Zavřít reklamu

Už za pár hodin vychází ostrá verze iOS 11 pro veřejnost. Nový systém přináší spoustu poměrně užitečných novinek, ale také několik změn, které nemusí sednout úplně každému. Osobně jsem iOS 11 testoval od prvního dne, co byla vývojářská verze dostupná, poctivě jsem nahlašoval chyby, a tak si možná i mohu dovolit říci, že jsem částečně spolupodílel na vypilování systému jako takového. S iOS 11 jsem žil více jak 3 měsíce, a tak se těm z vás, kteří jej netestovali, pokusím v krátkosti shrnout jeho přednosti a nevýhody a jestli se ve výsledku vyplatí aktualizovat.

Přiznám se, že zpočátku jsem z iOS 11 příliš nadšený nebyl. Pochopitelně se mi nelíbilo hlavně nové ovládací centrum. To staré podle mého názoru fungovalo více než dobře, bylo přehledné a intuitivní. Postupem času jsem si ale na jeho novou podobu zvykl a naopak opravdu chválím možnost si přidat případně odebrat různé prvky od záznamu obrazovky, přes diktafon nebo budík až po asi úplně nejužitečnější prvek, kterým je Režim nízké spotřeby.

Jako první po instalaci iOS 11 povědomě zaregistruje nové animace. Ty se Applu poměrně povedly a dávají systému jakýsi nádech novoty. Na druhou stranu mi v některých situacích přijdou o něco pomalejší než ty staré a obzvlášť na starších zařízeních jako iPhone 5s bude zpomalení možná docela znatelné.

Nový design aplikací a App Storu

Po otevření aplikací jako Zprávy, Telefon, Fotky, Hudba Poznámky, Připomínky, Kalendáře, Mailu a dalších od Applu vás jistě praští do očí obrří tučné nadpisy vlevo nahoře. Na jendu stranu ano, pro přehlednost jsou skvělé. Na stranu druhou jsou ale možná až zbytečně velké, okolo nich je spousta prázdného prostoru a ve výsledku je tak všechen obsah posunutý více dolu. Na obrazovku se tak nevměstná tolik informací jako u iOS 10, což je poznají především majitelé 4palcových iPhonů 5s a SE.

Kompletním redesignem pak prošel App Store. Starý sice podle mého názoru fungoval více než dobře, ale Apple nás chce mít ve svém obchodě nejlépe denně, a tak se rozhodl pro změnu. Ve výsledku nový vzhled App Storu nevnímám jako negativum. Je poměrně přehledný a moderní, jen žebříčky populární aplikací a her jsou nyní trochu zašantročené, což je trochu škoda, protože pro mě osobně to byla nejpopulárnější sekce, do které jsem se díval snad vždy, když jsem App Store otevřel.

Co mě ale v novém App Storu skutečně irituje, je absence ukazatele velikosti aktualizace. Nyní nemáte sebemenší šanci odhadnout, jak dlouho se vám bude aktualizace instalovat, protože její velikost prostě nikde nevidíte, a tak vám nezbývá nic jiného, než kliknout na Aktualizovat a pak teprve tak nějak od oka odhadnete, jestli má 5 MB nebo 200 MB.

Na druhou stranu jsem si ale zamiloval instalování a kupování nových aplikací, a to zejména díky novému prvky, kdy se vám ukáže jakýsi souhrn s ikonou otisku vyzývající vás přiložit prst na Touch ID. Jednotlivé papilární linie na ikoně se během přikládání zbarvují a po úspěšné identifikaci se ozve potvrzující zvuk a pak na iPhonech s haptickým motorkem dostanete uspokojivou odezvu, kterou jsem si osobně skutečně oblíbil. Přesně tohle jsou podle mého názoru ty dokonalé prvky, které vás v iOS baví a umí je dokonale snad jen Apple.

Oznamovací centrum

Pozornost si zaslouží i notifikační centrum, které s jistou dávkou nadsázky vlastně již neexistuje. Místo něho nám zbyla jen uzamčená obrazovka, která také vypisuje veškerá oznámení z aplikací. Právě absence starého oznamovacího centra je podle mého názoru ze strany Applu krok vedle. Na změnu si budete zvykat poměrně dlouho a ačkoli na první pohled vše působí tak, jako by nám chtěli inženýři systém zpřehlednit, protože oznámení se nám nyní zobrazí vždy na stejně vypadající obrazovce, je tomu právě opak. Staré oznamovací centrum fungovalo více než dobře, bylo jednoduché a intuitivní, a tak nebylo potřeba jej odstraňovat.

Z druhého úhlu pohledu je oznamovací centrum nyní užitečné v tom, že při přehrávání hudby vždy zobrazuje widget, odkud lze hudbu ovládat. Malá změna přijde vhod všem, kteří často poslouchají z iPhonu hudbu například po cestě do školy nebo do práce. Přitom widget sem přibyl právě díky tomu, že se slilo notifikační centrum a uzamčená obrazovka do jednoho.

Další drobnosti

Pro některé bude při rozhodování k aktualizaci hrát svou roli jistě i odstranění 3D Touch gesta pro přepínání aplikací. Podle mého názoru se jednalo o jedno z vůbec nejužitečnějších gest a právě s ním jsem si říkal, že 3D Touch dává smysl a opravdu zrychluje ovládání telefonu. V iOS 11 je ale zbytečně se snažit sebevíc tlačit na levou hranu displeje, do vedlejší aplikace se přes zkratku už nedostanete a přepínač se také nevyvolá. Nejedná se chybu, Apple gesto odstranil záměrně. Lze samozřejmě ovládat telefon i bez něho, ale ti, kteří se jej od iOS 9 naučili používat, si nyní po dvou letech budou muset zase zvykat na staré ovládání.

Na druhou stranu ale chválím podporu QR kódů aplikací fotoaparátem a Safari. Podobně jsem si oblíbil i nové možnosti pro editaci Live Photos, které můžete proměnit ve smyčku, odrážení nebo dlouhou expozici, nebo možnost odstranit rozostření pozadí u již vyfocené fotografie v portrétním režimu. Stejně tak si jistě oblíbíte plynulejší a tím i rychlejší skrolování v Safari a také minimalistický indikátor změny hlasitosti, který už nepřekrývá velkou část obrazovky jako tomu bylo u toho předchozího.

Jestliže věčně bojujete s nedostatkem úložiště, a to hlavně kvůli velkému počtu fotografií, pak pro vás iOS 11 bude spása. Systém totiž nově ukládá fotografie a videa ve formátech HEIC a HEVC, díky kterým zabírají o 50 % méně místa. Nejenom tedy po instalaci se vám uvolní úložiště, ale také nové fotografie budou úspornější.

Pokud vlastníte sluchátka AirPods, pak se vám také vyplatí na iOS 11 aktualizovat. Nový systém přináší pro AirPody nové gesto pro přeskočení skladby dvojitým poklepáním. S iOS 11 je také možné si pro každé sluchátko nastavit odlišné gesto, což vám předchozí systém neumožnil.

Závěr

Jestli se vyplatí nebo nevyplatí iOS 11 nainstalovat bych nechal asi na každém z vás. Po shrnutí mnou zvolených výhod a nevýhod je jen na vašem uvážení, jestli do aplikace jít či nikoli. Řekl bych ale, že výhod je ve výsledku více a kdybych osobně neměl systém již nainstalovaný (a pochopitelně nemusel psát o novém systému články), pak bych si i přesto aktualizaci nainstaloval. Pokud ovšem vlastníte iPhone 5s, pak nad aktualizací doporučuji skutečně zauvažovat, protože právě na tomto nejstarším podporovaném telefonu je zpomalení po nainstalování iOS 11 poměrně znatelné, a tak vám aktualizace přinese více nevýhod než užitku. Stejná scénář se odehrává i v případě iPadu mini 2 a iPadu Air (první generace). Právě na druhý zmiňovaný tablet jsme v redakci iOS 11 nainstalovali a ihned po aktualizaci pronesl jeden z nás následující slova „Strašný. Chová se to jako rok starý Android“ a systém šel ihned pryč.

iOS 11

Související články

Dnes nejčtenější