Zavřít reklamu

Když světu na červnové WWDC Apple oznámil přechod na nový formát videa a fotografií, uživatele svých technologií vcelku zaskočila. Jablečná společnost slibovala zhruba poloviční úsporu místa a další výhody, které přechod přináší. Ty s odstupem času a příchodem nových verzí operačních systémů potvrzují i někteří uživatelé, kteří vidí v novince opravdový přínos. Tvrdí totiž, že jsou videa po kompresi ze starého do nového ve 4K zhruba tři čtvrtiny menší. A pozor, kvalita zůstává takřka neměnná.

Velká úspora místa

První zmínky, které se o výborných výsledcích nového formátu HEVC objevují, jsem našel už dříve na webu Reddit. Jeden uživatel, který má ve svém Macu nainstalovanou beta verzi High Sierry se tam chlubil tím, že se mu díky tomuto formátu podařilo zmenšit 4K video o zhruba 75% a na jeho kvalitě to nejde znát. Bohužel však přiložil pouze screenshoty, ze kterých se kvalita videa posuzuje vcelku těžko. Při porovnání starého a nového formátu jste si však rozdílů skoro nevšimli.

Nalevo můžete vidět formát starý, napravo HEVC. Upozorňuji ještě jednou, že se jedná pouze o screenshoty, které jsou při posuzování kvality videa vcelku neprůkazné. Přesto však někomu třeba poslouží.

hevc-vs-stary-kodek

Možná i s ohledem na tohoto uživatele se do podrobnějšího průzkumu pustil i web 9to5mac. I ten nemůže novému formátu upřít jeho nespornou šetrnost k vaší paměti (i když 75% rozhodně nedosahuje), má to však své malé ale. Při různých testech se totiž zjistilo, že i když je nový formát v kvalitě videa takřka neměnný, výrazně prodlužuje čas různých exportů a převodů. V programu QuickTime totiž trvala práce s videem v novém formátu kvůli daleko delšímu exportu zhruba pětkrát déle.

Dalším problémem, se kterým se může zavedení nového formátu videa potýkat, je kompatibilita. Ta by totiž mohla celosvětově v prvních měsících od spuštění vcelku výrazně pokulhávat. To by se však mělo podle všech dostupných informací časem výrazně zlepšit. Alespoň tak si budoucnost malují kolegové z 9to5mac.

Obecně se však dá říci, že je přechod na nový formát spíše opravdu solidním přínosem. Pocítíme ho však nejspíš naplno až v dlouhodobějším horizontu, ve kterém stihne zbytek světa odladit své programy pro jeho kompatibilitu. I teď už je však plno produktů s jeho kompatibilitou bez problémů. Pokud však nepatříte mezi náročné uživatele a zakládáte si nejvíc na skvělé kvalitě obrazu v poměru s velikostí videa, budete nejspíš blahem bez sebe. Zatím však berte všechny tyto informace s lehkou rezervou a počkejte si, co tato novinka naplno předvede po jejím ostrém spuštění.

novy-format-vide-fb

Dnes nejčtenější

.