Zavřít reklamu

Společnost Apple je bezesporu jedna z největších a nejvýznamnějších technologických společností na světě. Za dobu svého fungování si získala celou řadu odpůrců, ale i obrovské masy fanoušků, kteří ji bezmezně věří. Ostatně, napomáhá tomu i sama společnost, která se svým chováním k okolnímu světu mnoha lidem prostě musí líbit. Různé instruktážní kurzy v jejich Apple Storech, snaha starat se o životní prostředí, příslib dopřát svým uživatelům co největší míru soukromí na jejich zařízení. To a ještě mnohem víc dělá jablečnou společnost v očích lidí tím, čím právě je. Najdou se však i stinné stránky, se kterými se Apple rozhodně chlubit nemůže. My vám dnes přinášíme ty nejtemnější z nich, které by mohly váš pohled na jablečnou společnost změnit k nepoznání.

Výrobní cena iPhonu

iPhone patří mezi dražší smartphony už od představení jeho prvního modelu v roce 2007. Vysokou cenu si společnost snaží obhájit inovativními technologiemi, nejvyšším stupněm soukromí, nadčasovým designem či prémiovými materiály. Jaká je však skutečná výrobní cena produktu, po kterém se každoročně na podzim na pultech obchodů jen zapráší?

Na tuto otázku se analytická společnost IHS Markit. Při zjišťování výrobní ceny použila nejnovější iPhone 7, který seženete v základní verzi v USA u Applu za 649 dolarů, což je zhruba 14 500 korun u nás. Komponenty, které jsou potřeba k sestavení kompletního telefonu prý Apple od svých dodavatelů, nakoupí za 220 dolarů, pět dolarů pak stojí samotné sestavení. Za výrobu telefonu tak dal Apple rovných 225 dolarů, čili zhruba třetinu prodejní ceny. V ceně není samozřejmě započítán žádný vývoj technologií, propagace produktu a další věci s ním spojené, nicméně je zcela jasné, že by ani ty cenu až tak výrazně nevyšponovaly. To, zda je iPhone za svoji cenu pořád tak rozumná koupě, už radši nechám na vás.

Pracovní podmínky při výrobě produktů

Člověk by řekl, že když stojí produkty od Applu takovou gáži, musí si žít všichni, kdo při jejich výrobě zapojí ruku k dílu, jako v bavlnce. Opak je však pravdou. Ne nadarmo mají totiž jablečné produkty na zádech napsáno „Vyrobeno v Číně“. Pouze zde a v několika málo dalších zemích si může Apple a jeho dodavatelé dovolit platit za práci to, co platí. Rozhodně to totiž neodpovídá financím, které za hotový produkt ve výsledku zinkasuje.

To může potvrdit i student z New Yorku, který strávil před rokem v jedné dodavatelské továrně Applu šest týdnů. Podle jeho slov jsou tamní pracovní podmínky skoro nelidské. Společnosti se údajně o komfort zaměstnanců skoro nestarají, jejich bydlení neřeší, nutí je pracovat 12 hodin denně a vyplácí jim pouhé dva dolary za hodinu. Na obranu Applu však musíme podotknout, že není řešení tohoto problému úplně v jeho rukách. I když vydává už řadu let pro své dodavatele velmi přísné směrnice, které obsahují i některé pracovní podmínky pro zaměstnance, realita je jiná a Apple ji ze svého amerického působiště jen horko těžko ovlivní.

Ekologické problémy z minulých let

Apple se v poslední době prezentuje též jako velký ochránce přírody. Své produkty se snaží dělat maximálně recyklovatelné, rozestavěný Apple Park by rád poháněl jen obnovitelnými zdroji paliva a přebytečné teplo z jeho datových center distribuuje do domácností, aby se zužitkovalo. Tak růžové to vždy však také nebylo.

Před šesti lety se například na veřejnost dostaly informace, které hovořily o velkém znečišťování země jablečnými dodavateli. Jednalo se o vcelku závažný problém, znečištění se totiž týkalo mimo jiné vysoce toxických plynů a těžkých kovů. Apple se však tomuto problému postavil čelem a škody způsobené jeho dodavatelským řetězcem pomohl zlikvidovat. Pořád tu však je ale fakt, že k tomuto problému vůbec došlo. Apple o něm totiž s největší pravděpodobností moc dobře věděl a jen nečiněn přihlížel. Jeho nynější snahy navíc vypadají jako cílená kamufláž, která má tento prohřešek nadobro pohřbít pod dobrými skutky.

Peníze v daňových rájích

O tom, že letí hodnota jablečné společnosti strmě nahoru, nemůže být pochyb. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že do dvanácti měsíců dosáhne tržní kapitalizace jeden bilion dolarů. Toto takřka neskutečné číslo má však jednu relativně velkou kaňku. Část kapitálu je totiž uložena v zahraničí, kde se na ní nevztahují tak striktní daňové zákony jako v USA. Samozřejmě, Apple k tomuto kroku nepřistoupil jako jediný, protože je ale opravdu známý a obrovský, je v tomto ohledu opravdu vidět.

I sám Tim Cook o tomto kroku ví a plně jej podporuje. V roce 2016 ho okomentoval slovy, že dokud se daňové sazby v USA nevymyslí spravedlivěji, Apple své peníze do země nepřinese. S pohybem velkých peněz však souvisí i plno starostí. V minulých letech se tak třeba Apple potýkal se spory ohledně nezaplacení různých zpětných daní a poplatků ve státech po celém světě. Finanční stránka společnosti tak úplně čistá není.

Striktně hlídaná bezpečnost projektů

Už podle titulku odstavce asi tušíte, že se bude jednat o snahy Applu korigovat všelijaké úniky a podobné věci. Člověk by si řekl, že na tom, že se čas od času nějaký produkt odhalí dříve, vůbec nic není a Apple to nebude nějak výrazně řešit. Opak je ale pravdou. Skupina, která se stará o veškerou bezpečnost a hlídání těch nejtajnějších jablečných informací je složena z těch nejlepších, které svět nabízí. V jejich řadách tak naleznete bývalé armádní zpravodajce, špiony, bezpečnostní experty z vlád celého světa, rozvědku a další vybrané osoby z těchto kruhů.

Jak už jsem zmínil výše, jejich cíl je jasný – zabránit za každou cenu únikům informací. Paradoxem se tak může zdát fakt, že se informace o této skupině dostaly na veřejnost právě díky úniku. Přejděme však k tomu, co by vás mohlo znepokojit mnohem více. Celý tento tým skýtající nespočet osob je pravděpodobně rozmístěn po celém světě, aby úniky co nejlépe pokryl a v případě potřeby zakročil. A když říkám zakročil, myslím tím opravdu tvrdě. V roce 2010 například podle všeho provedly razii v domě editora webu Gizmodo, který údajně získal leak tehdejšího iPhonu 4. Schopni jsou tedy pravděpodobně skoro všeho. Poslední dobou se ale zdá, že už nejsou schopni na tak masivní úniky informací reagovat a nechávají je bez odezvy.

Nebudeme si dělat iluze, že Apple trápí „pouze“ tyto problémy. Je jich určitě daleko více a jsou možná i daleko závažnější. Na druhou stranu, není lepší o nich nevědět a nekazit si o naší oblíbené značce alespoň ty poslední iluze? To už nechám na vás. Je ale potřeba si uvědomit, že takovéto praktiky jsou ve světě velkých peněz každodenním chlebem.

Apple Tim Cook Mystery

Dnes nejčtenější

.