Zavřít reklamu

V létě jsme vám přinesli recenzi sluchátek AKG N20, která nás velmi překvapila především svým skvělým referenčním zvukem, výborným provedením a zajímavým příslušenstvím. Původní recenzi si můžete přečíst zde. Když se mi tedy doma objevil aktualizovaný model, říkal jsem si, co jiného by se dalo na takovýchto sluchátkách zlepšit. Pohled na krabičku na tuto otázku ihned odpověděl. Dnes se tak podíváme na inovovaný model s názvem N20NC, který, jak již název napovídá, disponuje aktivní technologií pro potlačení okolního zvuku.

Oficiální specifikace

Jako vždy začneme oficiálními specifikacemi. Sluchátka klasické špuntové konstrukce nabídnou frekvenční rozsah 12-22kHz, citlivostí 116dB SPL / V @ 1kHz, maximální vstupní silou 10mW a impedancí 16 ohmů. Jedná se o klasická drátová sluchátka s délkou kabelu 120cm. Díky přídavnému modulu, který se stará o aktivní potlačení okolního zvuku, je celková hmotnost sluchátek 40 gramů, tedy více než jednou tolik od posledně. Jinak se ovšem nic dalšího nezměnilo, co se zpracování a příslušenství týče. NC modul se nabíjí skrze přiložený micro USB kabel a zapnutý vydrží zhruba 20 hodin. Po jeho vybití je možné sluchátka používat v klasickém pasivním režimu.

Obsah balení

Balení je téměř totožné s tím, jaké jsme tu měli posledně. Na přebalu se kromě informací o NC modulu prakticky nic nezměnilo, bohaté příslušenství uvnitř je také pořád tady. Kromě sluchátek jako takových dostanete ještě koženkový obal na nošení, celkem čtyři velikosti silikonových špuntů, nástroj na čištění (kartáček a čistící drát), nabíjecí kabel pro NC modul a stereo přechodku do letadla. Samozřejmostí jsou také přiložené dokumenty, tedy návod, záruční list apod.

n20nc-feature01

Zpracování

Když už jsme u toho zpracování, zde není AKG co vytknout. Těla sluchátek jsou vyrobena z hliníku a působí velice solidním dojmem. Zhruba polovina kabelu je opletena, druhá polovina je již jen pogumována. Přídavný NC modul je také kvalitně proveden, byť je vyroben z plastu.

Díky přítomnosti NC modulu nabízí sluchátka o jeden ovládací prvek navíc, než klasický model. Najdeme zde tak jednoduchý dvoupolohový spínač, který aktivní potlačení zvuku vypíná a zapíná. Kromě něj je zde ještě klasický in-line ovladač, na kterém najdeme tři tlačítka pro ovládání muziky (a dalších funkcí připojeného telefonu), integrovaný mikrofon a další dvoupolohový přepínač, kterým nastavujete zda jsou sluchátka připojena k zařízení s iOS či Androidem. Ovladač podporuje klasická gesta dvoj/trojklikem a všechny ostatní ovládací prvky, na které jste z originálních sluchátek zvyklí.

Ergonomie

Doposud bylo vše v pořádku, zde se však dostáváme k, dle mého názoru, největší slabině těchto sluchátek. Po ergonomické stránce nejsou tak bezproblémové, jako model bez NC modulu. Vysvětlení je velmi jednoduché. Díky své váze a velikosti téměř není možné sluchátka nasadit bez toho, aniž by vám z ucha okamžitě vypadly. Byť není NC modul nikterak zásadně těžký, i oněch zhruba 20 gramů udělá své, a sluchátka jsou tak stahována směrem dolů. Další problém nastává v momentě, kdy chcete telefon se zapojenými sluchátky a modulem strčit například do kapsy od kalhot. Pokud nemáte 170 centimetrů, na umístění telefonu například v zadní kapse od kalhot můžete zapomenout. Kabel je krátký a NC modul musí být někde uložený. Pokud není, a jen tak někde visí, tahá sluchátka z uší. Ideální poloha je tedy například v kapse od bundy, kde není problém s dosahem kabelu.

Provedení s externím modulem, který je napojení na konec s 3,5mm jackem, je podle mého názoru nešťastné, neboť musíte neustále myslet na to, kde modul je. Pokud by byl přesunutý například za hlavu, jako je to u jiných sluchátek, čímž by se těžiště přesunulo jinam, bylo by to daleko lepší. Ve finále by možná stačilo na modul umístit klasický klip pro připnutí například na lem od bundy. Momentální řešení je poměrně omezující a vždy musíte myslet na to, jak budete sluchátka nosit.

Zvuková stránka

Naopak zde není sluchátkům co vytknout. Hrají prostě skvěle, v tomto ohledu se od posledně nic nezměnilo. Nabízí špičkovou čitelnost, studiovou neutralitu a přesný poslech. Přítomnost modulu pro potlačení okolního hluku se však do zvuku projevila. Sluchátka je možné provozovat buď pasivně, tj. s vypnutým NC modulem, kdy je zvuk skvělý a totožný jako v případě modelu N20, nebo s modulem zapnutým, kdy je zvukový projev trochu pozměněn.

Pokud jste někde v klidu a v tichu, přepnutí z pasivního do aktivního režimu poznáte jasně a zřetelně. Zvuk se více „otevře“, zesílí se středové pásmo a stáhnou se výšky. O něco málo se zhorší zvuková ostrost ale toho si všimnete opravdu jen v naprostém klidu. Zvuk se zapnutým NC modulem je tak trošku jiný. Jakmile však sedíte v autobuse, metru či tramvaji (letadlo jsem nezkoušel), rozdíl ve zvuku nepoznáte, naopak okamžitě uslyšíte zapnutí potlačení okolního zvuku. V metru a v autobuse funguje skvěle, modul dokáže potlačit otravné hučení, které je z projevu zcela vyfiltrováno. Více rozmanité zvuky, jako například při cestě tramvají, stále nepatrně slyšet jsou, i tak se ovšem jedná o velmi dobrý výsledek. Potlačení okolního šumu je tak v podání těchto sluchátek opravdu slušné.

Závěr

Cílová skupina pro tyto sluchátka je jasně daná. Pokud chcete kvalitní špunty, co nabídnou referenční zvuk, kvalitní zpracování a možnost aktivního potlačení okolního šumu, není zde příliš co řešit. Pokud si zvyknete na manipulaci s NC modulem, budete spokojeni. Pokud však nějak zásadně necestujete (nebo NC vyloženě nepotřebujete, jelikož špunty jako takové dokáží poměrně slušně potlačit okolní zvuk už kvůli své konstrukci), připlácet si za NC model pak může být zbytečné. Tak jako tak jsou sluchátka AKG N20NC zajímavým krokem vpřed. Osobně bych si na NC model necelé dva tisíce nepřiplácel, toto si však musí každý zhodnotit sám.

Sluchátka AKG N20NC si můžete koupit například zde, za cenu 5 490Kč, nebo zde za 199€

IMG_3361

Související články

Dnes nejčtenější

.