Recenze iOS 11: měli byste aktualizovat?

Už za pár hodin vychází ostrá verze iOS 11 pro veřejnost. Nový systém přináší spoustu poměrně užitečných novinek, ale také několik změn, které nemusí sednout úplně každému. Osobně jsem iOS 11 testoval od prvního dne, co byla vývojářská verze dostupná, poctivě jsem nahlašoval chyby, a tak si možná i mohu dovolit říci, že jsem částečně spolupodílel na vypilování systému jako takového. S iOS 11 jsem žil více jak 3 měsíce, a tak se těm z vás, kteří jej netestovali, pokusím v krátkosti shrnout jeho přednosti a nevýhody a jestli se ve výsledku vyplatí aktualizovat.

Přiznám se, že zpočátku jsem z iOS 11 příliš nadšený nebyl. Pochopitelně se mi nelíbilo hlavně nové ovládací centrum. To staré podle mého názoru fungovalo více než dobře, bylo přehledné a intuitivní. Postupem času jsem si ale na jeho novou podobu zvykl a naopak opravdu chválím možnost si přidat případně odebrat různé prvky od záznamu obrazovky, přes diktafon nebo budík až po asi úplně nejužitečnější prvek, kterým je Režim nízké spotřeby.

Jako první po instalaci iOS 11 povědomě zaregistruje nové animace. Ty se Applu poměrně povedly a dávají systému jakýsi nádech novoty. Na druhou stranu mi v některých situacích přijdou o něco pomalejší než ty staré a obzvlášť na starších zařízeních jako iPhone 5s bude zpomalení možná docela znatelné.

Nový design aplikací a App Storu

Po otevření aplikací jako Zprávy, Telefon, Fotky, Hudba Poznámky, Připomínky, Kalendáře, Mailu a dalších od Applu vás jistě praští do očí obrří tučné nadpisy vlevo nahoře. Na jendu stranu ano, pro přehlednost jsou skvělé. Na stranu druhou jsou ale možná až zbytečně velké, okolo nich je spousta prázdného prostoru a ve výsledku je tak všechen obsah posunutý více dolu. Na obrazovku se tak nevměstná tolik informací jako u iOS 10, což je poznají především majitelé 4palcových iPhonů 5s a SE.

Kompletním redesignem pak prošel App Store. Starý sice podle mého názoru fungoval více než dobře, ale Apple nás chce mít ve svém obchodě nejlépe denně, a tak se rozhodl pro změnu. Ve výsledku nový vzhled App Storu nevnímám jako negativum. Je poměrně přehledný a moderní, jen žebříčky populární aplikací a her jsou nyní trochu zašantročené, což je trochu škoda, protože pro mě osobně to byla nejpopulárnější sekce, do které jsem se díval snad vždy, když jsem App Store otevřel.

Co mě ale v novém App Storu skutečně irituje, je absence ukazatele velikosti aktualizace. Nyní nemáte sebemenší šanci odhadnout, jak dlouho se vám bude aktualizace instalovat, protože její velikost prostě nikde nevidíte, a tak vám nezbývá nic jiného, než kliknout na Aktualizovat a pak teprve tak nějak od oka odhadnete, jestli má 5 MB nebo 200 MB.

Na druhou stranu jsem si ale zamiloval instalování a kupování nových aplikací, a to zejména díky novému prvky, kdy se vám ukáže jakýsi souhrn s ikonou otisku vyzývající vás přiložit prst na Touch ID. Jednotlivé papilární linie na ikoně se během přikládání zbarvují a po úspěšné identifikaci se ozve potvrzující zvuk a pak na iPhonech s haptickým motorkem dostanete uspokojivou odezvu, kterou jsem si osobně skutečně oblíbil. Přesně tohle jsou podle mého názoru ty dokonalé prvky, které vás v iOS baví a umí je dokonale snad jen Apple.

Oznamovací centrum

Pozornost si zaslouží i notifikační centrum, které s jistou dávkou nadsázky vlastně již neexistuje. Místo něho nám zbyla jen uzamčená obrazovka, která také vypisuje veškerá oznámení z aplikací. Právě absence starého oznamovacího centra je podle mého názoru ze strany Applu krok vedle. Na změnu si budete zvykat poměrně dlouho a ačkoli na první pohled vše působí tak, jako by nám chtěli inženýři systém zpřehlednit, protože oznámení se nám nyní zobrazí vždy na stejně vypadající obrazovce, je tomu právě opak. Staré oznamovací centrum fungovalo více než dobře, bylo jednoduché a intuitivní, a tak nebylo potřeba jej odstraňovat.

Z druhého úhlu pohledu je oznamovací centrum nyní užitečné v tom, že při přehrávání hudby vždy zobrazuje widget, odkud lze hudbu ovládat. Malá změna přijde vhod všem, kteří často poslouchají z iPhonu hudbu například po cestě do školy nebo do práce. Přitom widget sem přibyl právě díky tomu, že se slilo notifikační centrum a uzamčená obrazovka do jednoho.

Další drobnosti

Pro některé bude při rozhodování k aktualizaci hrát svou roli jistě i odstranění 3D Touch gesta pro přepínání aplikací. Podle mého názoru se jednalo o jedno z vůbec nejužitečnějších gest a právě s ním jsem si říkal, že 3D Touch dává smysl a opravdu zrychluje ovládání telefonu. V iOS 11 je ale zbytečně se snažit sebevíc tlačit na levou hranu displeje, do vedlejší aplikace se přes zkratku už nedostanete a přepínač se také nevyvolá. Nejedná se chybu, Apple gesto odstranil záměrně. Lze samozřejmě ovládat telefon i bez něho, ale ti, kteří se jej od iOS 9 naučili používat, si nyní po dvou letech budou muset zase zvykat na staré ovládání.

Na druhou stranu ale chválím podporu QR kódů aplikací fotoaparátem a Safari. Podobně jsem si oblíbil i nové možnosti pro editaci Live Photos, které můžete proměnit ve smyčku, odrážení nebo dlouhou expozici, nebo možnost odstranit rozostření pozadí u již vyfocené fotografie v portrétním režimu. Stejně tak si jistě oblíbíte plynulejší a tím i rychlejší skrolování v Safari a také minimalistický indikátor změny hlasitosti, který už nepřekrývá velkou část obrazovky jako tomu bylo u toho předchozího.

Jestliže věčně bojujete s nedostatkem úložiště, a to hlavně kvůli velkému počtu fotografií, pak pro vás iOS 11 bude spása. Systém totiž nově ukládá fotografie a videa ve formátech HEIC a HEVC, díky kterým zabírají o 50 % méně místa. Nejenom tedy po instalaci se vám uvolní úložiště, ale také nové fotografie budou úspornější.

Pokud vlastníte sluchátka AirPods, pak se vám také vyplatí na iOS 11 aktualizovat. Nový systém přináší pro AirPody nové gesto pro přeskočení skladby dvojitým poklepáním. S iOS 11 je také možné si pro každé sluchátko nastavit odlišné gesto, což vám předchozí systém neumožnil.

Závěr

Jestli se vyplatí nebo nevyplatí iOS 11 nainstalovat bych nechal asi na každém z vás. Po shrnutí mnou zvolených výhod a nevýhod je jen na vašem uvážení, jestli do aplikace jít či nikoli. Řekl bych ale, že výhod je ve výsledku více a kdybych osobně neměl systém již nainstalovaný (a pochopitelně nemusel psát o novém systému články), pak bych si i přesto aktualizaci nainstaloval. Pokud ovšem vlastníte iPhone 5s, pak nad aktualizací doporučuji skutečně zauvažovat, protože právě na tomto nejstarším podporovaném telefonu je zpomalení po nainstalování iOS 11 poměrně znatelné, a tak vám aktualizace přinese více nevýhod než užitku. Stejná scénář se odehrává i v případě iPadu mini 2 a iPadu Air (první generace). Právě na druhý zmiňovaný tablet jsme v redakci iOS 11 nainstalovali a ihned po aktualizaci pronesl jeden z nás následující slova „Strašný. Chová se to jako rok starý Android“ a systém šel ihned pryč.

iOS 11 iPhone FB

|
204
Leitz

Diskuze

  Martin Kalod

  Jestli se to vyplatí? Je to od ios7, první aktualizace ve ktere se něco zásadně mění a bude co zkoumat. Takže ano, vyplatí.

