Zavřít reklamu

Dnes tu máme na recenzi poměrně zajímavý model sluchátek. Jedná se o model N20 od společnosti AKG, která patří pod koncern Harman International Industries (společně se společností JBL a dalšími). Sluchátka AKG N20 by měla plnit roli elegantních, prémiově postavených referenčních sluchátek, která nabídnou skvělý design, vynikající zpracování, bohaté příslušenství, a především, špičkový zvuk. Prodávají se za ceny kolem 3 700 korun (140€) a tak se pojďme podívat, co za své peníze dostanete.

Specifikace

Nejprve si pojďme projít specifikace výrobce, které by mohly tentokrát opravdu stát za to. O zvuk se v tomto případě stará dvojce driverů se špičkovou citlivostí 12Hz-24kHz, citlivostí 115dB SPL / V @ 1kHz, maximální vstupní silou 10mW a impedancí 24 ohmů. Zvuková stránka sluchátek je ještě doplněna špičkovým zpracováním, kdy je tělo sluchátek vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Jedná se o klasická drátová sluchátka, tudíž zde integrovanou baterii a Bluetooth modul nenajdeme. Co tu naopak je, je propracovaný multifunkční ovladač (a integrovaný mikrofon), umístěný na 1,2 metru dlouhém látkovém kabelu, ukončeným klasickým 3,5mm konektorem. Sluchátka váží 18 gramů a jsou k dispozici v černé a stříbrné barvě.

Balení

Už na balení je vidět, že se pohybujeme ve vyšší cenové relaci, než jsou běžná sluchátka. Obal je velmi zajímavě vyveden a „unboxing“ se řadí k těm povedenějším. Na obalu samozřejmě najdete všechny podstatné informace, které tam budete jako potenciální zákazník hledat. Skvěle to ovšem vypadá i uvnitř, kde se nachází příjemné množství příslušenství. Kromě sluchátek a dvou náhradních velikostí silikonových špuntů, zde nalezneme také polotvrdý a pogumovaný obal na sluchátka, speciální oboustranný nástroj na čištění (který obsahuje jak štěteček, tak kovovou špachtli) a speciální duální redukci do letadla (pro jednotné propojení levého a pravého kanálu v monostanicích na palubě). Vše má své místo ve skvěle vypolstrované krabičce.

Zpracování

Zpracování jsem nakousl již výše a v případě sluchátek AKG N20 opravdu není co vytknout. Hliníkové výlisky, do kterých je hardware zasazen, jsou špičkově zpracovány, stejně jako veškeré detaily okolo. Silikonové špunty jsou dobré a jejich konstrukce umožňuje snadné vyměňování (na rozdíl od mnohých modelů, u kterých je tato operace značně nepohodlná). Každé sluchátko je laserem popsané takže více, kdo vám vaše sluchátka vyrobil a jaký to vlastně máte model. Bohužel už se nenašlo místo na označení pravého a levého sluchátka, to je ovšem problém jen chvíli. Vzhledem k jejich provedení totiž není možné jednotlivé špunty prohodit. Od sluchátek k rozbočovači je kabel klasický gumový, od rozbočovače po 3,5mm jack je opletený látkou. Zde nemám výhrad. Integrovaný ovladač je bezproblémový, ovšem zde již tak vysoká úroveň zpracování není. Hlavní tlačítko není v těle usazené natěsno a při pohybu lehce cvaká.

Ovládací prvky

Ovládání klasických drátových sluchátek je poměrně přímočaré. Integrovaný ovladač obsahuje tři hlavní tlačítka, kterými se sluchátka (a připojený telefon/tablet) ovládají. Centrální tlačítko slouží k přijímání hovorů či funkci play/pause, dvojklik posouvá playlist dopředu, trojklik zpět. Okolní tlačítka slouží k úpravě hlasitosti. Na ovladači se nachází ještě maličký slider, kterým upravujete provozní režim podle toho, zdali používáte telefon s iOS nebo s Androidem.

Kvalita zvuku

U sluchátek jde především o zvuk a u těch, které se pyšní referenčním zvukem to platí dvojnásob. Za poslední rok mi prošlo recenzemi mnoho sluchátek. Mezi klasickými drátovými peckami/špunty, jsou tyto zdaleka nejlepší, jaké jsem testoval. Pokud vám jde u zvukového projevu o superhutné basy, které zastiňují ostatní zvukové profily, není tento model pro vás. Pokud vám však jde o co nejneutrálnější zvuk, podobný klasickým studiovým monitorům, AKG N20 jsou právě pro vás. Ačkoli nedisponují již zmiňovanými super silnými basy, stále jsou nízké frekvence zvukového spektra jasně čitelné, tedy přesně tak, jak se to u referenčních sluchátek očekává. Střední pásmo, stejně tak výšky, nabízí ideální balanc pro to, aby byl poslech co nejvíce přesný a čitelný. To platí jak při nižší, tak i při vyšší hlasitosti (maximální hlasitost je na velmi vysoké úrovni, ke zkreslení zvuku však nedochází). Po zvukové stránce se jednalo o velké překvapení. Pokud hledáte neutrální zvuk a nechcete si kupovat sluchátka klasické over-ear konstrukce, nemohu tento model nedoporučit.

Image - N20
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Ergonomie

Ergonomie těchto sluchátek je podobná, jako u ostatních špuntových modelů. Pokud jste na tento typ konstrukce zvyklí, nebudete s ní mít problém. 3 velikosti špuntů by měly vyhovovat naprosté většině zájemců. Pokud na špuntová sluchátka uši tvarované nemáte, máte bohužel smůlu. V tomto konkrétním případě je nošení velmi pohodlné, jelikož konstrukce sluchátek umožňuje oporu při nošení – tělo sluchátek si vložíte do ucha, kde se pevně zachytí a sluchátka tak nevypadnou. Stejně jako vždy ovšem doporučuji vyzkoušení, neboť každý máme uši trochu jiné.

Závěr

Kapitola o kvalitě zvuku byla jasná. Pokud je vaší parketou referenční zvuk a hledáte například cestovní náhradu za velká studiová sluchátka, AKG N20 jsou parádní volbou. Pokud očekáváte zvuk s dominancí basů a výšek (tedy typický „Beats sound“), tento model nebude určený pro vás. Kvalita zvuku a zpracování je dostatečným opodstatněním pořizovací ceny kolem tří a půl tisíce korun. Příslušenství je už jen takový příjemný bonus. Více než kdy jindy platí, že pokud víte po čem jdete, u tohoto modelu chybu neuděláte.

Sluchátka AKG N20 si můžete koupit zde – černéstříbrné

AKG-N20-FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější