film na iPhone, aniž by utrpěla estetická stránka snímku,“ vysvětluje Leonard, a dodává, že finální estetický dojem možná není dokonalý, ale rozhodně se nejedná o nic, co by diváka výrazně rozptylovalo. Na fakt, že snímek byl natočen na smartphone, diváci podle něj po chvíli sledování snadno zapomenou.

Snímek Unsane si svou premiéru odbyl na filmovém festivalu v Berlíně, datum oficiální premiéry v zámoří bylo v pátek 23. března tohoto roku.

Joshua Leonard in Unsane fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: AppleInsider

Související články

Dnes nejčtenější