  Reagovat

  Souhlas, myslím, že i iOS 10 je vcelku povedený. Jan člověk mdlého rozumu by se pokoušel nainstalovat iOS 11 na staré zařízení. Podobně jako rozběhnout na starém PC náročnou hru na optimalizovanou na nový HW.

  Reagovat

  No s tím Iphone 5s bych to zas tak netvrdil..stahoval jsem mu ios 11 při 4 betě do 5sky a mě naopak přišlo že telefon běhal svižně a teď po nainstalování GM ios 11 s tím nemá problém 😉

  Reagovat
  Kristián Mikulka
  Микола Билень

  Jestli mám iOS beta 3 nainstalovanou dneska mi to dá možnost stahnout finální verzi iOS 11 nebo musím downgrade na iOS 10.3.3 a až potom?

  Reagovat

  Mám iOS 11 GM a co mě vadí je to, že v control centru nefungují tlačítka jak mají. Když chcete vypnout Wi-fi a nebo BT, tak se jen odpojí, ale nevypne. Takže stejně musím do nastavení. Snad to je chyba, kterou opraví.

  Reagovat

  Neni to chyba, ale vlastnost.

  takhle je to víc logický. když zmáčkneš ten BT, aby nebyl modrej tak je ja vlastně furt v provozu, ale je v uspornym režimu a ty bt a wifi co jsou v iPhonu moc nežerou, takže pohoda…

  Reagovat
  Maroš Trepáň

  Mám iOS 11 už od prvej bety a do teraz mám problém jeden a ten istý ! Stále mi zapína CLIR to znamená že iným nezobrazuje moje číslo. Keď to v nastaveniach vypnem zapnem tak to ide normálne možno jeden deň potom zase? Som jediný kto má tento problém ? Operátor je Telekom

  Reagovat
  Miroslav Šimkovič

  Ja mám teiž ten problém s CLIP na troch iPhone a tiež sieť Telekom. Ale robí to len ak reštartnem iPhone, resp ho vyp/zap. Je potrebné znovu vyp/zap nastavenia zobrazenie čísla…potom to už funguje OK.

  Reagovat
  Petr Plšek
  David Faron

  Od kdy by měl být na SE ?

  Reagovat

  iOS 11 zatím neznám a nerozumím výrazu „slití notifikačního centra a uzamčené obrazovky do jednoho“. Znamená to, že stažením notifikačního centra z horního okraje displeje se zamkne telefon?

  A dále… proč se v textu tvrdí, že „oznamovací centrum muselo pryč právě kvůli iPhonu X a jeho gestu pro návrat na domovskou obrazovku“, když to bude prováděno od spodního okraje?

  Reagovat

  Na iPhone 7 je iOS 11 OK už cca od 3. – 4. bety, nynější GM verze je naprosto v pořádku a to na iOS 11 „funguju“ od první bety.

  Na iPadu Air (na kterém jsem to doma netestoval a čekám na PROD verzi) je to ale bída viz video zde: https://www.youtube.com/watch?v=JjmmhnS5vs4

  Apple Watch Series 2 jsem taky nechal na nynější produkci a jsem velice zvědavý na brzký update Watch OS.

  Reagovat
  Miloš Žídek

  Takže na 5s radši nainstalovat? Je tu někdo kdo 5s má a navzdory upozornění si 11 instaluje ?

