Zavřít reklamu

Bylo to pár týdnů zpět, kdy už jsem si začal říkat, že s mým iPhonem 6S není něco v pořádku. Všechno to přišlo tak nějak s aktualizací iOS 11, se kterou mělo hodně lidí problém, samozřejmě včetně mě. Doufal jsem, že se po vyřešení bugů a chyb postupem času všechno vrátí zpět do normálního stavu, ale mýlil jsem se. Nějakou dobu jsem ještě věčné pády aplikací a čím dál tím větší dobu načítání toleroval. Před třemi dny však moje trpělivost přetekla a já jsem se rozhodl, že si objednám baterii a vlastnoručně si ji vyměním, jelikož už s tím mám zkušenosti. V tomto článku vás provedu celým procesem výměny baterie a především si řekneme, jestli výměna doopravdy stála za to a nebo jestli Apple v jeho problematice, která se týče stáří baterie vs výkonu zařízení, lže.

Výměna baterie

Výměna baterie na iPhonech není dle mého názoru nic extra složitého. Určitě je zbytečné vám tady krok po kroku textem popisovat, jak na vlastnoruční výměnu baterie – proto vám níže přiložím video, podle kterého jsem se řídil já. Pokud je ale tady někdo, kdo si rád něco přečte, ve stručnosti výměna probíhá následovně: začneme odšroubováním dvou pentalobe šroubků vedle Lightning konektoru. Poté si vezmeme přísavku, kterou přisajeme na displej a něco ostrého s tenkým hrotem – v mém případě skalpel. Přísavku chytíme a taháme směrem nahoru a snažíme se mezi displej a tělo vložit skalpel. Chvíli to trvá, ale nakonec se displej umoudří a nadzvedne se. Poté vezmeme například klubovou kartu z obchodu a přejedeme po ostatních krajích displeje, aby se odlepil po všech stranách. Poté displej nadzvedneme a odšroubujeme kryt baterie a baterku odpojíme. Nyní následuje odpojení displeje – v horní části těla odšroubujeme hliníkovou krytku, která chrání konektory a ty potom odpojíme stejně jako baterii. Nyní můžeme vyjmout displej. Určitě znáte lepící pásku, kterou Apple používá k uchycení baterií – tzv. Magic Pull Tabs. Stačí je chytit a opatrně je začít tahat, dokud se neodlepí. Poté vytáhneme baterii a opakujeme stejný postup s novou baterkou, akorát naopak.

Geekbench a nová funkce iOS 11.3

Ještě před tím, než jsem baterii vyměnil, jsem na staré baterce provedl benchmark v programu Geekbench. Taktéž se v nové betaverzi iOS 11.3 objevil přímo od Apple v nastavení užitečný nástroj, který nám říká, jak je na tom naše baterie, co se týče životnosti. Pokud je na tom už špatně, zobrazí se doporučení pro výměnu baterie, tak jako v mém případě. Na výsledky Geekbenche a stavu baterie v nastavení se můžete podívat níže.

Geekbench před výměnou baterie:

(bohužel jsem si nevšiml zapnutého úsporného režimu, který mohl ovlivnit výsledky)

Po výměně baterie jsem baterii nechal na 100 % nabít a poté jsem provedl stejný test v Geekbench. Výsledky mě překvapily. Výkon telefonu se dle benchmarku několikrát zvětšil a co se týče použitelnosti zařízení – poté, co jsem vyměnil baterii, se můj iPhone přestal sekat a přijde mi, že funguje doopravdy velmi hladce. Můj den se starou baterií vypadal tak, že jsem ráno telefon vytáhl z nabíječky a ještě před tím, než jsem přišel domů ze školy, byl telefon vybitý. S novou baterií můžu telefon konečně i ve škole používat jako za starých časů a navíc po příchodu domů mi ikona stavu baterie ukazuje, že mám k dispozici ještě 40 % baterie. To se ale každopádně od nové baterie dalo čekat.

Geekbench po výměně baterie:

Závěr

Dle mého názoru se výměna baterie určitě vyplatila. Za investici 400 Kč jsem se zbavil veškerých potíží a telefon funguje takřka tak, jako kdybych si ho zrovna koupil. Popravdě jsem měl pochybnosti, když Apple tvrdil, že veškerá jeho zařízení zpomaluje stará baterie. Je to ale doopravdy tak a musím Applu dát za pravdu – nová baterie opravdu zařízení dodá zpět rychlost a plynulost.

iPhone 6 Plus battery teardown

Související články

Dnes nejčtenější

.