Zavřít reklamu

Rok s rokem se sešel a máme tu opět další verzi vůbec nejstaršího operačního systému od Applu. Řeč je samozřejmě o novém macOS, který tentokrát dostal označení macOS 10.13 High Sierra. Zdá se vám jméno nového systému zvláštní? Většina v sále si myslel, že se jedná o vtip, ale Hight Sierra je skutečností.

Velkým pozitivem je také podpora Apple File System (APFS). Nový souborový systém byl sice představený už na loňské vývojářské konferenci a dokonce se objevil již v beta verzi macOS 10.12, ale nakonec od něho Apple upustil, jelikož pravděpodobně tehdy ještě nesplňoval určité požadavky. Později, konkrétně na začátku letošního roku začal náhle APFS podporovat iOS 10 a nyní se konečně dostává i na počítače s logem nakousnutého jablka.

Apple File System je speciálně optimalizovaný pro SSD úložiště, kompletně šifruje celý disk a soubory na něm, má vylepšené sdílení volného prostoru, na pozadí vylepšuje zálohování a hlavně je stabilnější a dokáže uvolnit volné místo na disku. Kompletní informace o APFS si můžete v článku odkazovaném níže.

Nemalými změnami prošel i výchozí prohlížeč – Safari. Podle slov Applu se jedná o nejrychlejší Safari, jaké kdy Apple představil, přičemž je až o 80 % rychlejší než jeho předchůdce (díky vylepšené podpoře JavaScriptu). Všechny potěší, že nově blokuje automatické přehrávání videí a obsahuje inteligentní prevenci sledování.

Malou změnou prošla i aplikace Mail, která nově podporuje Split View a je výrazně čistší (prvky zabírají o 35 % místa na obrazovce). Změnou uživatelského rozhraní prošla i aplikace Fotky, která se inspirovala Apple Music. Je tak o něco přehlednější, nabízí nové filtry, přináší vylepšené editování a synchronizaci s ostatními aplikacemi jako Pixelmator a Photoshop.

macOS 10.13 High Sierra přináší podporu pro video kodek H.265, čímž tak definitivně přichází řádná podpora 4K rozlišení. Ruku v ruce s videem přichází i podpora pro Metal 2, který je nově součástí i aplikace Photos a hlavně podporuje externí grafické karty. Vývojáři si dokonce mohou zakoupit i Developer Kit, který obsahuje jakési šasi s Thunderbolt 3, grafickou AMD Radeon RX 580 a USB-C Hub. Spolu s tím nechybí podpora Metalu pro VR a stejně jako podporuje VR i profesionální program Final Cut Pro X

High Sierra je pro vývojáře dostupný počínaje dneškem. Veřejná beta verze pro všechny zájemce bude dostupná koncem tohoto měsíce a všichni uživatelé se dočkají na podzim.

macOS High Sierra

Dnes nejčtenější

.