  Reagovat
  Lukas Spacecock Vorechovsky

  Já se popravdě trochu bojím i aktualizace na 6s, ženský na 6 bych nedoporučoval a to samé i na 5s. iOS 11 je podle mě udělaný na IPhone 7,8 a X. Už jen díky animacim atd. Na primární zařízení starší jak 6s bych to nedával, ale to je jen čistě můj názor 🙂

  Reagovat
  Jura Nožička

  Mám iPhone 5s a musím se přiznat, že rychlost nic moc. Šlo to o něco dolu. Není to znát u všeho, ale u něčeho ano. Tak nějak jsem s tim počítal. Přeci jen jsem tak říkajíc na hraně propasti ?.

  Reagovat
  Petr Jurik

  Ještě je nutné zmínit,ze novy systém podporuje už pouze 64bit aplikace. Těch je sice už většina,ale pořád se může najít nějaká 32bit a ta v novém systému nepojede. Je otázka jestli může uživatel nějak zjistit jestli nějakou takovou má?

  Reagovat
  Létající Čestmír

  Mam otazku…pokud mam uz ios 11 pres tohle , tak se mi nabidne pak aktualizace offiko ? (Mam to tyden nainstalovane)

  Reagovat
  Letem světem Applem

  To není pravda, čistá instalace se dělat nemusí. Jestli máš GM verzi, tak máš to samé, co dnes Apple vydá, jen s týdenním předstihem. Pokud chceš dostat dnešní a další aktualizace jako normální uživatelé, tak tenhle profil odstraň, restartuj zařízení a je to. 🙂

  Reagovat
  Petr Zaplatílek

  Mam SE a teda jediny co mi teda hodne vadi jsou ty nesmyslne a jeste tucne nadpisy u aplikaci. Tuna mista okolo a vsechno posunuty dolu. Jinak za me palec nahoru.

  Reagovat

  Je to už 24 hodin co používám iOS 11 na iP SE 32GB a je to víceméně bez problému, nezaznamenal jsem žádné lagy, pády aplikací nebo cokoliv jiného. Ani nevidím výrazné zpomalení systému, jen baterka je doslova drancovaná… Asi věděli proč dali možnost do ovládacího centra „režim nízké spotřeby“, iOS 11 výdrž 14-15 hodin běžného používání, iOS 10 vydrželo znatelně déle… Snad jsem pomohl

  Reagovat

  Dovolím si nesouhlasit ?. Mám 11 GM na 5s a zpomalení jsem opravdu nezaznamenal. Je ale pravda, že jsem přecházel z iOS 9 (verzi 10 s “hnusně” barevným ovládacím centrem jsem prostě odmítnul do telefonu nahrát ?). Po upgradu z 9 na 11 jsem tedy s rychlostí více než spokojený. Jediné co je opravdu znatelně pomalejší je hudební přehrávač – navíc má otřesný design (ale to už od verze 10 ?)

  Reagovat

  Tak iPhone SE na ios11 pro mě zatím bez problémů,možná ta baterka jde asi oněco rychleji dolů,ale možná je to jen zdání.A v Appstoru mají apky uvedenou velikost,ale jak psal hurfo,musíte kliknout na apku a pak dát více a rolovat dolů k infu.

  Reagovat
  Aleš Toman

  Mám iOS 11 na svém 6S už od první bety a když vychytaly mouchy tak si nemůžu stěžovat, výborně zpracované a přidalo se dost vychytávek. Jinak aktualizaci ofiko už mám cca týden a zatím šlape vše jak má, určitě doporučuji ?

  Reagovat
  Samuel Berko

  No neviem kde to mam aktualizovat..Mam iPhone 5s a ked dam v Nastavenia/všeobecné/Aktualizácia softwéru tak mi vždy vypíše že mám aktuálnu a zároven najnovšiu verziu 10.0.3.3..Prosím ako mam aktualizovať softwér?

