Zavřít reklamu

Spojené státy americké jsou opravdu zemí neomezených možností a příběhů. Jen tady se vám totiž nejspíš stane, že vás soud v jednom státě odsoudí za takřka stejné trestné činy rozdílně. A protože čtete web o novinkách ze světa Applu, řeč bude samozřejmě o přístupu policie do iPhonů zločince.

V posledních měsících se objevilo vcelku hodně sporných případů a situací, u kterých bylo potřeba otevření iPhone. Určitě si všichni vybavujeme snahu FBI odemknout telefon teroristy, která se nakonec podařila i bez přispění Applu. To byla však opravdu velká ryba, která se v hierarchii zločinnosti řadí opravdu vysoko. Ty lehčí zločiny se v jednotlivých státech určitě neřeší tak, že by se telefony posílaly do centrály FBI, aby je odemkly.

Jeden takový se nedávno odehrál v Miami. Tamější deník informoval o tom, že policie zadržela podezřelého ze zneužívání dítěte. Ten byl posléze uvězněn na 6 měsíců kvůli tomu, že nedal vyšetřovatelům správný kód k telefonu a tím pádem prý pohrdal soudem. Policie se totiž domnívala, že v iPhonu najde usvědčující důkazy k jeho činům.

Později vydal příkaz na otevření i soudce, který mu zároveň  slíbil, že pokud odhalí správný kod, bude propuštěn. Zločinec však neustále opakoval, že policii správný kod dával a nechápe, proč nefunguje. Tímto tvrzením však soud neobměkčil a odseděl si již zmíněného půl roku za katrem.

Omlouvám se, zapomněl jsem

Druhý případ se nese v podobném duchu. Místo zneužívání dítěte je však na scéně vydírání celebrity po sociální síti kvůli údajně získaným inkriminujícím videím. Pachatelé už však seděli ve vězení, když vyšetřovatelé odhalili jejich další zločin. Následně byli soudem vyzýváni k prozrazení kódu k telefonu. Vyšetřovatelé si byli téměř stoprocentně jisti, že v iPhonu naleznou textové zprávy mezi zločinci, které by je usvědčily.

Největší zádrhel byl v tom, že pachatele policie nezadržela jen kvůli vydírání, ale i jiným věcem, kvůli kterým si odpykávali tresty. Když se přišlo na vydírání, seděli už nějakých 10 měsíců. U soudu se pak tento čin vyřešil poměrně bizarně. Pachatelé se hájili tím, že za 10 měsíců kód k telefonu zapomněli. Soudce jim k úžasu všech uvěřil a obvinění smetl ze stolu. Trest za odepření přístupu do telefonu si tak neodnesl ani jeden ze dvojice obžalovaných.

 

Dva soudy v jedné zemi s de facto stejnou potřebou a dva rozdílné verdikty. Zní to sice bláznivě, ale je to skutečnost. Problémem totiž je, že byl v roce 2014 přijat zákon, který ošetřuje poskytování právě takovýchto údajů. Není však úplně dokonale sepsán a dává tak prostor pro různé spekulace a kličky. Jedna polovina soudců zastává názor, že se na kódy k telefonům nestahuje a tím pádem jsou nevymahatelné. Ta druhá naopak říká, že kódy jsou v zákonu na vymáhání zahrnuty také a proto není důvod jejich odepření netrestat. Každopádně je to dost absurdní na to, abychom se opět ujistili, že v Americe je opravdu možné všechno.

Enter passcode screen of an iPhone running iOS 9

Dnes nejčtenější

.