Zavřít reklamu

Před měsícem Apple představil našlapaný 10,5palcový iPad Pro, který disponuje čipem A10X Fusion, vylepšenými kamerovými senzory a displejem s vyladěnou technologií ProMotion. Ačkoliv se zařízení honosí spoustou funkcí, cupertinská společnost jednu odstranila, a to 3D Touch. S funkcí 3D Touch poprvé přišly modely iPhone 6s a iPhone 6s Plus, přičemž zajišťovala rychlý přístup ke klávesovým zkratkám a volbám hlavního menu. Displej podporující funkci 3D Touch je schopen rozeznávat tři stavy stisknutí, a to dotyk, lehký stisk a silný stisk.

Jedná se o fascinující technologii, která se snaží zlepšit ovládání a vytvořit ovládání intuitivní pro uživatele. V podstatě se má co nejvíce přiblížit tradiční počítačové myši, kdy klasický dotyk představuje levé tlačítko myši, zatímco stisk konkrétního bodu na displeji vyvolává nabídku jako pravé tlačítko myši.

Obrovský otazník visí nad tím, proč se Apple rozhodl nezakomponovat tuto úžasnou funkci do iPadů? Koneckonců, iPad je stejně dotykové zařízení jako iPhone, a tak nevidíme důvod, proč by nemohl mít 3D Touch. Hlavním důvodem je, že fyzické provedení na tak velký displej je nemožné.

Technologie 3D Touch spadá do stejné skupiny jako ostatní technologie citlivé na tlak, tedy Force Touch, která je zabudovaná například do trackpadů MacBooků, Magic Mouse 2, Magic Trackpad a Apple Watch. Nicméně všechna tato zařízení mají menší displej než iPad.

Trochu si přiblížíme, jak funguje 3D Touch na iPhonu. Displej využívá kapacitní technologii, kdy vnější část krycího skla je pokryta průhlednou vodivou fólií. Jakmile se dotknete této vrstvy, naruší se tím elektrostatické pole, čímž se zároveň změní kapacitní odpor. Senzory, které jsou umístěné do vrstvy s podsvícením, jsou schopné detekovat, v jaké poloze došlo k dotyku. Za vrstvou s kapacitními senzory se nachází vrstva s tenzometry, která má za úkol rozpoznat sílu stisku. U Apple Watch a trackpadu funguje technologie na jiném principu než u iPhonu.

Všechna výše uvedená zařízení mají své vlastní, speciálně vyvinuté řešení Force Touch. Proto pokud by chtěl Apple někdy zavést 3D Touch i do iPadu, musel by vyvinout zcela novou technologii, která by fungovala i na větší obrazovce.

iPad Pro packaging FB

Dnes nejčtenější

.