  Reagovat
  Honza Ščerba

  Můžu se zeptat? Mam betu iOS 11 myslim ze úplně jednu z prvních. První měsíc vše fungovalo Ok ale pak se vše zhoršovalo, iPad se nekdy seká, nefunguje AppStore… Nenabízí se nainstalovat iOS 11 oficiální. Víte nekdo jak stáhnout iOS 11 ofiko i přes to že mam betu? Díky moc! Odpovědí si cenim❤️

  Reagovat
  Marek Nešleha

  Proč je pryč 3D touch přepínání aplikací?! Vždyt to je tak super a používaná funkce! Je to jenom betě, nebo nadobro?
  Kvůli tomu do 11 nepůjdu.

  Reagovat

  Je to pryč i v ostré verzi. Mě to třeba vyhovuje, při hraní her na výšku mi to vadilo, ale chápu, že je hodně uživatelů, kteří jsou zvyklí toto gesto používat. Já mackam 2x home. A na X je to zase jiným gestem ?

  Reagovat

  ???? Po včerejší aktualizaci se mi internetové hodiny stále točí a točí. Ještě se nezastavily. Vztavam ve 4.45 o po odpojení z nabíječky za 15 min. úbytek baterie. O skoro 10% šílené. I když se odpovím od Wi-Fi tak to samé se děje na datech a to jsem v datech vše povypinal a Stejnak se točí. Přestanou se točit když vypnu v listě nebo v nastavení jak data tak Wi-Fi. Lituji že jsem si 11 dával. Nic takového se mi nedělo a u IPhone SE 64bg. mi baterie držela 1 a půl až 2 dny. Teď nevím. Za dobu co píšu tento článek zhruba 5 min už mám baterii na 87%. ?????

  Reagovat
  Petr Zaplatílek

  Mam v horni liste od vecera porad tu sipku alias polohove sluzby, ale ty asi nebezi protoze baterka je ok a v nastaveni taky neni znacka ze by nektera appka polohu vyuzila, stalo se to nekomu taky?

  Reagovat

  5S. Rychlost výborná. Baterka drží. Problém mám ale s posíláním SMS zpráv přes kontakty. V konkrétním kontaktu najedu na ikonu zprávy, kterou chci napsat a jsem odsunut do seznamu všech zpráv. Co to má znamenat ?!?

  Reagovat

  To by mě taky zajímalo, dnes jsem si toho všiml! Blbá chyba. Zjistil jsem, že když se na ikoně zprávy u kontaktu prst podrží, objeví se možnosti, kam poslat sms a pak to funguje. Každopádně je to zase nedodělek, asi se vrátím zatím na 10.

  Reagovat

  Vacsiu PI…. som nevidel mam sice iphone 5S a spomaluje to poriadne, ale som zufaly z jednej veci, ak si otvorim posledne hovory a chcem poslat dakomu sms napriklad iba nejakemu cislu ktore nemam ulozene a kliknem na info a – mobil na odoslanie sms prehodi ma do smsiek ale nie do novej smsky iba do zoznamu smsiek, takze nemozem napisat smsku cislu ktore nemam ulozene a robi to sem tam aj s ulozenymi kontaktmi. Prosim vyskusajte to dakto.

  Reagovat

  Inac dalsi postreh pokial som sa zaregistroval na tuto stranku tak to trvalo… letemsvetemapplem, ale v hlavnej stranke nenajdes registraciu… dost na prd 😀

  Reagovat

  Registrace je až u diskuzí, což je ostatně to jediné, jak na našich stránkách přihlášení využít. Právě proto není potřeba, aby někde na homepage nebo jinde byla možnost se zaregistrovat či přihlásit.

  Reagovat

  no mne nie stale mi to robi 🙁 uz som zufaly… ak sa vratim na stary iOS zmaze mi spravy? niekde som cital ze hej… ci da sa to nejak urobit aby som mal vsetko zachovane?

  Reagovat

  Mne na 5s ide tiez v pohode svizne a bez trhania, len to mnozstvo chyb – to je tragedia… osobne doporucujem pockat na vyladenie pripadne az novu verziu…

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz