Zavřít reklamu

V loňském roce jsme si nemohli nevšimnout, že se na našem trhu objevila nová služba, která se věnuje půjčováním telefonů. Přesněji řečeno, půjčováním iPhonů. Průběžně jsme sledovali její vývoj a přemýšleli, jestli si na českém trhu najde své místo, protože tu doposud nic podobného nebylo. Nakonec jsme se rozhodli tuto novinku přímo vyzkoušet a podělit se o své zkušenosti s vámi jakožto s našimi čtenáři. Pojďme se tedy podívat, kdy se vyplatí a jak funguje iPhone půjčovna.

Něco málo o půjčovně

Služba vznikla téměř před rokem, konkrétně minulý rok v březnu, a počáteční nabídka obsahovala 3 modely iPhonů. Dnes jich mají podle webových stránek 12, přičemž nechybí ani nejnovější iPhone X. Telefon si může půjčit jak soukromá osoba tak i podnikatel. Služba je zajímavá především pro ty, co váhají nad pořízením smartphonu s iOS. Podle slov majitele si však telefony nejčastěji půjčují zákazníci, kteří už iPhone vlastní a hledají jeho náhradu, protože řeší reklamace nebo vyřizují pojistné události.

Objednávka

Telefony lze osobně převzít v Praze a ačkoli tam máme několikrát do měsíce cestu, řekli jsme si, že vyzkoušíme složitější variantu. Telefon jsme si tak nechali poslat. A jelikož jsme chtěli být objektivní a obdržet telefon úplně stejně jako klasický zákazník, nezvolili jsme adresu redakce, protože by to bylo nápadné, ale nechali si telefon poslat domů.

S půjčovnou jsme se spojili telefonicky, kdy jsme požádali o jakýkoli iPhone Plus s tím, že ten náš musíme dát na reklamaci. Obratem nám bylo nabídnuto vyřízení reklamace, které jsme však s poděkováním odmítli. Byl nám nabídnut iPhone 7 Plus s kapacitou 128GB ve verzi Silver. Po dohodě nám byla zaslána smlouva na e-mail. Obsahem není potřeba se příliš zaobírat, každopádně kromě základních informací tam jsou také pojistné podmínky, kdy v případě totálního poškození hradí nájemce přibližně 30 % pořizovací hodnoty telefonu a při poškození displeje 10 %. Samotné pojištění telefonu bereme určitě jako velké plus, ačkoli se mírně odráží i na ceně služby.

Nesmíme ani zapomenout na kauci, která je v případě zasílání telefonu vyšší, ale to se dá pochopit. V našem případě jsme se domluvili na 10 000 Kč, které jsme poslali převodem na účet uvedený ve smlouvě.

Čekáme balíček s telefonem

Protože máme stejnou banku, byla kauce převedena tentýž den a s našim překvapením nám telefon ještě v ten den poslali. Na e-mail jsme dostali číslo balíku a detailní fotografie telefonu pro případnou reklamaci, kdyby přišel poškozený.

Půjčovna používá pro přepravu balíčků PPL, a to především z důvodu rychlosti doručení. Balíček přišel následující pracovní den, takže od telefonické objednávky uběhlo ani ne 24 hodin a telefon byl u nás. Měli jsme trošku obavy o tom, v jakém stavu bude telefon doručen, ale bylo to neoprávněně. Na fotkách níže si můžete prohlédnout, s jakou pečlivostí byl telefon zabalený. Samotný iPhone je v vložen do ZIP sáčku, který je vložen do originální krabičky, která je taktéž vložena do ZIP sáčku. Celá krabička pak byla omotaná skutečně tlustou vrstvou bublinkové fólie. Při prvním pohledu na rozbalený balíček vám bleskne hlavou, jestli tam nějaký telefon vůbec je. Krom zmíněného byl v krabici také silikonový obal, který si může zákazník nechat.

Po překonání “bezpečnostních prvků” (bublinková fólie, ZIP sáčky) jsme se dostali k telefonu, který odpovídal stavu na fotkách, které nám poslali. iPhone byl jako nový a nechybělo na něm ani tvrzené sklo, které když poškodíte, tak si s tím nemusíte lámat hlavu – nic neplatíte.

Vrácení telefonu

Po předchozí dohodě s půjčovnou jsme potvrdili vrácení telefonu následující pracovní den, kdy nám byl objednán svoz řidičem PPL a zaplatili převodem fakturu za pronájem a dopravu. Telefon jsme nafotili pro případ, že by došlo k poškození při přepravě (nevíme co by se muselo stát, aby se samotnému telefonu něco stalo), zabalili do stejné krabice a druhý den po dohodě předali řidiči PPL. Další den nám odpoledne přišel e-mail, že platba i telefon dorazili v pořádku a že nám byla vrácena kauce na náš účet. Tím pro nás pronájem telefonu skončil.

Hodnocení

iPhone půjčovnu tak můžeme určitě doporučit. Jednoduše splnila přesně to, co jsme od ní očekávali. Telefon jsme si nechali poslat a přesto u nás byl za méně než 24 hodin. Osobní předání je jistě pohodlnější, protože nemusíte posílat kauci na účet, řešit e-mailem smlouvu, plánovat přepravu apod., ale tuto možnost jsme využili záměrně.

Stejně tak chválíme stav telefonu. Byl plně funkční, čistý a bez jakýchkoli oděrek, tedy v podstatě jako nový, což dokazují i přiložené fotografie.

Co se komunikace týče, jednali jsme stále s jednou a tou samou osobou. Zřejmě se tedy jedná o “one man show” službu, což ale rozhodně nesnižuje její kvalitu. Dokážeme si představit, že pro spoustu lidí je tato služba přínosem, protože být bez telefonu v dnešní době snad už ani nejde.

iphonepujcovna.cz 8

Dnes nejčtenější

.