Zavřít reklamu

Aplikace určená pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů, kterou nemůže být žádná jiná aplikace než iTunes, v lednu oslavila šestnácté narozeniny. O víkendu se o iTunes, respektive o jeho tržním podílu, zmínil americký mezinárodní deník The Wall Street Journal. Podle něj Apple na trhu, který se zabývá pronájmem a prodejem filmů, ztratil desítky procent, přičemž nyní si drží 20% až 35% podíl. A přitom nedávno cupertinská společnost měla více než 50% podíl.

Podle zprávy neexistují žádné třetí strany, které by sledovaly podíl na trhu s digitálními filmy, a tak je nemožné získat přesná čísla. Avšak několik filmových studií uvedlo, že Apple zaznamenal výrazný pokles podílu na trhu.

Apple byl požádán, aby se k tomu vyjádřil. Údajně nezpochybnil statistiku podílu na trhu, ale vysvětlil, že se zaměřuje na to, že uživatelům poskytuje obsah z předplatitelských služeb, jako jsou Netflix a HBO, přes App Store. Dále mluvčí Applu vysvětlil, že pronájem i prodej filmů se v posledním roce zvýšil, a tak za posledních více než deset let dosáhl svého maxima.

The Wall Street Journal konstatuje, že růst Applu je spíše důsledkem celkové výkonnosti průmyslu. V loňském roce vzrostl pronájem a prodej digitálních filmů o 12 % na 5,3 miliardy USB. Apple dokáže vyvodit, kolika procentní tržní podíl má z toho, jaké má příjmy z prodeje a pronájmu digitálních filmů, a z toho, jaký je celkový růst daného odvětví.

V digitálním filmovém průmyslu Apple čelí poměrně silným dvěma konkurentům. Amazon a Comcast jsou dva největší rivalové kalifornského giganta. Amazon díky Prime členství si na trhu s digitálními filmy drží zhruba 20 % a Comcast, který prodává a půjčuje filmy přes set-top boxy, si drží 15 %.

cz itunes fb

Dnes nejčtenější

.