Zavřít reklamu

Také máte občas potřebu si rychle něco poznamenat? Každého z nás totiž určitě alespoň někdy tlačí čas a dlouhé vypisování či otevírání poznámek nám ho vezme vcelku dost. Proto jsme se rozhodli přinést pár typů, které vám rozhodně nějakou tu vteřinu nebo zbytečné mačkání displeje ušetří.

3D Touch

Pokud vlastníte telefon s technologií 3D Touch, určitě se jej naučte využívat naplno. Tato skvělá vychytávka vám totiž u většiny aplikací po stlačení nabídne vcelku slušný seznam rychlých voleb. Zvolení některé z těchto možností vám pak ušetří minimálně pár zbytečných gest. Stiskem ikony Poznámky se můžete na jeden klik dostat k vámi požadovanému formátu záznamu.

Nastavení zkratkových slov  

Určitě se při vyplňování například emailových hlaviček setkáváte s určitým stereotypem. Není se čemu divit. Pozdrav, oslovení a závěr emailu opravdu moc variant na „vyřádění“ nenabízí. Jak si to ale ulehčit co nejvíc? Velmi jednoduše! Jděte do Nastavení – Obecné – Klávesnice a v kolonce Použít zkratky si nadefinujte vámi vybrané. V psaní pak docílíte toho, že při napsání určitého výrazu, který si předdefinujete právě v nastavení, se vám místo něj rovnou vyplní výsledné slovo či sousloví.

Je to bezesporu dobrý pomocník a při dobrém navolení a vymyšlení zkratek vám ušetří opravdu dost času. Samozřejmě tato funkce funguje i ve zprávách či poznámkách.  A poslední skvělou věcí je synchronizace přes iCloud, díky níž se vaše zkratky vytvořené na jednom zařízení importují do všech.

Diktování odpovědí a Siri

Řítíte se zrovna na důležitou obchodní schůzku po dálnici a najednou vám manželka píše, že jste zapomněli vyzvednout děti ze školy. Jak ji ale bezpečně odpovědět? Volat ji nemůžete, protože by vás sežrala a v úvahu tak připadá jen klasická textovka. Samozřejmě by bylo nejlepší zastavit, nicméně zmeškat za jeden den už druhou věc vážně nechcete. Přesně pro podobné případy se naučte používat Diktování. Při dobré artikulaci to svou službu opravdu udělá. Jediný háček je v tom, že musíte diktovat i větnou interpunkci, což si mnohdy úplně z hlavy neuvědomíte.

Podobně můžete využít i Siri, která vám na požádání například vytvoří upomínku právě na zapomenuté děti. Inteligentní asistentka je fajn i kvůli tomu, že je možno nastavit si upozornění, které se zobrazí po dosažení určitého místa. Protože je však Siri v našich luzích a hájích spíše vzácností, nechám její další průzkum na vás.

Vyladěný slovník při autokorekci

Psaní v rychlosti přináší mnohdy největší úskalí hlavně v překlepech a zkomolených slovech. Naštěstí má Apple slušně zvládnutou autokorekci, která případné nešvary vyřeší za vás. Problém je však v tom, že než si přístroj zvykne na váš nejčastější slovník, chvíli to trvá. Pokud však jeho opravu opět změníte na původní slovo, nemá s tím příště už problém a vaše slovo použije sám od sebe. Při kvalitně obsáhlé autokorekci tak můžete psát s trochou nadsázky skoro zkratkovitě a telefon sám přepisuje vaše zkomoleniny na plnovýznamová slova.

Místo slohem odpovězte hlasem

Hlasové zprávy jsou rozhodně velmi dobrým šetřílkem času. Ať už je použijete na Facebooku či v iMessage, vždy budou rychlejší a hlavně osobnější, než psané slovo. Vaši blízcí totiž rozhodně radši uslyší hlas místo několikařádkového slohu. Síla tohoto tipu je i v ovladatelnosti přes Apple Watch, které k nahrávání můžete též skvěle využít.

Využívání záznamníků

Jestli potřebujete něco, do čeho si budete své myšlenky namlouvat, využijte rozhodně některou z aplikací. Za sebe můžu doporučit Just Press Record, který funguje jako diktafon a je kompatibilní opět s Apple Watch. Jednou nepříjemností je však jeho cena, která je rovných 149 korun. Nicméně svou službu udělá skvěle.

V App store naleznete další spoustu aplikací, které jsou zdarma a účel splňují skoro stejně. Jediné, v čem se od Just Press Recordu mohou lišit, je složitější ovládání. To ale kvůli ušetření vašich úspor v klidu překousnete. Dalších pár tipů by se určitě dalo ještě vymyslet. Tato šestice je však v mých očích suverénně nejvyužitelnější a jejího zakomponování do svých zvyklostí určitě litovat nebudete. Pokud však máte i vy nějaký osobní zlepšovák či tip, určitě se o něj s námi podělte v diskuzi pod článkem.

3d touch tip fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější