Zavřít reklamu

Co je to luxus? Pro mnoho z nás to jsou loga, která předurčují, že se nošením nebo používáním věcí s daným logem řadíte do určité skupiny lidí. Jakmile se přes to všechno přenesete zjistíte, že luxus jsou materiály, pohodlí a výkon. Ty nejdražší věci na světě, co se oblečení týká nemají žádné loga, ale na první pohled víte, že patří mezi to nejlepší a nejdražší co si můžete koupit. Víte to díky použitým materiálům, díky kvalitě švů a díky tomu, jak na první pohled působí. U BeoPlay H9 máte na první pohled, bez toho, aniž byste viděli logo dánské společnosti přesně ten stejný pocit, co v případě, kdy vidíte svetřík za dvacet tisíc a není na něm jediné logo.

Stejně luxusní jako samotný produkt je i balení, které zejména milovnici Apple produktů  jistě ocení. Po otevření krabičky uvidíme samotná sluchátka v polstrování z mikroplyše, aby se jim nic nemohlo stát. Pod nimi se ukrývá trojice krabiček, které přináší příslušenství v podobě krásného textilního pytlíčku se stahovací šňůrkou s minimalistickým logem, Micro-USB kabel sloužící k nabíjení sluchátek, adaptér do letadla a v neposlední řadě pak audiokabel s 3,5mm jackem, který využijete v momentě, kdy se vybije baterie ve sluchátkách. Vše vypadá perfektně, což je jedna z věcí, které od značky proslulé svým designem jednoznačně čekáte.

IMG_1281

Když už jsme zmínili baterii, ta je schovaná v levém náušníku a co rozhodně potěší všechny, kteří absolvují dlouhé lety a nechtějí se spoléhat na kabely, je měnitelná. V obchodech Bang & Olufsen si můžete dokoupit další baterii a tu pak poměrně pohodlně vyměníte kdykoli je potřeba. Je však otázkou, zda ji budete při výdrži 14 hodin se zapnutým Bluetooth a aktivním potlačením hluku, 16 hodin při použití přes Bluetooth bez aktivního potlačení hluku a 21 hodin při zapnutém potlačení hluku a použití s 3,5mm audio kabelem vůbec potřebovat. Sluchátka výrobcem deklarovanou výdrž skutečně spolehlivě dosahují a i udávaný čas nabití 2,5 hodiny zvládají bez problémů.

Luxusní design, luxusní materiály

Zmiňovat, že to co vypadá jako kovové je kovové a to co vypadá jako kožené je z nejjemnější kůže, je v případě sluchátek od Bang & Olufsen celkem zbytečné, každý to totiž očekává a jeho očekávání je samozřejmě splněno. Nejlepší dostupné materiály, které nejen že vypadají luxusně, ale umocňují pohodlí a celkový dojem z používání sluchátek jsou samozřejmostí. Co se designu týká, máte na výběr dvojici barevných variant a jedna vypadá lépe než druhá. Co se designu týká ten vidí každý sám, já jen dodám že nošení sluchátek je neskutečně pohodlné a to zejména díky velmi dobře vypolstrovanému můstku přes hlavu a velkým, extrémně měkkým náušníkům.

V pravém náušníku se skrývá celý mozek sluchátek. Najdete zde jejich zapínání včetně možnosti zapnout Bluetooth a nebo jej přepnout do režimu párování. Mimochodem sluchátka mají Bluetooth 4.2 a pokud jej používáte společně s funkcí potlačení okolního zvuku pak vydrží hrát neuvěřitelných 14 hodin, ani to však nemusí znamenat konec poslechu. Pokud by totiž váš let nebo cesta trvala déle, můžete buď zasunout kabel do iPhonu a sluchátek a pokračovat v poslechu a nebo se nemusíte omezovat kabely a jednoduše vyměníte baterii, ke které máte přístup v pravém náušníku a Bang Olufsen ji prodává jako další příslušenství a je uživatelsky měnitelná.

Na pravém náušníku nadále naleznete 3,5mm jack konektor abyste sluchátka mohli používat i poté co vám dojde kapacita baterie a taktéž microUSB konektor, přes který se sluchátka nabíjí. Tím končí výčet tlačítek, portů a zdířek, které sluchátka nabízí a pomalu ale jistě se přesuneme k ovládání, které vám změní pohled na to, jak lze techniku ovládat. Dvojici mikrofonů dokáží sluchátka využít nejen k potlačení okolního hluku, ale také k telefonování. Ovšem vzhledem k tomu, že tlumení okolního zvuku je výrazné i když tuto funkci nemáte zapnutou a spoléháte pouze na konstrukci sluchátek, nebudete sluchátka jako handsfree používat, protože když neslyšíte sami sebe, telefonuje se celkem špatně, ovšem jako nouzovka to samozřejmě stačí a i tuto funkci sluchátka nabízí což je fajn, protože pomocí nich můžete hovor uskutečnit, přijmout i položit a pokračovat v přehrávání. Pokud jste tedy na terase a někdo vám volá, můžete hovor vzít i v případě, že máte mobil v bytě a poté nerušeně pokračovat v přehrávání hudby.

