Zavřít reklamu

Apple naposledy jsou řadu tabletů iPad Air aktualizoval před dvěma lety. Tento týden s ní skoncoval nadobro a představil iPad, který je téměř identický se svými staršími bratříčky, jen nenese označení Air. Některé rozdíly se ale přece jen najdou. Pojďme se tedy v tomto článku na všechna tři zařízení podívat a porovnat si je.

Na rovinu si řekněme, že pokud již máte některý z Airů, na nový model se upgradovat příliš nevyplatí. Jestli máte iPad 4 a starší, pak už je uvažování o změně zařízení namístě. Mimochodem, majitelé iPadů 4 a starších tvoří 30% uživatelské základny. To je poměrně vysoký podíl, pokud vezmeme v potaz, že majitelů Airů je jen o 5% více.

graf ipad zastoupeni podil

Původní iPad Air jako jediný z porovnávané trojice nepodporuje Wi-Fi 802.11ac. Vzhledem k tomu, že tento standard je využíván hlavně IT nadšenci, není to pro „normálního“ domácího uživatele důvod ke změně zařízení. Co určitě ale uvítáte je lepší zadní fotoaparát oproti prvnímu Airu. iPad Air 2 a nově představený iPad (2017) mají oba fotoaparáty s rozlišením 8MP.

ipad porovnání comparsion

Většina z vás už ví, že nový iPad je oproti druhému Airu tlustší a přibral také na váze. Tato změna je zřejmě způsobena větší baterií, kterou nový iPad obsahuje. Jak moc se změní životnost na jedno nabití po implementování větší baterie a změně procesoru (iPad Air 2 má tříjádrový procesor, kdežto nový iPad dvoujádrový) se ukáže až časem.

Lepší specifikace nového iPadu vedou také k lepším výkonům. Výkonový rozdíl oproti prvnímu Airu je značný, oproti Airu 2 je ale výkonový posun minimální. Nový iPad dosahuje nejlepšího výkonu při využití jednoho jádra, výkon více jader je srovnatelný s tříjádrovým iPadem Air 2. Nutno však dodat, že benchmarky uvedené v tabulce jsou z iPhonu SE, který má A9 procesor běžící na 1,8 GHz. Říká se ale, že procesor v novém iPadu běží na 1,85 GHz. Neočekáváme však, že tato změna způsobí velké rozdíly.

tabulka porovnání ipad comparsion

iPad Air má v podstatě stejný displej jako iPad 3 a 4 – multitouch s LED podsvícením a vrstvou proti poškrábání krytou sklem. iPad Air 2 se spoléhá na plně laminovaný diplej (tři vrstvy v jedné) s přidanou antireflexní vrstvou. Nový iPad se vrátil ke starší konstrukci displeje s LED podsvícením a skleněným krytím. Teoreticky by to mělo umožnit snadnější opravy nového iPadu.

Nový iPad v některých aspektech vyniká, jinde je při srovnáním s iPadem Air 2 pozadu. Volba, zda koupit či nekoupit, už je na každém z vás. Majitelé jakékoli generace iPadu Air příliš mnoho důvodů k upgradu nemají a v současnosti mohou vidět slušnou návratnost investice. Apple prakticky představil stejné zařízení, které tu je s námi již od konce roku 2014. Obnovovací cyklus iPadů se tak velmi podobá cyklu počítačů, ty také většinou využíváme 2 roky a déle.

Zdroj: appleinsider, GSM arena

 

iPad

Související články

Dnes nejčtenější

.