POLED vs. AMOLED: jaký je rozdíl mezi těmito OLED technologiemi?

OLED, AMOLED, POLED, PMOLED – všechny uvedené zkratky se týkají displejů. V současné době na trhu s OLED displeji, mezi něž patří i varianty AMOLED, POLED a PMOLED, mají dominantní postavení společnosti LG Displays a Samsung.

Samsung vyrábí zakřivené AMOLED displeje, které najdete například na jeho vlajkových lodích Galaxy S8 a Galaxy S8+. LG Displays se zase specializuje na výrobu POLED displejů. Sice je pěkné mluvit ve zkratkách, ale co z toho, když ani netušíce, co jednotlivé akronymy znamenají.

OLED (Organic Light-Emitting Diode) využívá technologie organických elektroluminiscenčních diod. Všechny OLED displeje jsou vyrobené z milionů organických diod emitujících světlo. Jedná se o malé součástky, které se rozsvítí, jakmile se na ně aplikuje proud. Jsou uspořádány v různých červených, zelených a modrých konfiguracích tak, aby se vytvořila celá paleta barev. OLED na rozdíl od LCD má jednu velkou výhodu, neaktivní prvek neprodukuje žádné světlo, a tak zobrazí skutečnou černou barvu. OLED navíc ve srovnání s LCD umožňuje větší kontrastní poměr a lepší pozorovací úhly.

Další otázkou je, jak se přenáší proud na jednotlivé pixely. Existují dva způsoby, jak se to dá provést, a podle toho se potom rozdělují displeje na displeje s aktivní matricí a pasivní matricí. Jednodušší, zároveň i levnější jsou displeje s pasivní matricí, u nichž se pixely řídí pasivně mřížkovou matricí navzájem překříženou vodiči. Dražším řešením jsou displeje s aktivní matricí, u kterých se spíná každý pixel vlastním tranzistorem.

Všechny displeje s vysokým rozlišením, tedy displeje na smartphonech, používají aktivní matricovou technologii, protože pasivní matrice s rostoucím počtem pixelů vyžaduje více a více napětí. Znamená to tedy, že AMOLED displeje od Samsungu a POLED displeje od LG Displays využívají aktivní matrici.

Zpočátku se k výrobě OLED displejů používaly skleněné substráty, postupně se však přechází na flexibilnější plastové komponenty. Zatímco sklo je fixní a neohebné, plastové substráty se dají snadněji tvarovat. Nemluvě o tom, že práce s plasty je nákladově efektivnější než lití skla.

Výrobci OLED displejů vyzkoušeli celou řadu plastových materiálů, včetně polyethylentereftalátu (PET) a polyethylen-naftalátu (PEN). Nakonec zakotvili u polyamidových plastů (PI), které jsou odolnější vůči vysokým teplotám.

Pokud jste si mysleli, že LG Displays a Samsung vyrábějí identické obrazovky, potom jste na omylu. Jednoduše řečeno, POLED je OLED s plastovým substrátem. AMOLED nepotřebuje plastový substrát, podkladem je pevné sklo. Dále jsou rozdíly mírně znatelné v jasu i barevnosti.

POLED obrazovky ztrácely na AMOLED tím, že měly horší rychlost vykreslování a překreslování a nižší rozlišení. Ale technologie se zdokonalují, a tak už to není takový problém. POLED se dá perfektně tvarovat, a tak lze bez problémů docílit ohnutého displeje, a stejně jako klasický AMOLED slibuje perfektní černou a široké pozorovací úhly.

koncept-iphone 8 - oled fb

Leitz

Diskuze

  Tomáš Vlasák

  Lidi mě se nechce nainstalovat ta iOS11 beta 5tka, už se to stahovalo a stále to píše ,, příprava aktuáizace,, ani na Wifi nebo mobilních datech se nic neděje, jako kdyby to bylo kousnuty, někdo nějakou radu?

  Reagovat

  „jsou uspořádány v různých červených, zelených a modrých konfiguracích“ je nesmysl, jsou samozřejmě uspořádány naprosto pravidelně do RGB mřížky a barvy vznikají kombinací jejich rozsvěcování

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

h2x1_smartdevice_supermariorun
Jablíčkáři Super Maria milují. Většina příjmů Nintenda z této hry jde právě od nich
Gmail third-party accounts
Google si nedá pokoj. Partnerským společnostem umožňuje i nadále číst obsah vašich mailů
Light-fb
Zdají se vám 3 objektivy moc? Tento smartphone by jich měl nabídnout rovnou 9
harry potter fb
Harry Potter: Hogwarts Mystery je i přes kritiku hráčů mašina na peníze
eSports
Klasický sport je passé? Olympijský program možná již brzy obohatí počítačové hry
surface 01
Microsoft chystá revoluci. Vyvíjí produkt, kterým by rád zastínil úspěšnou řadu Surface
roboti disney
Vyfouknou v budoucnu roboti práci filmovým kaskadérům?
Tesla Semi
Podívejte se, jak to vypadá uvnitř elektrického tahače Tesla Semi
kempy fb
Najděte pomocí této aplikace kemp pro vaší letní dovolenou snadno a rychle
zbierka turistickÈ zn·mky plaketa
Sbíráte turistické známky? Pak by neměla tato aplikace ve vašem iPhonu chybět
German Spring Case fb
Tento kryt dokáže detekovat pád iPhonu a včas přístroj ochránit
xbox-one-x-1-of-1-2
Ideální dárek za vysvědčení pro 15 z vás: Nový Xbox One X za bezkonkurenční cenu
Drony
Miniaturní drony se již brzy dočkají vylepšení, které je posunou na zcela novou úroveň
pixel 3 xl
Proč by úspěch iPhonu X Plus velmi potěšil i zákazníky čekající na Google Pixel 3
Google
Tvorba 3D objektů z klasických 2D obrázků? Pro umělou inteligenci Googlu žádný problém
alexa
Umělá asistentka Alexa od Amazonu má prý schopnost, ze které běhá mráz po zádech
Windows 95 Mobile fb
Takto by vypadal legendární Windows 95 jakožto mobilní operační systém pro smartphone
facebook_unik_Dat_fb
Chystá se nás Facebook špehovat? Jeho nejnovější patent to naznačuje
Leitz