Bang Olufsen H9

BeoPlay H9 versus H8

Zřejmě vás budou zajímat rozdíly oproti Bang & Olufsen Beoplay H8, jejichž recenzi si můžete přečíst přímo zde. Cena je stejná, vzhled na první pohled také a když se podíváte na popis produktu na oficiálních stránkách beoplay, zjistíte že se prakticky vše motá kolem jednoho jediného slovíčka a to je over-ear, respektive on-ear. Zatím co H8, tedy model představený dříve, je takzvaně on-ear, novinka H9 nabízí řešení over-ear. To znamená, že zatím co u H8 budete mít náušník položen přímo na uchu, v případě modelu H9 máte ucho schované v náušníku, který jej celé obklopuje. To pak souvisí nejen s pohodlím při dlouhodobém nošení, které je u H9 pochopitelně na vyšší úrovni, ale na druhou stranu trochu také s kompaktností, ve které mají navrch pro změnu H8, které jsou přece jen o trošku menší. H8 jsou pak rozhodně lepší variantou v případě, kdy chcete nosit zároveň sluchátka a brýle.

Tím by na první pohled mohly veškeré rozdíly končit, ovšem i když se o tom přímo výrobce nezmiňuje, jsou zde ještě některé drobnosti, které stojí za zmínku. H9 přináší takzvaný aptX Low Latency kodek pro přenos zvuku, zatím co H8 má pouze aptX kodek. Důležitý rozdíl je v tom, že zatím co latence, tedy zpoždění při přenosu zvuku u standardního aptX je mezi 40-60ms, v případě Low Latency technologie je to pouze 32ms a to garantovaně. Co nejkratší latenci pak využívají zejména hráči počítačových her, kteří tím redukují zpoždění zvuku oproti obrazu, který vidí na monitoru. Při poslechu hudby vám to může být jedno, ovšem pokud jste skutečně milovník hraní, pak je aptX Low Latency o něco lepší, ovšem ruku na srdce, bavíme se spíše v teoretické rovině. Poslední rozdíl mezi H8 a H9 je pak v tom, že H9 mají díky své konstrukci výraznější potlačení okolního hluku i v případě, kdy máte Noise canceling vypnutý.

H8 Bang
Sluchátka H8 na fotografii jsou v porovnání s recenzovanými H9 subtilnější.

Beoplay ve vašem iPhonu

Produkty z řady Beoplay můžete propojit se stejnojmennou aplikací ve vašem iPhonu, ve které pak nejen že vidíte aktuální nastavení, výdrž baterie a stejné ovládací prvky, které máte na samotných sluchátkách, ale můžete dělat ještě něco navíc. Věcí, kterou ze samotných sluchátek udělat nemůžete je ekvalizér, ovšem ne klasický který znáte například ze svého iPhonu, ale ekvalizér, ve kterém nastavujete své pocity nebo to co právě děláte a sluchátka se tomu následně snaží přizpůsobit zvuk. Můžete tak nastavit čtveřici módů Relax, Bright, Warm a Excited, pomocí kterých sluchátka změní zvuk, aby co nejvíce vyhovoval vašim potřebám. Stejně tak si můžete nastavit také další čtyři módy podle toho, co zrovna děláte. Osobně ekvalizéry nepoužívám, protože chci slyšet hudbu přesně tak, jak ji umělec nahrál, ovšem v tomto případě je ekvalizér zábavný a tak snadný na ovládání, že si tam zkrátka před spaním ten mód Relax rádi zapnete.

Zvuk

Osobně se mi líbí že i když  Bang & Olufsen míří mezi vyšší řadu sluchátek, nepotřebují H9 pouze ten nejkvalitnější zdroj zvuku a na rozdíl od jiných se obejdete bez FLAC, Apple Lossless a podobných formátů, které některá sluchátka pro kvalitní reprodukci vyžadují. Samozřejmě na H9 poznáte zda si pouštíte hudbu přes YouTube na vašem Macu nebo zda vám hraje z nějakého profi přehrávače FLAC nebo přímo CD. Jsou však sluchátka a není jich málo, u kterých je hudba z YouTube téměř neposlouchatelná, což pro H9 neplatí. Skvěle se tak hodí nejen na poslech hudby v té nejvyšší kvalitě, ale bez problémů je můžete poslouchat jako sluchátka k počítači a pouštět si na nich hudbu nebo videa z YouTube.

