Zavřít reklamu

Společnost Nanoleaf začala na trhu působit v roce 2013, kdy jako malá firma odstartovala svou kariéru na Kickstarteru. Na crowdfundingovém serveru se prosadila s energeticky úspornými žárovkami, ze kterých se později vyvinul Nanoleaf Smarter Kit – dvojice chytrých žárovek s hubem podporující HomeKit, které zavítaly i k nám do redakce (recenzi si můžete přečíst zde). Před rokem na veletrhu CES se pak ukázal Nanoleaf Aurora – modulární osvětlovací systém složený z panelů umožňující libovolné vzájemné propojení, který opět podporuje HomeKit. Právě Aurora se nám nedávno dostala do redakce, a tak se na ni v dnešní recenzi mrkneme.

Nanoleaf Aurora je skutečně originální produkt, který poslouží spíše jako moderní výzdoba do místnosti, nežli jako hlavní osvětlení, ale právě o to víc je možná zajímavější. V balení na vás čeká 9 panelů ve tvaru rovnostranného trojúhelníka (délka jedné strany je 24 cm, hmotnost jednoho panelu je 210g), které si můžete poskládat do libovolného tvaru. Jednotlivé panely mají totiž na každé straně port a můžete je tak mezi sebou propojit konektorem (těch je v balení dohromady 9). K jednomu panelu je pak potřeba připojit řídící jednotku, která rozpozná, do jakého tvaru je celý systém zapojený a přes kterou jej lze ovládat (přepínat scény) a zapínat či vypínat. Od řídící jednotky vede až do zásuvky kabel, který je složen ze tří částí (součástí je i zdroj) a měří dohromady úctyhodných pět metrů, tudíž s délkou problém není.

Instalace

Nanoleaf Aurora se připevňuje na zeď, a to pomocí oboustranných lepících pásek, kterých je v balení dohromady 28. Zpočátku jsem trochu bádal nad tím, jak celý systém připevňování na zeď funguje, a to i navzdory tomu, že se v balení nachází český návod a na stránkách Nanoleaf naleznete instruktážní videa (v angličtině). Nějak jsem se totiž nechtěl smířit s faktem, že si skutečně budu muset jednotlivé panely na zeď lepit a měl jsem obavy, že se mi strhne barva ze zdi, což se nakonec ukázalo jako pravda (viz obrázek). Běžný majitel (já jsem měl Auroru jen na testování) ale panely ze zdi jen tak sundavat nebude, tudíž ve finále se vlastně jedná o malou nevýhodu.

Zpočátku je ale důležité si promyslet, kam celý systém nalepíte, aby byl v relativní blízkosti zásuvky a zároveň, aby se jednalo o takové místo, odkud nebudete muset Auroru v dohledné době opět sundavat. Jakmile máte místo vybrané, je potřeba si promyslet tvar, do kterého jednotlivé panely spojíte, protože pozdější úpravou riskujete poškození zdi. Fantazii se meze nekladou, případně pro inspiraci je možné nahlédnout do přiloženého manuálu, kde je několik ukázek. Rozmanitost tvarů úzce souvisí s počtem panelů, a tak se základními devíti panely toho nevyčarujete tolik jako s maximálními třiceti. Pokud budete chtít panelů více, lze si je po třech kusech přikoupit na stránkách společnosti.

Ještě před samotným nalepením panelů na zeď je určitě dobré si obrazec seskládat na zemi, celý systém si zapojit a vyzkoušet. Na škodu není ani vytvoření jakéhosi návrhu na zdi z přiložených fólii se stejným rozměry jako jednotlivé panely. Díky návrhu totiž přesně uvidíte, jak velký bude celkový obrazec a jestli se na zvolené místo skutečně hodí. Jakmile je vše otestováno, může se začít s lepením panelů přímo na zeď.

Lepení není složité, jen je potřeba si dávat pozor, kam na panel umisťujete lepící pásky, aby se po přiložení vedlejšího panelu vždy skryly. I navzdory lehce vyšší hmotnosti drží Nanoleaf Aurora na zdi skutečně pevně a za celou dobu testování se mi ani jednou nestalo, že by se nějaký panel uvolnil, a to jsem popravdě s lepícími páskami šetřil. Jakmile je celé dílo dokončeno, stačí už jenom k jednomu z postranních panelů připojit řídící jednotku, zapojit kabel do zásuvky a Aurora se okamžitě rozsvítí.

