Zavřít reklamu

Pamatujete si na loňskou konferenci WWDC, na které nám Apple krom nadupaného iMacu Pro, 10,5” iPadu Pro či HomePodu představil i vlastní rozšířenou realitu ARKit? Divil bych se, kdyby ne. Určitě si také vybavíte nadšení, které Tim Cook a další vysoce postavení lidé v Applu po jejím představení neskrývali. ARKitu tehdy všichni shodně předpovídali zářivou budoucnost, protože se podle nich jednalo o velice zajímavou novinku pro vývojáře. Jak se však zdá, trochu se přepočítali.

Podle nejnovějších výzkumu společnosti Apptopia je ARKit sice oblíbený, nikoliv však tak, jak si samotní představitelé Applu nejspíše mysleli. Z jejich statistik totiž vyplývá, že po něm byl sice i mezi vývojáři první měsíce velký zájem, ten však pozvolna upadl. V září se totiž v App Storu objevilo zhruba 300 aplikací využívajících tuto skvělou novinku, říjen už však tak bohatý nebyl a přinesl “pouze” 200 novinek, listopad pak upadl ještě více a představil na 155 aplikací, v prosinci se však zájem o ARKit lehce zvedl a vývojáři do App Storu poslali na 170 aplikací. Celkově je podle odhadu společnosti v App Storu zhruba tisícovka aplikací založená na ARKitu, což není s ohledem na očekávání Applu žádné závratné číslo.Pokud by vás však zajímalo, na co je ARKit nejvíce využíván, jsou to samozřejmě hry. Ty zastupují ve zhruba tisícovce AR aplikací zhruba třicet procent, až s velkým odstupem za nimi pak naleznete různé vzdělávací softwary či Lifestyle.

Pár ukázek ARKitu v praxi:

Časem se nejspíš rozšíří daleko více

Ačkoliv není obliba ARKitu taková, jakou si nejspíš Apple při jeho představení představoval, musíme si uvědomit dvě věci. Tou první je fakt, že se jedná i téměř půl roku po jejím představení o poměrně novou věc, která se musí jako každá jiná pomalu prokousat mezi uživatele. Jelikož se však jedná spíše o jakousi doplňkovou službu, kterou člověk nevyužívá každý den, bude její cesta mezi běžné uživatele nejspíše o něco delší. Druhou věcí je pak fakt, že si ARKit spustíte pouze na novějších telefonech, což mu samozřejmě mnohé uživatele ubírá. Obliba starších modelů 5, 5S či 6 totiž ve světě ani po mnoha letech po jejich vydání neutichá a někteří uživatelé je ani měnit nehodlají. Až se však k tomuto kroku uživatelé uchýlí, vytvoří se pro ARKit úrodnější půda a tím pádem i daleko zajímavější prostor pro vývojáře. Nechme se však překvapit, jak dlouho si na větší rozšíření AR a zejména té jablečné počkáme.

ARKit3

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.