• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 Apple Watch 3
  iStores.sk

  Apple chce zvrátit nařízení o opravách elektronických zařízení

  V posledních týdnech jsme vás informovali o iniciativě, která se rodí v USA. V několika státech se totiž chce prosadit zákon o tzv. “right to repair“, tedy o právu na opravu zakoupených zařízení. V podstatě se jedná o to, aby bylo možné opravovat elektroniku i mimo autorizované obchody a servisní centra. V případě Apple produktů se tak jedná o dost zásadní věc, jelikož autorizované servisy rozhodně nejsou na každém roku. A doposud se se zásahem neautorizovaného servisu pojila také ztráta záruky na zařízení. To chce iniciativa změnit, Apple to však jen tak nenechá a chystá se proti tomuto návrhu bojovat.

  Podle serveru BuzzFeed Apple vyslal do Nebrasky (tedy do jednoho ze států, kde se tento návrh diskutuje) svého zástupce, jehož cílem bude lobbing proti tomuto návrhu. Senátorka za Nebrasku již potvrdila, že jí zástupce Applu kontaktoval a snažil se jí přesvědčit o negativech, které by tento zákon mohl přinést. Především se snažil senátorku zastrašovat tím, že pokud by se podobný zákon přijal, že státu by se tak stalo centrum pro “zlé živly”, myšleno různými hackerskými skupinami apod.

  Apple se tohoto zákona bojí a bude proti němu bojovat až do konce. Důvodů proto je hned několik. V první řadě by společnost přišla o kontrolu nad servisní sítí a co více, v jejich zařízeních by se mohl “šťourat” v podstatě kdokoliv. Není to však jen Apple, kdo je tímto zákonem znepokojený. Nelíbí se například ani společnostem jako Samsung, John Deere a dalším. Zatím to vypadá, že se Applu daří, jelikož by se zákon v tomto roce podepsat neměl. Jak to bude dál se ovšem uvidí.

  iphone-7-plus-rozebrani-battery-fb

  Zdroj: Appleinsider

  Diskuze

   Ondřej Kozák

   No nedivim se, ze se to Applu nelibi. Ostatne kazdy producent chce mit kontrolu nad opravami, kdyz je na zarizeni zaruka.

   Jako at hledam co muzu, veskere “Right to repair” je o tom, aby si mohl majitel legalni cestou a bez obstrukci koupit originalni nahradni dily, dokumentaci a pripadne specialni nastroje a diagnosticka zarizeni. Ani slovo o zaruce.
   Naproti tomu Apple, a casto zminovany John Deere (tam to vlastne zacalo), jsou toho nazoru, ze sis iPhone (ci traktor) nekoupil, nepatri ti, koupil sis jen “pravo na uzivani” (protoze to obsahuje software, ktery podleha DMCA) a tedy ti neprislusi jakakoliv oprava ci modifikace.

   Za chvilu to bude tak, ze si kupime iPhone ale ten nebude nas a nebudeme mat pravo skoro na nic. Presne ako je to uz teraz so SW.
   Ak kde aky suflikant chce servisovat zariadenia tak nech, ale potom prebera zaruku on za dane zariadenie. Apple by prisiel o zisky zo servisu ale zaroven aj za zodpovednost za zaruku.

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  HighSky - Obchodujte online