Ovládání

Jak už jsem naznačil v úvodním odstavci, Nanoleaf Aurora podporuje HomeKit od Applu, což znamená, že ji můžete pohodlně ovládat ze svého iPhonu, iPadu nebo Apple Watch, a to klidně i přes Siri. K ovládání vám poslouží i výchozí aplikace Domácnost v iOS 10, ta však zvládá obsluhovat jen základní funkce jako jas a barvu celé Aurory nebo aktivovat přednastavené scény. Pokud ale chcete z příslušenství vytěžit skutečně maximum, je nutné sáhnout po oficiální aplikaci Nanoleaf. V té totiž můžete kromě barvy a jasu celé aurory nastavovat zabarvení a intenzitu jednotlivých panelů, stahovat si nové scény a hlavně ovládat animace, které jsou pro Nanoleaf Aurora charakteristické.

Aplikace je Auroře skutečně pěkně šitá na míru. Ihned po seskládání panelů do zvoleného tvaru, zapojení do sítě a spárování s iPhonem se v aplikací zobrazí panely zapojené do přesně stejného tvaru, jak jste je pospojovali ve skutečnosti, někdy je jen potřeba obrazec o 180° převrátit.

Na první záložce v aplikaci je na výběr hned několik přednastavených Scén, které Nanoleaf navolil přesně tak, aby navozovaly atmosféru, ke které jsou určené (romantická, zimní, západ Slunce atd.). Pokud vám náhodou základní nabídka nevyhovuje, je možné si z doporučených stáhnout několik dalších nebo si samozřejmě navolit zcela vlastní.

Zatímco druhá záložka vypisuje jen seznam místností a v nich přiřazená příslušenství (pokud budete vlastnit pouze Auroru, tak se vám ukáže jen jedna místnost s jedním příslušenstvím), třetí záložka už je mnohem zajímavější a vlastně ze všech nejdůležitější. Nachází se v ní totiž podrobné nastavení jednotlivých panelů i celého obrazce. Můžete si zde vybírat barvy, vytvářet (nebo využívat již vytvořené) palety barev, určovat intenzitu jasu a hlavně pak určovat styl animací, kterých je na výběr hned šest a každá se nastavuje jinak. Můžete si zvolit směr, jakým se budou barvy panelů měnit, plynulost změny a v neposlední řadě hlavně rychlost, která je klíčová. Animace byly při reálném používání skutečně skvělé, ale z vlastní zkušenosti mohu doporučit pomalejší přechody. Nicméně pokud vás nezaujmou, lze je samozřejmě i vypnout a nechat panely svítit klidně i jednou, stejnou barvou.

Předposlední záložkou (ještě před nezajímavým nastavením) jsou rozvrhy (schedules). Zde je možné si nastavit, aby se v určitý den, hodinu a minutu aktivovala vybraná scéna. Já osobně jsem si tak například nastavil, aby se mi večer Aurora sama zapnula jen s mírný jasem. Po hodině se aktivovala scéna s animacemi a okolo jedenácté hodiny večerní se sama zcela vypnula.

Resumé

Osobně považuji Nanoleaf Aurora skutečně spíše za jakýsi šperk do moderní domácnosti. Samozřejmě dokáže večer osvítit místnost a navodit v ní požadovanou atmosféru a například při sledování filmů se jedná o naprosto ideální osvětlovací doplněk, ale za hlavní zdroj světla bych ji osobně úplně neoznačil. V posledních měsících se ale Aurora stává skutečně oblíbenou, což dokazuje i fakt, že ji prodává samotný Apple ve svých obchodech a zahlédnete ji v zátiší videa téměř každého populárního zahraničního YouTubera (MKBHD, Dom Espostio, DetroitBORG atd.).

Jedinou  vadou na kráse je kabel vedoucí od řídící jednotky a táhnoucí se po zemi až k zásuvce. Ovšem i ten lze ke zdi vkusně přilepit (například taktotakto) a šikovně tak využít jeho přítomnosti. Jinak ale Auroře není moc co vytknout. Za celou dobu používání mi fungovala bezproblémově, její ovládání skrze aplikaci je intuitivní a jako obrovskou výhodu musím vyzdvihnout fakt, že funguje bez jakéhokoli hubu (mostu), který by bylo potřeba připojovat k routeru. Věřím, že pokud si předem rozmyslíte přesné místo na zdi, kam ji chcete nalepit, tak s ní nebudete mít jediný problém.

Jestliže byste si rádi vyzdobili domácnost netradičním prvek a ještě k tomu máte zálibu v chytrém příslušenství, které můžete ovládat skrze mobil a klidně i hlasem, pak je pro vás Nanoleaf Aurora to pravé. Na večerní příjemné prosvětlení místnosti při sledování televize nebo práci na počítači je naprosto ideální a pokud si chcete navodit v pokoji příjemnou atmosféru, vždy vám s tím šikovně pomůže.

Nanoleaf-Aurora-FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější