Zavřít reklamu

Ačkoliv jsme se měli zahájení prodeje chytrého reproduktoru HomePod dočkat již v prosinci minulého roku, Apple tuto událost přesunul až začátek roku letošního. Přesné datum sice zatím nevíme, ve světě chytrých reproduktorů však již začíná pomalu panika. Nikdo totiž přesně neví, co přesně HomePod na trh přinese a jaký kus si z něj pro sebe utrhne. Hlavní hráči v tomto odvětví už proto začali podnikat určité kroky, kterými by případný úspěch HomePodu co nejvíce eliminovali.

Nejrazantnější kroky podnikl Amazon se svým reproduktorem Echo a Google se svým Google Home. Jejich cenu totiž společnosti před Vánocemi razantně snížily a velice nízkou ji udržují i nadále. Podle některých zpráv je dokonce cena tak nízká, že na každém prodaném kusu společnosti pár dolarů prodělají, jen aby dostaly svůj produkt k co největšímu počtu zákazníků. Spoléhají totiž, že se zákazníci raději rozhodnou pro jejich produkt, který vycházel o svátcích v porovnání s cenou HomePodu zhruba 10x levněji. Za HomePod si totiž bude Apple účtovat rovných 349 dolarů, základní reproduktor od Amazonu či Googlu však vyšel na pouhých 29 dolarů. Výrobní cena jejich komponentů je však zhruba 31 dolarů.

Rozšíření reproduktorů přinese skvělé zisky

Strategie obou společností je přitom podle některých analytiků pochopitelná. Rozšířením jejich reproduktorů do co možná nejvíce domácností přinese daleko více transakcí, které přes ně jejich uživatelé jakýmkoliv způsobem udělají a tím pádem i daleko více peněz do kasy obou společností.  A protože se některé služby s HomePodem překrývají, je potřeba jej počtem prodaných kusů co nejvíce přebít. To by mohl být i případ Apple Music, kterou bude chtít Apple mezi své uživatele společně s HomePodem, který by měl mít prémiový zvuk, co nejvíce rozšířit. Podobnou službu totiž nabízí i Amazon, který se pokusí prodejem svých levných reproduktorů přesvědčit většinu zákazníků, že právě jeho platforma je pro poslech hudby příznivější.

HomePod vs. MacPro (a Sonos) od Martina Hájka:

Apple si však z podobných kroků zatím příliš hlavu lámat nemusí. V kartách má totiž velký trumf – svůj ekosystém. Většina jablečných uživatelů totiž ekosystém, který lze vytvořit mezi produkty této společnosti naprosto miluje a při koupi chytrého reproduktoru pro ně žádný jiný, než ten od Applu, nepřipadá v úvahu. Sám Apple jej navíc prezentuje jako jakési srdce chytré domácnosti, které by mělo celý jablečný ekosystém dokonale dotvořit a pozvednout jej na novou úroveň. A právě na to bude mnoho uživatelů produktů od Applu slyšet.

Nechme se však překvapit, jak se nakonec celá situace na trhu s chytrými reproduktory vyvrbí a zda na něm skutečně HomePod uspěje. Ostatně, to ukážou až následující týdny a měsíce. V tuto chvíli totiž přesně netušíme, co od něj vlastně čekat.

apple-homepod-google-home-amazon-echo

Zdroj: reuters

Související články

Dnes nejčtenější

.