Zavřít reklamu

Ačkoliv jsou jablečné produkty navzájem skvěle propojené, vypadá to, že se Apple pokusí posunout míru propojení ještě o nějaký ten stupínek dál. Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila agentura Bloomberg, totiž chystá jablečná společnost zavedení vývojářského nástroje, který umožní vytvářet univerzální aplikace pro jeho systémy.

Univerzální aplikace by měly být navrženy tak, aby bez problému fungovaly jak na počítačích Mac se systémem macOS, tak i na iPadech či iPhonech s iOS. Dotykové ovládání z jablečných tabletů a telefonů by totiž na macOS skvěle zastoupil klasický kurzor. Apple si od této novinky podle Bloombergu slibuje hlavně ještě větší propletení jeho ekosystémů a usnadnění práce vývojářů třetích stran, pro které by bylo vytváření tohoto typu aplikací daleko přívětivější než nyní. Místo dvou zcela odlišných verzí by totiž stačila vytvořit verze pouze jedna a tu jen kosmeticky pro potřeby jednotlivých platforem upravit.

Podle zdrojů již zmíněné agentury by měla být tato novinka součástí chystaného iOS 12 a macOS 10.14, které Apple jako již tradičně vypustí příští rok v září. Oficiální představení bychom si pak mohli odbýt už na červnové WWDC, která by měla vývojáře třetích stran na tuto novinku naladit.

Takto by mohl iOS 12, který by měl tuto novinku podporovat, vypadat:

Dostane se řada i na Apple TV?

Zajímavé bude i to, zda se jablečná společnost rozhodne pro podporu aplikací i u Apple TV, která je poháněna systémem tvOS. Ten je totiž z velké části založen právě na systému iOS. Kdyby se Apple k tomuto kroku odhodlal, mohlo by to pro užívání jablečné televize znamenat solidní revoluci. Ačkoliv je mezi uživateli produktů od Applu poměrně oblíbená, její potenciál není využit zcela naplno.

Jako už každé takové zprávy musíme samozřejmě počítat s tím, že se může časový harmonogram  výrazně změnit a Apple tuto novinku představí až později. Vzhledem k tomu, že se o něčem podobném šušká již řadu let, si však osobně myslím, že je pravděpodobnost představení v příštím roce poměrně vysoká. Nechme se však překvapit, červen příštího roku je ještě daleko.

ios-app-store-mac-app-store

Související články

Dnes nejčtenější

.