H9 bang olufsen

Díky pohodlí a zvukovému podání, které se hodí jak na hudbu, tak i pro sledování filmů nebo hraní her se jedná o ideální sluchátka do obývacího pokoje, když nechcete při hraní poslouchat zároveň i hučení Playstationu, ale chcete si užít skutečně jen zvuky ze hry. Právě fakt, že mají sluchátka velmi zajímavé zvukové podání, které si nehraje na extrémně ostré tóny, ale zároveň je ani příliš nezkreslují se mi libí, protože právě díky tomu je můžete použít i na ostatní věci než jen poslech hudby.

Zvuk není bez zbarvení, ale má typický nádech všech produktů Bang & Olufsen. Nádech zvuku je však velice vyvážený a sluchátka dokáží nabídnout vše od detailů až k dynamickému projevu. Tím nejvýraznějším čeho si všimnete jsou kvalitně podané basy a to jak celý zvuk působí pevným dojmem, díky kterému jste skutečně v centru dění. Sluchátka hrají dobře i přes Bluetooth, ovšem pokud jste skutečný detailista a chce obětovat pohodlí, vždy máte možnost zastrčit kabel do sluchátek a rázem je proměnit v klasická kabelová sluchátka. Basy jsou vynikající a to jak při poslechu rapu který je na nich založen tak v případě, kdy chcete relaxovat se Sinatrou nebo Rogerem Watersem. Vždy uslyšíte kvalitní podání basů, které jsou výrazné, ale nestává se, že by rušily středy a výšky. Co poměrně mění celý poslech je zapnutí, respektive vypnutí potlačení okolního hluku. To ovlivňuje zbarvení zvuku, ovšem za cenu toho, že vás v letadle neobtěžuje 10 hodin hučení motorů to jistě obětujete.

H9

Resumé

Se sluchátky je to podobné jako s auty. Můžete jezdit 300Km/h, ale ucítíte každou nerovnost na silnici, budete mít vymlácené zuby, ale prostě pojedete tři sta. Můžete však sednout do Rollsu, pojedete „jen“ 200Km/h a budete mít veškerý komfort, který od Rollsu očekáváte. Existují sluchátka která hrají lépe a přitom stojí méně. Ovšem jen těžko najdete sluchátka, která mají podobně povedený design, ty nejluxusnější materiály a přitom hrají tak jako BeoPlay H9. Bang & Olufsen hraje na luxus, na materiály a to vše se snaží spojit s co nejkvalitnějším zvukem a musím uznat, že se mu to skutečně daří. Záleží jen na vás stejně jako u výběru auta, čemu dáte přednost a zda chcete za každou cenu tu nejvyšší kvalitu zvuku, které se dá v této cenové kategorii sluchátek pohybujících se okolo částky deseti tisíc korun dosáhnout nebo zda občas při poslechu přihmouříte oko a nějakou tu nepřesnost přehlídnete s tím, že máte na uších designový skvost z těch nejlepších myslitelných materiálů a v tom nejpreciznějším možném provedení.

Za mě osobně jsou BeoPlay H9 sluchátka která naprosto drtivé většině posluchačů přinesou zvuk v kvalitě, která je již téměř na hranici toho, co při běžném poslechu rozpoznávají a vnímají. Naprosto drtivá většina lidí včetně mě bude z jejich zvuku nadšena a nechci abyste mě chápali špatně, jen chci říct, že zkrátka za podobnou cenu koupíte sluchátka s lepším zvukem, v žádném případě však s lepším poměrem ceny, výkonu, designu a luxusu. A říct o Rollsu, že stojí za prd, protože vaše auto jede 300 a on jen 250, to je jak sami uznáte nesmysl. Navíc je to přesně jak s tou rychlostí. Ve výsledku totiž těch okamžiků, kdy si nalijete sklenku Hardy, zapálíte Partagas a budete poslouchat jednotlivé tóny a vychytávat každou jednu notu v skladbě tak málo, jako těch kdy to na dálnici osolíte na tři kila. Pokud tedy chcete emoce, luxus a zážitek, není nad čím váhat a jděte jednoznačně do H9, přenesou vás totiž do světa, který budete milovat.

IMG_1263
Bang&Olufsen H9 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.