Zavřít reklamu

finančních výsledků za druhé fiskální období vyplývá, že cupertinské společnosti meziročně stouply tržby i čistý zisk. I přesto došlo k jednoprocentnímu poklesu prodejů iPhonů, což Tim Cook připsal k tomu, že se začaly příliš brzy rozšiřovat fámy o očekávaném iPhonu 8.

Pokud se ponoříme do hospodářských výsledků společnosti hlouběji, potom narazíme na jeden konkrétní bod, který ukazuje, že meziročně klesly tržby v Číně. Velice zajímavé je, že Applu se podařilo zvýšit své tržby v každé geografické oblasti, ve které působí, s výjimkou Číny. Zatímco například v Americe byl 11procentní meziroční nárůst tržeb, ve větší Číně byl 14procentní pokles. Pokud se podíváme na data ještě ze širšího pohledu, tržby v Číně během posledního fiskálního období klesly od roku 2015 o 33 procent. I když se tržby počítají z celé produktové řady Applu, za poklesem meziročních tržeb mohou právě prodeje iPhonů.

Apple během nedávného konferenčního hovoru prozradil, že společnost v Číně zaznamenala „silný dvouciferný nárůst tržeb“ z Maců a služeb. Dokonce dodal, že meziroční tržby prodejen v pevninské Číně stouply o 27 procent a že meziroční tržby z prodeje Maců se zvýšily o úctyhodných 20 procent. Nicméně propadly se prodeje iPhonů. Tim Cook prozradil, že iPhonu 7 Plus se v Číně náramně dařilo, ale že předchozí generace až tak dobrý výkon neměly.

Ben Thompson ze Stratechery vysvětluje, proč není iPhone v Číně až tak oblíbený. Uživatelé chytrých telefonů v USA se rozhodují podle preferencí mobilního systému, tedy volí buď iOS či Android, kdežto uživatelům chytrých telefonů v Číně na operačním systému až tak nezáleží. Používají výhradně aplikaci WeChat, kterou nainstalují na oba mobilní systémy. „Na rozdíl od zbytku světa, v Číně není nejdůležitější operační systém smartphonu. Pro ně je důležitý WeChat. Connie Chan z Andreessen Horowitz se snažila v roce 2015 vysvětlit, jak je aplikace WeChat integrovaná do každodenního života téměř 900 milionů Číňanů. A míra integrace od té doby ještě vzrostla,“ vysvětluje Ben Thompson.  

V Číně se nepoužívá WhatsApp či Facebook. Tamní obyvatelé používají aplikaci WeChat, přes kterou můžete chatovat, číst novinky, zavolat si taxi, zaplatit oběd (pokud se pokusíte zaplatit oběd v hotovosti, potom budete vypadat jako luddista). V Číně se WeChat používá v daleko větší míře než kdekoliv jinde na světě.

Ben Thompson dodává, že obyvatelům Číny nezáleží na tom, zda mají iPhone či Android. Pro ně je důležitý pouze WeChat. „Apple může být de facto monopolní pro většinu světa, ale v Číně je to pouze další prodejce smartphonů.“ Průběh se však může zvrátit příchodem iPhonu 8. Jak už bylo výše zmíněno, iPhone 7 Plus si v Číně vede mimořádně dobře, protože se jedná o prémiové zařízení, a tak by ho mohl nahradit iPhone 8. Dokonce by se mohl iPhone 8 stát v Číně nejvyhledávanějším iPhonem vůbec.

Apple 5. Avenue
Zdroj: 9to5Mac

Související články

Dnes nejčtenější