iStores.sk
iStores.sk

Na CESu se objevily první prototypy produktů s bezdrátovým nabíjením na dlouhou vzdálenost

Veletrh CES 2017 není jen o představování nových produktů, které půjdou co nevidět do výroby. Slouží také jako ideální platforma pro demonstraci nových technologií, jejichž čas teprve přijde. Loni podobnou roli zastávala technologie HDR v televizích a jak můžeme vidět, aplikace do praxe netrvala ani rok. Letos je na CESu také spousta nových technologií, které vypadají velmi slibně a uživatelé se tak mají opravdu na co těšit. Jedna z nich je ovšem zajímavější než ty ostatní. Jedná se totiž o funkční prezentací dálkového bezdrátového nabíjení. Tedy technologie, kterou by měl disponovat i nadcházející iPhone 8. 

Za technologií s názvem WattUp stojí společnost Energous, která si pro návštěvníky letošního CESu připravila funkční demonstraci. V rámci této demonstrace ukazují několik produktů, které budou v budoucnu tuto technologii využívat. V současné době je celý systém stále v rané fázi vývoje. Bezdrátové nabíjení tak funguje pouze do několika desítek centimetrů. Původní návrh ovšem předpokládá dosah až pěti metrů.

Předváděná zařízení jsou spíše jednoduššího kalibru a více než jako demonstrace finální podoby, slouží jako ukázka toho, čeho všeho je tato technologie schopná a jaký má příslib do budoucna. Celý systém funguje na principu přenosu radiových vln, které budou šířeny místností a cílová zařízení budou obsahovat speciální čipy, které si radiové vlny „přitáhnou“ k sobě a následně je převedou na elektrickou energii, která nabije baterii uvnitř. Největší zajímavostí je, že se Energous chlubí partnerstvím s jedním obrovským technologickým gigantem. Cílem společnosti pro letošní rok je dostat technologii na takovou úroveň, že bude bezdrátové nabíjení fungovat v dosahu pracovní desky stolu. Ona meta pěti metrů by měla být splněna v průběhu příštího roku.

energous-wattup-technology

Zdroj: BGR

Leitz
Vstoupit do diskuze (6)

Diskuze

  Už se s tím chlubí delší dobu, ale pořád nic nemají. Možná proto, že to je fyzikální nesmysl.
  Například když by chtěli bezdrátově nabíjet zařízení na vzdálenost 30 cm, jak je na obrázku, spotřeba vysílače by byla zhruba 500 W na jeden watt na nabíječce. Hezká blbost.
  Při vzdálenosti 5 metrů to už je famózních 240 kW. To bych doma opravdu nechtěl mít.
  Jediná možnost, jak omezit spotřebu je směrovat vyzářený výkon úzkým paprskem směrem na nabíjená zařízení. Takže nabíječka by mohla vypadat jako soustava malých radarů, která se bude otáčet za nabíjeným zařízením 🙂 Když si stoupnete do paprsku mezi nabíječkou a telefonem projde vám tělem hezkých pár watů na cm2. Zdravotní limity jsou ve watech na m2. Takže řešení se směrováním záření na zařízení zamázne hygiena.
  Nerozumím proč s tím jezdí po světě, ale po všech stránkách to nemožné. Asi dokáží balamutit investory kteří jim sypou do krmítka dolárky.

  Neni mi jasné, jak se přišlo na ta čísla ohledně výkonu, ale souhlasím s tím, že účinnost je tady velká neznámá.

  Je to jednoduché. Vezmi povrch koule o určitém poloměru, třeba u r=30cm to je cca 1,1 m2. U telefonu počítej s cívkou přijímače 5×5 cm. Poměr plochy přijímací cívky a koule je 1:460, takže na přenos 1W na cívku potřebuješ vyzářit 460 x víc.
  A to platí v případě 100% účinnosti přenosu a 100% přesného nasměrování přijímací cívky na vysílač.

  Je to jednoduché. Intenzita elektromagnetického žiarenia klesá so štvorcom vzdialenosti. Aj keby bolo vlnenie smerované, straty by boli neakceptovateľné. Je to technológia na pár centimetrov. Jedine že by išlo o niečo prevratné, o úplne novú technológiu. Tesla sa zaoberal presne rovnakým problémom celý život. Neuspel aj napriek tomu, že bol génius. Uvidíme ako to celé dopadne…

  Celé to na mě působí jako obrovský nesmysl. A ještě více mě překvapuje, že se vůbec nemluví o tom, kolik elektromagnetického smogu tahle technologie vygeneruje… zejména v souvislosti s monolitickými železobetonovými budovami.

  bezdrátové nabíjení (přenos energie) hlásal již Nikola Tesla .. a furt nic 🙁

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek