Zavřít reklamu

Pokaždé, když Apple představí nové produkty, se s Danem bavíme o tom, co se nám líbí, z čeho jsme nadšeni a co naopak příliš nechápeme nebo nám to až tak nedává smysl. Ne jinak tomu bylo i letos, když Apple představil svůj nový iPhone 8, iPhone X a Apple Watch Series 3. Věřím, že náš názor bude zajímat více lidí než jen nás dva, a tak jsme se rozhodl jej sepsat, a to i přes to, že tentokrát z kroků Applu příliš nadšeni nejsme.

Zastaralé bezdrátové nabíjení

Pojďme se na novinky podívat pěkně popořadě. Nový iPhone 8 je v podstatě nástupce iPhone 7, který přináší z čistě uživatelského hlediska skutečně drobně pozměněný design se skleněným tělem, bezdrátové nabíjení, výkonnější procesor A11 Bionic a také nové možnost režimu portrét, kdy lze například zcela odstranit pozadí za fotografovanou osobou. Více novinek se bohužel nekoná, a to ani navzdory faktu, že to není iPhone 7s, ale iPhone 8. Novinky jsou čistě evoluční, ale rozhodně nezarmoutí a naopak potěší, zvlášť ty, kteří nekupovali iPhone 7 a čekali na nový model.

Co nás však zarazilo, je bezdrátové nabíjení, které vypadá, jako kdyby jej Apple sehnal na poslední chvíli, protože na něj dodavatel udělal dobrou cenu a rozhodl se jej do novinky zapracovat. Ostatní výrobci nabízí bezdrátové nabíjení dlouhé roky a zástupci Applu se nejednou opovrhujíc vyjádřili k bezdrátovému nabíjení konkurentů. Tvrdili, že bezdrátové nabíjení, které stále potřebuje podložku přece není bezdrátové a že v této technologii Apple nevidí revoluci a nic, co by lidé potřebovali.

Když tedy po dlouhých letech přišel Apple s vlastním řešením bezdrátového nabíjení, čekali jsme neskutečnou pecku. Bohužel jsme se dočkali toho, co mají ostatní dlouhé roky s jedním zásadním rozdílem. Apple nejen že nedokázal včas připravit nabíjecí podložku (tu sice světu ukázal, ale řekl, že bude dostupná až v příštím roce), ale dokonce i na rychlé bezdrátové nabíjení si musíme ještě počkat, i když jej konkurence už dávno má. Nic revoluční se tedy nekoná a fakt, že nám Apple na keynote tvrdil, jak jeho nabíječka, které se dočkáme možná někdy v příštím roce, dokáže nabíjet jako jediná na světě tři zařízení najednou, je krásné do chvíle, než zabrousíte do nabídky společnosti Ikea, kde si nabíječku, jenž dokáže to stejné, můžete koupit již dnes.

Přitom já i Dan jsme zastánci bezdrátového nabíjení a vidíme v něm smysl, obzvlášť vzhledem k tomu, že dnes většina aut střední třídy má v kastlíku možnost bezdrátového nabíjení. V případě Applu jsme zkrátka čekali revoluci, která se tak nějak nekonala a po letech povrhování konkurencí nám Apple ukázal to stejné, co konkurence.

Hodinky jen pro vyvolené

Další na řadě jsou Apple Watch Series 3, na kterých české a slovenské zákazníky může potěšit jediný fakt, a to je cena, která je nižší než u předchozí generace. Nic jiného kromě výkonnějšího procesoru se v případě našich dvou krajin nekoná a fakt, že v USA mohou uživatelé používat LTE přímo v hodinkách je super, pokud jste z některé ze zemí, kde operátoři podporují eSIM. Co nás celkem zaráží, je fakt, že k hodinkám Apple přistupuje stejně jako k iPhonu a každý rok nám ukazuje nové modely. V době, kdy své smartwatch nabízí značky od Garminu, přes Tag Heurer nebo Mont Blanc až po Louis Vuitton se začínám obávat, aby lidé nezačali experimentovat s jiným řešením, když Apple Watch jim nabízí již roky prakticky to stejné.

Revoluční iPhone X?

V neposlední řadě je tu pak iPhone X, telefon, který Apple představil po boku iPhone 8. Když se nad tím zamyslíme zpětně, v podstatě příliš nechápeme, proč jej Apple vlastně představil. Telefon je to zajímavý, o tom žádná, ovšem ceny iPhone 8 jsou v podstatě na stejné úrovni jako byly ceny iPhone 7 a tak konkurenci pro levnější Androidy iPhone 8 nejsou a iPhone X naopak nad tuto řadu telefonů vyčnívá. Bohužel se nám zdá, že vyčnívá právě jen onou cenou, nikoli nabídkou revolučních novinek a kromě displeje a sním spjatého designu a Face ID prakticky nenabízí oproti iPhone 8 Plus nic navíc. Vše, co má iPhone X, a to dokonce včetně výkonu, má i iPhone 8 Plus, a to co nemá, tedy bez rámečkový displej a Face ID se dle reakcí nesetkalo zrovna s wow efektem, ale spíše s neporozuměním nebo kritikou.

Zvláštní přístup se týká také rozdílného data zahání prodeje, kdy se domníváme, že většina čeká na iPhone X a iPhone 8 opomíjí minimálně do chvíle, kdy si iPhone X nevyzkouší. V posledních letech se jen málokdy stala situace, že jste mohli v den zahájení prodejů vyrazit do prakticky kteréhokoli obchodu a tam jste si vybrali bez předobjednávky barvu i kapacitu svého telefonu a ten jste si odnesli domů, letos to tak však je. Otázkou zůstává, zda budou lidé, kteří čekají na iPhone X, skutečně tak nadšeni z jeho funkcí, které jsou oproti iPhone 8 Plus jen dvě, aby za něj zaplatili o deset tisíc víc než za iPhone 8. Dost možná se tak může stát, že když uvidí oba telefony naživo, zůstanou nakonec u své sedmičky nebo si právě sedmičku koupí v případě, že mají starší telefon nyní za skutečně velmi zajímavou cenu.

Související články

Dnes nejčtenější