Zavřít reklamu

Včera ve večerních hodinách se na serveru GitHub objevil zdrojový kód pro iBoot, který je součástí softwaru iOS, v tomto případě konkrétně iOS 9. iBoot se stará o různá ověření a počáteční spuštění systému iOS na cílovém zařízení. Na starosti má například ověřování podpisů jádra iOS či další úkoly, které jsou pro spuštěním nebo chcete-li načtení mobilního operačního systému nezbytné.

Ačkoliv není ještě v tuto chvíli zcela stoprocentně potvrzeno, že se jedná o pravý zdrojový kód z iOS 9, mnoho bezpečnostních expertů a vývojářů je o tom podle zahraničních zpráv přesvědčeno. S jistotou to však budeme moci potvrdit až poté, co se k celé záležitosti vyjádří sám Apple, čehož se pravděpodobně dočkáme v průběhu dnešního dne.

Únik této části zdrojového kódu je podle mnoha bezpečnostních expertů v čele s Jonathanem Levinem největším únikem tohoto typu v historii. Je totiž pravděpodobné, že jsou části kódu implementovány i do novějších systémů iOS, čímž by mohla být jejich bezpečnost určitým způsobem narušena. Získáním této části kódu se prý navíc odemyká nová možnost pro milovníky jailbreaku, kteří by jej mohli právě pro tvorbu svých upravených verzí iOS využít. Možností, jak kód využít, je ale pravděpodobně daleko více.

Únik Apple zřejmě nepotěší

Včerejší únik kódu je pro Apple další nepříjemnou ránou, které musí v posledních měsících čelit. Právě iBoot je totiž jednou z mála věcí, které si Apple bedlivě střeží a veřejnosti jej neposkytuje. Je si totiž podle všeho vědom, jaké následky by mohlo jeho získání nesprávnými osobami napáchat.

Těžko v tuto chvíli říci, jaké následky bude včerejší zveřejnění na GitHubu mít. Jak už jsem totiž psal v předchozích řádcích, je možné, že se části kódu objevují i v iOS 10 či 11. Stoprocentně to však samozřejmě říci nemůžeme. Nechme se tak překvapit, co nám v průběhu dne přinesou další zkoumání.

Zdroj: appleinsider

Dnes nejčtenější

.