Vyzkoušeli jsme první iPhone půjčovnu v Česku

V loňském roce jsme si nemohli nevšimnout, že se na našem trhu objevila nová služba, která se věnuje půjčováním telefonů. Přesněji řečeno, půjčováním iPhonů. Průběžně jsme sledovali její vývoj a přemýšleli, jestli si na českém trhu najde své místo, protože tu doposud nic podobného nebylo. Nakonec jsme se rozhodli tuto novinku přímo vyzkoušet a podělit se o své zkušenosti s vámi jakožto s našimi čtenáři. Pojďme se tedy podívat, kdy se vyplatí a jak funguje iPhone půjčovna.

Něco málo o půjčovně

Služba vznikla téměř před rokem, konkrétně minulý rok v březnu, a počáteční nabídka obsahovala 3 modely iPhonů. Dnes jich mají podle webových stránek 12, přičemž nechybí ani nejnovější iPhone X. Telefon si může půjčit jak soukromá osoba tak i podnikatel. Služba je zajímavá především pro ty, co váhají nad pořízením smartphonu s iOS. Podle slov majitele si však telefony nejčastěji půjčují zákazníci, kteří už iPhone vlastní a hledají jeho náhradu, protože řeší reklamace nebo vyřizují pojistné události.

Objednávka

Telefony lze osobně převzít v Praze a ačkoli tam máme několikrát do měsíce cestu, řekli jsme si, že vyzkoušíme složitější variantu. Telefon jsme si tak nechali poslat. A jelikož jsme chtěli být objektivní a obdržet telefon úplně stejně jako klasický zákazník, nezvolili jsme adresu redakce, protože by to bylo nápadné, ale nechali si telefon poslat domů.

S půjčovnou jsme se spojili telefonicky, kdy jsme požádali o jakýkoli iPhone Plus s tím, že ten náš musíme dát na reklamaci. Obratem nám bylo nabídnuto vyřízení reklamace, které jsme však s poděkováním odmítli. Byl nám nabídnut iPhone 7 Plus s kapacitou 128GB ve verzi Silver. Po dohodě nám byla zaslána smlouva na e-mail. Obsahem není potřeba se příliš zaobírat, každopádně kromě základních informací tam jsou také pojistné podmínky, kdy v případě totálního poškození hradí nájemce přibližně 30 % pořizovací hodnoty telefonu a při poškození displeje 10 %. Samotné pojištění telefonu bereme určitě jako velké plus, ačkoli se mírně odráží i na ceně služby.

Nesmíme ani zapomenout na kauci, která je v případě zasílání telefonu vyšší, ale to se dá pochopit. V našem případě jsme se domluvili na 10 000 Kč, které jsme poslali převodem na účet uvedený ve smlouvě.

Čekáme balíček s telefonem

Protože máme stejnou banku, byla kauce převedena tentýž den a s našim překvapením nám telefon ještě v ten den poslali. Na e-mail jsme dostali číslo balíku a detailní fotografie telefonu pro případnou reklamaci, kdyby přišel poškozený.

Půjčovna používá pro přepravu balíčků PPL, a to především z důvodu rychlosti doručení. Balíček přišel následující pracovní den, takže od telefonické objednávky uběhlo ani ne 24 hodin a telefon byl u nás. Měli jsme trošku obavy o tom, v jakém stavu bude telefon doručen, ale bylo to neoprávněně. Na fotkách níže si můžete prohlédnout, s jakou pečlivostí byl telefon zabalený. Samotný iPhone je v vložen do ZIP sáčku, který je vložen do originální krabičky, která je taktéž vložena do ZIP sáčku. Celá krabička pak byla omotaná skutečně tlustou vrstvou bublinkové fólie. Při prvním pohledu na rozbalený balíček vám bleskne hlavou, jestli tam nějaký telefon vůbec je. Krom zmíněného byl v krabici také silikonový obal, který si může zákazník nechat.

Po překonání “bezpečnostních prvků” (bublinková fólie, ZIP sáčky) jsme se dostali k telefonu, který odpovídal stavu na fotkách, které nám poslali. iPhone byl jako nový a nechybělo na něm ani tvrzené sklo, které když poškodíte, tak si s tím nemusíte lámat hlavu – nic neplatíte.

Vrácení telefonu

Po předchozí dohodě s půjčovnou jsme potvrdili vrácení telefonu následující pracovní den, kdy nám byl objednán svoz řidičem PPL a zaplatili převodem fakturu za pronájem a dopravu. Telefon jsme nafotili pro případ, že by došlo k poškození při přepravě (nevíme co by se muselo stát, aby se samotnému telefonu něco stalo), zabalili do stejné krabice a druhý den po dohodě předali řidiči PPL. Další den nám odpoledne přišel e-mail, že platba i telefon dorazili v pořádku a že nám byla vrácena kauce na náš účet. Tím pro nás pronájem telefonu skončil.

Hodnocení

iPhone půjčovnu tak můžeme určitě doporučit. Jednoduše splnila přesně to, co jsme od ní očekávali. Telefon jsme si nechali poslat a přesto u nás byl za méně než 24 hodin. Osobní předání je jistě pohodlnější, protože nemusíte posílat kauci na účet, řešit e-mailem smlouvu, plánovat přepravu apod., ale tuto možnost jsme využili záměrně.

