Zavřít reklamu

Nedávno jsme pro vás zveřejnili návod jak vyměnit SSD v MacBooku Air/Pro z roku 2013 a novějším, přičemž článek se vztahoval na výměnu originálního SSD za alternativu od OWC, tedy od jediné společnosti, která umožňuje upgradovat SSD v novějších MacBoocích. Článek měl poměrně značný úspěch a někteří z vás jste se v komentářích ozvali, že byste si disk OWC Aura rádi pořídili a navýšili si tak úložiště ve svém MacBooku. Několika z vás jsem ale radil, ať si raději počkáte na recenzi, kterou pro vás chystáme a právě tu tady dnes pro máme. Pojďme se tedy podrobněji rozepsat o tom, jaké to je vyměnit originální SSD za OWC Aura.

Osobně jsem měl původně základní 128GB SSD, které jsem vyměnil za 1TB SSD od OWC. Aura totiž není o zrychlení počítače, ale o navýšení kapacity, protože právě to už Apple dodatečně neumožňuje a pokud se na začátku rozhodnete špatně, máte pak už smůlu, respektive jste jí měli do nedávna, než OWC představil své speciální SSD, které jako jediné můžete nainstalovat do MacBooku Air/Pro 2013 nebo novějších a budou fungovat.

OWC Aura

Samotný disk dorazil v obyčejné krabičce společně s nářadím potřebným pro výměnu a v mém případě také s hliníkovým rámečkem, do kterého jsem po výměně usadil starý disk a používám jej ta jako externí. K rámečku byl pochopitelně přibalený i USB kabel a další maličkosti (podložka a šroubky) potřebné k správnému fungování externího disku. Trochu mě zklamalo, že kromě krátkého návodu, jak nainstalovat starý disk do rámečku, což je navíc neuvěřitelně primitivní, jsem v balení nenašel návod, jak nainstalovat OWC Aura do MacBooku. Pro instrukce musíte zavítat na oficiální stránky OWC, kde naleznete jen video, což je na jednu stranu dobré, protože vidíte, co kde přesně je potřeba udělat, na druhou stranu je ovšem video na informace docela chudé. Osobně jsem totiž potřeboval zjistit více informací o pasivním chlazení, o kterém se ve videu zmiňovali jen krátce a navíc disk ve videu měl mnohem menší pasivní chlazení, než jsem já na OWC Aura.

Nakonec ale byla instalace jednoduchá a disk byl vyměněný během několika minut. MacBook přijal disk okamžitě, bez problémů a nebylo potřeba provádět žádné další kroky. Prostě jen vyměníte a zapnete. Instalace systému na nový disk je také jednoduchá, o čemž jsem se podrobněji zmiňoval v návodu.

Jakmile jsem na OWC Aura nainstaloval nový a hlavně úplně čistý systém, okamžitě jsem změřil rychlost disku přes aplikaci Blackmagic Disk Speed Test. SSD OWC Aura si nevedl vůbec špatně, dokonce se chlubí vyššími rychlostmi čtení i zápisu než původní SDD od Applu s kapacitou 128GB. Rychlosti jsou ale vyšší hlavně díky vyšší kapacitě disku. Funguje zde přímá úměra čím větší kapacita, tím rychlejší disk, která platí pro všechny SSD. Na screenshotech níže je výsledek měření OWC Aura vlevo a SSD od Applu vpravo.

owc-aura-speed-rychlost
apple-ssd-s-macos-sierra

Zpočátku jsem systém nechal nějaké dva dny mapovat všechny potřebné informace. Například skenování všech fotografií v aplikaci Fotky pro lepší rozpoznávání obličejů dalo MacBooku poměrně zabrat a často se zahříval. Právě z tohoto důvodu jsem nechtěl hned zpočátku hodnotit ani zahřívání ani výdrž notebooku s novým SSD. Nyní mám ale OWC Aura v MacBooku už přibližně dva měsíce, a tak je to podle mého názoru již dostatečně dlouho na to, abych mohl začít hodnotit.

Na jednu stranu je SSD od OWC skvělý. Je rychlý, při načítání nebo přesouvání souborů jsem se za celou dobu nesetkal s jediným problémem nebo zaváháním a vše je, jako kdybyste v MacBooku měli originální disk s mnohem vyšší kapacitou, na kterou už se vám vejde v podstatě všechno. Na druhou stranu má OWC Aura i své nevýhody:

První, v podstatě zanedbatelnou nevýhodou je, že se MacBook o něco více zahřívá. Zahřívá se pochopitelně samotné SSD, právě proto je potřeba pasivní chlazení ve formě destičky, o kterém jsem se zmiňoval už výše. Nicméně zahřívání není nijak omezující, je v podstatě nepatrné a když jsem vše měřil pomocí speciální aplikace, tak se teplota na disku nikdy nevyšplhala nad 40 °C. Zahřívání bylo znatelné zejména první dva týdny, nyní OWC Aura dosahuje při běžné zátěži stejných hodnot, jako SSD od Applu. Zahřeje se jen při hraní her nebo při práci na notebooku v posteli, kde se MacBook snáz zahřeje.

Druhou, hlavní nevýhodou je větší spotřeba disku. S OWC Aura jsem totiž se svým tři roky starým MacBookem Air (567 cyklů na baterii) dostal maximálně na 6,5 hodin výdrže. Při běžném používání (jas na polovinu, připojený k Wi-Fi síti, průměrně pět aktivních stránek Safari, spuštěná RSS čtečka, pár úprav v Pixelmatoru a otevřený Microsoft Word) vydrží MacBook průměrně 4 až 5 hodin.

