Zavřít reklamu

Světově uznávaná analytická společnost Gartner přinesla doposud poslední známý pohled na trh mobilních zařízení a jeden z vůbec prvních pro rok 2017. Veškerá data, která Gartner zveřejnil vycházejí z pohledu na prodeje v posledním čtvrtletí loňského roku. Pokud se podíváme na souboj všech operačních systémů, lze v současné době mluvit již jen o souboji pouhých dvou mobilních systémů. Společnosti Apple a Google se svými iOS, respektive Androidem totiž v posledním čtvrtletí roku 2016 ovládly neuvěřitelných 99,6% trhu. Konkrétně pak bylo na 17,9% všech prodaných telefonů za toto období nainstalováno iOS a na 81,7% byl nainstalován systém Android.

Na třetím místě pak skončil v tomto souboji Windows, ten byl však nainstalován na pouhých 0,3 procentech všech telefonů prodaných během čtvrtého čtvrtletí roku 2016. BlackBerry pak nepatří již ani 0,1% a všechny ostatní operační systémy, které na světě existují byly nainstalovány na pouhém 0,1 všech telefonů, které se prodaly za poslední čtvrtletí loňského roku. Meziročně si tak nejvíc polepšil Android, ten byl totiž v posledním čtvrtletí roku 2015 nainstalován na 80,7% všech telefonů a meziročně si tak polepšil o jedno procento. Applu se také podařilo polepšit si, ovšem jen o 0,2%.

Pokud se pak podíváme na čísla v jednotkách kusů, bylo za poslední čtvrtletí loňského roku prodáno 431 539 300 telefonů z nichž 352 669 900 nabízelo operační systém od Googlu a 77 038 900 od Applu. Pouhý 1 092 200 telefonů pak obsahovalo Windows a v případě BlackBerry je tou již jen 207 000 kusů. Apple dokázal meziročně prodat o zhruba 5,5 milionů telefonů víc, zatím co telefonů s Androidem přibylo o 27 milionů víc.

podily_trh_os

Z pohledu trhu je velká škoda, že nedokázal přijít nikdo, kdo by nabídl skutečnou alternativu pro iOS a Android a dokázal by na sovu stranu získat dostatek uživatelů, aby musel Apple a Google co nejvíce inovovat a vylepšovat své operační systémy. Trh patří pouze této dvojici a vzhledem k tomu, že iOS je nainstalován výhradně na zařízeních od Applu, lze mluvit o tom, že v podstatě pokud nemáte iPhone, máte ve sto procentech případů Android. V současné době je situace již taková, že si nedokážu představit cokoli, co by s neotřesitelnou pozicí Applu a Googlu na poli mobilních operačních systémů dokázalo alespoň minimálně zamávat.

appleandroid

Dnes nejčtenější

.