Zavřít reklamu

O tom, že je Tim Cook člověk se smyslem pro humor, nás už mnohokrát přesvědčil. A teď opravdu nemluvím o novém názvu macOS High Sierra, který byl odhalen před pár dny a dodnes ještě půl světa nevěří, že nejde o vtip (protože pravděpodobně opravdu nejde). Tentokrát se o svém životě rozpovídal na Technické univerzitě v Massachusetts a samozřejmě u toho nešetřil vtípky. Zabrousil však i do vážnějších témat, o kterých hovořil opravdu velmi inspirativně.

Nejprve se Cook rozpovídal o svém mládí a o tom, jak vlastně vůbec nevěděl, co bude dělat. „Snažil jsem se rozjímat a všechno si dobře poskládat. Hledal jsem nějaké vedení, zajímalo mě třeba i náboženství. Četl jsem skvělé filozofické spisy od nejlepších autorů. Dokonce jsem v mladické nerozvážnosti experimentoval s PC se systémem Windows. Jak asi všichni očekáváte, samozřejmě to nefungovalo,“ pobavil Cook početné publikum.

Později však přešel na trochu vážnější notu. Hovořil o svém nástupu do Applu v roce 1998. Tehdy společnost koketovala s bankrotem a de facto bojovala o holé přežití.

Spolupráce se spoluzakladatelem společnosti Stevem Jobsem mi dala opravdu hodně. To on mi vnukl myšlenku, že to nejdůležitější v životě je zodpovědět si na otázku, jak mohu sloužit lidstvu? Přesně v tom okamžiku, kdy jsem si toho uvědomil, ve mně secvakl ten motor, který mě už automaticky směřoval za nějakým vyšším cílem. Cítil jsem soulad se společností, která spojovala náročné, špičkové práce a myšlenku nějakého vyššího principu. Našel jsem soulad s opravdovým vůdcem, ke kterému všichni shlíželi. To on věřil, že technologie, která doposud neexistovala, by mohla zlepšit třeba už zítřejší svět. Sladil jsem se se sebou, našel v sobě vlastní hloubku a pochopil jsem, jak skvělé je být součástí něčeho většího. Něčeho s takovým přesahem.

Bylo to ze začátku opravdu náročné na psychiku a já jsem doteď moc vděčný, že jsem tu zátěž zvládl. Teď, s odstupem času, se při pohledu zpět znovu a znovu utvrzuji v tom, že to všechno mělo smysl. Nikdy jsem nikde jinde nenalezl podobný záměr, za kterým by všichni šli jen kvůli tomu, že mu věří. Steve a Apple mě osvobodil. Díky nim jsem se vrhl do práce, přijal její poslání a promítnul do toho kus sebe. Jak mohu sloužit lidstvu? To je ta největší a nejdůležitější otázka života.“

Vyhlídky lepších zítřků

Cook svůj projev zakončil tak, že je k budoucnosti lidstva optimistický a věří v lepší zítřky.

„Když se za něčím ženete, použijte svou mysl, své ruce a své srce, abyste vytvořili něco většího, než jste vy. Vždy si pamatujte, že žádná myšlenka není větší než to, co pronesl Martin Luther King. Ten ve svém projevu hovořil o tom, že všichni lidé jsou si rovni. Bez rozdílu. Pokud tedy budete někdy žít na křižovatce mezi technologiemi a lidmi, kterým budou sloužit, dejte do toho všechno. Vytvořte to nejlepší a dejte jim to. Udělejte opravdu mistrovská díla pro všechny bez rozdílu, nikoliv jen pro některé. Pokud si uvědomíme, že jsme všichni jeden celek, máme ještě naději.“

Tim Cook university fb

Zdroj: macrumors

Dnes nejčtenější

.