Zavřít reklamu

Americká vláda usiluje o to, aby byla v následujících třech letech vybudována centralizovaná bezdrátová 5G síť po celé zemi. Dokumenty, které se dostaly do rukou serveru Axios, prohlašují, že vláda Donalda Trumpa zvažuje, že v zemi převezme část mobilní sítě jako způsob obrany před Čínou, a doufá, že podrobnosti budou známé ještě před zářím.

V současné době telekomunikační společnosti jako AT&T používají vlastní systémy s vlastním zařízením a pronajímají si vzdušné vlny od vlády, nicméně nyní Spojené státy údajně hledají financování na vybudování celostátní 5G sítě, přičemž telekomunikačním firmám by potom propůjčovala přístup.

Server Axios získal prezentaci PowerPoint, ve které se veškeré informace o plánovaném převzetí části mobilní sítě státem uvádí. V prezentaci bylo zmíněno, že Spojené státy americké musí rychle postavit super rychlou bezdrátovou 5G technologii, protože Čína dosáhla dominantní pozice ve výrobě a provozu síťové infrastruktury a Čína je dominantním škodlivým hercem v informační oblasti.

Vláda se snaží urychlit vývoj 5G sítě jako způsobu obrany před Čínou a doufá, že před koncem současného funkčního období prezidenta Trumpa vytvoří bezdrátový průmysl. Přestože se prezentace soustředí především na to, jakou hrozbu představuje Čína pro hospodářskou a kybernetickou bezpečnost Ameriky, zmiňuje se také o tom, že celostátní 5G síť by mohla podpořit vývoj technologií, jako jsou autonomní vozidla a virtuální realita.

Většina velkých amerických mobilních operátorů, jako jsou AT&T, Verizon, Sprint a T-Mobile, se už začala věnovat skutečným 5G sítím. Společnost AT&T nedávno uvedla, že plánuje spustit mobilní síť 5G v desítkách měst už koncem letošního roku, zatímco Sprint zmínil, že jeho vlastní 5G síť bude v provozu během roku 2019 a T-Mobile usiluje o to, aby spustil 5G síť do roku 2020.

Aktualizace

Ajit Pai, šéf úřadu FCC, vydal prohlášení, ve kterém popírá, že by se vláda chystala vytvořit celostátní 5G síť:

„Odmítám, že by federální vláda podala návrh na vybudování a provozování celostátní 5G sítě. Hlavní poučení z vývoje bezdrátového sektoru za poslední tři desetiletí – včetně amerického vedení v 4G – spočívá v tom, že trh, a nikoliv vláda, je nejlépe postaven pro inovace a investice. Co vláda může a měla by udělat, je posunout spektrum na komerční trh a stanovit pravidla, která podněcují soukromý sektor k rozvoji a nasazení infrastruktury nové generace. Jakékoliv úsilí vlády vybudovat celostátní 5G síť by bylo nákladné a kontraproduktivní odvrácení pozornosti od politik, které potřebujeme k tomu, abychom Spojeným státům pomohli získat budoucnost 5G.“

5g fb

Zdroj: MacRumors

Související články

Dnes nejčtenější

.