Stejně tak chválíme stav telefonu. Byl plně funkční, čistý a bez jakýchkoli oděrek, tedy v podstatě jako nový, což dokazují i přiložené fotografie.

Co se komunikace týče, jednali jsme stále s jednou a tou samou osobou. Zřejmě se tedy jedná o “one man show” službu, což ale rozhodně nesnižuje její kvalitu. Dokážeme si představit, že pro spoustu lidí je tato služba přínosem, protože být bez telefonu v dnešní době snad už ani nejde.

|
21
Leitz

Diskuze

  Jaroslav Zeman

  Dobrý, ale když si chcete půjčit iPhone X, dáte 10000 za kauci… plus nájemné na dny

  Reagovat
  Jiri Novak

  Jaroslav Zeman mam pocit, ze jste nepochopil ze kauce je vratna, tedy paltite v podstate jen najem, po vraceni telefonu se Vam kauce vrati v plne vysi, tedy 169 Kc na den neni z meho hlediska prehana castka…

  Reagovat
  Pavel Jílek

  Jaroslav Zeman 700-900 Kč za den? Ceny za pronájem jsou od 169 Kč do 229 Kč / den v závislosti na délce pronájmu (čím delší pronájem, tím nižší cena za den). Kauce je samozřejmě vratná 🙂

  Reagovat
  David Vorel

  Když chcete koupit telefon za 30000, tak snad zálohu deset máte? Nebo kupujete telefon na splátky? Ono tohle je dobrý filtr, kdo si to může dovolit a kdo ne. Plus se ten telefon pravděpodobně vrátí zpátky. ?

  Reagovat
  Letem světem Applem

  Když si chce někdo nějaký iPhone jen vyzkoušet, tak to přece ještě nemusí nutně znamenat, že na něj nemá. Navíc při osobním převzetí telefonu se neplatí záloha 10K.

  Reagovat

  Na stránkách sepíše, že iphone X lze převzít jen osobně a cena zálohy pro soukromou osobu je 15 000 Kč.

  Děkujeme za upozornění. Kauci 15 tisíc jsme zrušili. Nově je 5 000 Kč pro podnikatele a 10 000 Kč pro soukromé osoby.

  Jan Schejbal

  když chci zjistit, jestli by mi vyhovoval, tak si ho prostě koupím ne? ? a když vyhovovat nebude, zase vrátím.. a nebude mě to stát ani fň ?

  Reagovat
  Pavel Jílek

  Najdou se tací, jako jste vy. Na dovolenou se půjčí foťák a kameru a pak je vrátí. Na hory zase lyže pro celou rodinu a pak je vrátí. Nestojí je to ani fň a z prodejců si dělají půjčovny.

  Těžko se proti tomu dá bránit. Pokud vám to přijde moralistické a nemáte s tím problém….

  Reagovat
  Jan Schejbal

  Pavel Jílek myslíte morální? Takže podle Vás je zákon na ochranu spotřebitele nemorální? ? Protože ta dvoutýdenní lhůta je tam právě kvůli tomu „kupování zajíce v pytli“. Ano, i takové extrémní případy se najdou…a přijde mi to stejně extrémní případ, jako si ten telefon půjčit v půjčovně ?…na druhou stranu je taky trošku rozdíl, jak vypadají po dvou týdnech používání lyže a jak telefon ?

  Reagovat
  Radek Malota

  Alza vám ho dá do nájmu za daleko zajímavější peníze…

  Reagovat
  Pavel Jílek

  Porovnáváte neporovnatelné. Krátkodobý nájem a „operák“ od Alzy jsou 2 odlišné služby. Půjčovna telefonů není od toho, abyste si tam pronajal telefon na půl roku. To se (a podobným zájemcům to i říkám) vyplatí si ten telefon koupit.

  Osobně si myslím, že jediné, pro koho je iPhone na operák výhodný je právě Alza. Ta zůstatková hodnota po 12 měsících je prostě vyšší.

  Nicméně až si rozbijete telefon nebo ho budete potřebovat dát na reklamaci, Alza vám náhradní iPhone nepůjčí 🙂

  Reagovat
  Radek Malota

  To máte naprostou pravdu, myslel jsem to tak, že kyby jste si chtěl zapůjčit telefon od Alzy na operák, tak vám jej zapůjčí na libovolně dlouhou dobu za podstatně nižší peníze. Používat tak telefon několik let je samozřejmě hloupost. A kdyby jste ho rozbil, či vám jej ukradli, tak je na to u Alzy pojištěn. Nekopu za Alzu, jen mě přijde zvláštní platit např. 170 Kč za den, když ho můžu mít za 1.700 na měsíc 🙂

  Reagovat

  Radek Malota srovnáváte nesrovnatelné. To je jako kdyby jste jel na dovolenou třeba do Itálie a místo hotelu na týden byste si tam pronajal dlouhodobě byt. Taky to výjde v dlouhodobém hledisku mnohem výhodněji.

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz