iStores.sk
iStores.sk

POLED vs. AMOLED: jaký je rozdíl mezi těmito OLED technologiemi?

OLED, AMOLED, POLED, PMOLED – všechny uvedené zkratky se týkají displejů. V současné době na trhu s OLED displeji, mezi něž patří i varianty AMOLED, POLED a PMOLED, mají dominantní postavení společnosti LG Displays a Samsung.

Samsung vyrábí zakřivené AMOLED displeje, které najdete například na jeho vlajkových lodích Galaxy S8 a Galaxy S8+. LG Displays se zase specializuje na výrobu POLED displejů. Sice je pěkné mluvit ve zkratkách, ale co z toho, když ani netušíce, co jednotlivé akronymy znamenají.

OLED (Organic Light-Emitting Diode) využívá technologie organických elektroluminiscenčních diod. Všechny OLED displeje jsou vyrobené z milionů organických diod emitujících světlo. Jedná se o malé součástky, které se rozsvítí, jakmile se na ně aplikuje proud. Jsou uspořádány v různých červených, zelených a modrých konfiguracích tak, aby se vytvořila celá paleta barev. OLED na rozdíl od LCD má jednu velkou výhodu, neaktivní prvek neprodukuje žádné světlo, a tak zobrazí skutečnou černou barvu. OLED navíc ve srovnání s LCD umožňuje větší kontrastní poměr a lepší pozorovací úhly.

Další otázkou je, jak se přenáší proud na jednotlivé pixely. Existují dva způsoby, jak se to dá provést, a podle toho se potom rozdělují displeje na displeje s aktivní matricí a pasivní matricí. Jednodušší, zároveň i levnější jsou displeje s pasivní matricí, u nichž se pixely řídí pasivně mřížkovou matricí navzájem překříženou vodiči. Dražším řešením jsou displeje s aktivní matricí, u kterých se spíná každý pixel vlastním tranzistorem.

Všechny displeje s vysokým rozlišením, tedy displeje na smartphonech, používají aktivní matricovou technologii, protože pasivní matrice s rostoucím počtem pixelů vyžaduje více a více napětí. Znamená to tedy, že AMOLED displeje od Samsungu a POLED displeje od LG Displays využívají aktivní matrici.

Zpočátku se k výrobě OLED displejů používaly skleněné substráty, postupně se však přechází na flexibilnější plastové komponenty. Zatímco sklo je fixní a neohebné, plastové substráty se dají snadněji tvarovat. Nemluvě o tom, že práce s plasty je nákladově efektivnější než lití skla.

Výrobci OLED displejů vyzkoušeli celou řadu plastových materiálů, včetně polyethylentereftalátu (PET) a polyethylen-naftalátu (PEN). Nakonec zakotvili u polyamidových plastů (PI), které jsou odolnější vůči vysokým teplotám.

Pokud jste si mysleli, že LG Displays a Samsung vyrábějí identické obrazovky, potom jste na omylu. Jednoduše řečeno, POLED je OLED s plastovým substrátem. AMOLED nepotřebuje plastový substrát, podkladem je pevné sklo. Dále jsou rozdíly mírně znatelné v jasu i barevnosti.

POLED obrazovky ztrácely na AMOLED tím, že měly horší rychlost vykreslování a překreslování a nižší rozlišení. Ale technologie se zdokonalují, a tak už to není takový problém. POLED se dá perfektně tvarovat, a tak lze bez problémů docílit ohnutého displeje, a stejně jako klasický AMOLED slibuje perfektní černou a široké pozorovací úhly.

koncept-iphone 8 - oled fb

Leitz
Vstoupit do diskuze (5)

Diskuze

  Tomáš Vlasák

  Lidi mě se nechce nainstalovat ta iOS11 beta 5tka, už se to stahovalo a stále to píše ,, příprava aktuáizace,, ani na Wifi nebo mobilních datech se nic neděje, jako kdyby to bylo kousnuty, někdo nějakou radu?

  „jsou uspořádány v různých červených, zelených a modrých konfiguracích“ je nesmysl, jsou samozřejmě uspořádány naprosto pravidelně do RGB mřížky a barvy vznikají kombinací jejich rozsvěcování

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Díky rozšířené realitě od Applu bychom mohli být v budoucnu daleko lepšími řidiči
Příběh o tom, jak vznikalo nynější ikonické logo Applu
Jak to chodí v Apple Storech? 3 bývalí zaměstnanci prozradili své nejkurióznější příhody
9 produktů, u kterých neuvěříte, že je vyrobil Apple
Řídicí jednotka médií Tesly S a X se dočká díky softwarové aktualizaci výrazného zrychlení
facebook-icon
Facebook odkládá kvůli aféře s únikem dat představení vlastního chytrého reproduktoru
Google se snaží předehnat Apple. Jen pár hodin před představením nového ePadu ukázal vlastní tablet určený studentům
facebook-icon
Aplikace Facebook pro Android sbírá data o volání a zprávách uživatelů
Elon Musk si mne ruce. Další významná kurýrní společnost začne využívat jeho elektrokamiony
foxconn-icon
Foxconn koupil populárního výrobce příslušenství Belkin
Vylepšete svou chytrou domácnost s těmito doplňky od Koogeek
Příběh o tom, jak vznikaly nejikoničtější zvuky jablečných produktů
Zábava na celé odpoledne aneb jak se mění tělo a displej iPhonu 6 Plus
Prohlédněte si ty nejzajímavější produkty od Applu, o jejichž existenci jste neměli ani tušení
Byla to výzva, říká herec Joshua Leonard o filmu Unsane natočeném na iPhone
Kampaň #deletefacebook nabírá na síle. Elon Musk smazal vlastní účet i profily Tesly a SpaceX
S tímto chytrým zámkem bude váš majetek vždy v bezpečí
Outdoorové kamery GoPro nyní seženete na Alze za super cenu