Zpočátku jsem se domníval, že horší výdrž je daň za čerstvou instalaci systému a právě z toho důvodu jsem počkal přibližně dva dny a až poté jsem začal výdrži věnovat větší pozornost. Nakonec jsem se spojil se samotnou firmou OWC, která mi přes e-mail potvrdila, že disk OWC Aura má skutečně vyšší spotřebu, což souvisí i se zahříváním, o kterém jsem psal výše, a že se jedná o jedinou nevýhodu jejich disku.

Horší výdrž MacBooku je samozřejmě omezující, ale určitému typu uživatelů nemusí zase tolik vadit. Mně osobně čtyř- až pětihodinová výdrž momentálně dostačuje, jelikož mám MacBook připojený drtivou část dne doma na nabíječce a jen třikrát do týdne s ním jdu pryč přibližně na dvě až tři hodiny, kdy ho používám maximálně tak hodinu a půl. Ještě minulý rok jsem ale potřeboval, aby mi MacBook vydržel celý den, což hravě zvládal, protože jsem se s ním dokázal dostat i nějakých 11 až 12 hodin při běžném používání, ale kdybych už v té době měl OWC Aura, tak bych s sebou musel neustále tahat nabíječku, což bylo přesně to, čeho jsem se chtěl koupí MacBooku vyvarovat.

Rámeček pro originální SSD

Jak už jsem se zmiňoval na začátku, k OWC Aura si můžete objednat i rámeček pro originální SSD, který vyjmete z MacBooku. Samotný rámeček je opravdu pěkný, kvalitně zpracovaný a díky svému stříbrnému šasi z hliníku dokonale ladí k MacBooku.

Samotná instalace starého SSD do rámečku je skutečně jednoduchá, stačí jen vložit SSD, přišroubovat jej, poté přiložit horní díl rámečku, opět přišroubovat dvěma šroubky z balení a pak už jen přilepit protiskluzovou podložku.

Co už je trochu méně kvalitní, je kabel dodávaný společně s rámečkem. Ten je totiž hodně tuhý a působí i levně, i když se jedná o originální kabel od OWC. Navíc, když jej máte k disku připojený, tak druhá USB koncovka je přesně v opačné poloze, než je pro připojení k MacBooku potřeba, tudíž jí musíte o 180°otočit, čímž je prakticky nemožné docílit toho, aby disk ležel rovně na stole a nenadzvedával se kvůli tuhému kabelu.

SSD disk v rámečku dosahuje slušných rychlostí. Můj 128GB SSD disk z MacBooku se dostal k 240 MB/s při zápisu a až na 330 MB/s při čtení. Pokud ale do rámečku umístíte 256GB nebo dokonce 512GB SSD z MacBooku, tak by měly být rychlosti ještě vyšší, protože rámeček podporuje rychlosti až do 500 MB/s. Důležitou poznámkou ale je, že SSD OWC Aura v rámečku fungovat nebude, protože je navržen speciálně tak, aby fungoval v MacBooku. OWC vysloveně varuje, abyste ani nezkoušel Auru do rámečku dávat, protože by mohlo dojít k poškození disku, na což se nevztahuje záruka.

Kromě designu musím určitě pochválit malé rozměry a nulovou hlučnost disku, což je samozřejmě díky SSD a absenci jakéhokoli větráčku. Na druhou stranu disk se v rámečku při lehce zátěži zahřívá, ale o přehřívání se rozhodně nejedná a teploty jsou v normě. Pochválit ještě musím identifikační diodu, která signalizuje, že je disk připojený a napájený.

Resumé

Pokud patříte do skupiny, kdy je pro vás výdrž MacBooku v podstatě to nejpodstatnější, pak asi jen na vás zvážit, zda-li jste ochotni ji obětovat za větší SSD a zda-li se vám vyplatí dát za upgrade úložiště nemalou částku, protože OWC Aura není úplně nejlevnější. Pokud naopak patříte do stejné skupiny jako já, kdy vám výdrž 4-5 hodin dostačuje, pak už je to asi jen o těch penězích. SSD od OWC je, kromě zvýšené spotřeby, ve všech ostatních oblastech skvělý. Instalace je jednoduchá, disk je o něco rychlejší než originál a za celou dobu jsem se nesetkal s žádným problémem, co se zaseknutí nebo nějakého zaváhání týká. V současné době je navíc OWC Aura jediné řešení, jak navýšit kapacitu úložiště v novějších MacBoocích Air a Pro.

Kde koupit?

Pokud vás OWC Aura zaujal, tak si jej můžete zakoupit pro MacBook Pro i MacBook Air přímo zde na oficiálních stránkách společnosti (verze pro MacBook Pro i Air je naprosto stejná). Na výběr máte z 240GB, 480GB a 1TB varianty, a to buďto s rámečkem nebo bez rámečku. Cena startuje na 243 dolarech (cca 6 050 Kč) za 240GB variantu a končí na 648 dolarech (cca 16 120 Kč) za 1TB variantu s rámečkem. Bohužel vzhledem k tomu, že OWC sídlí ve Spojených státech, tak se kromě poštovného nevyhnete ani dani a clu, tudíž musíte počítat ještě s vyšší částkou. Na kapacitní varianty dostanete u OWC tříletou omezenou záruku a možnost disk vrátit do třiceti dnů od obdržení.

Další možností je využít českou společnost NSPARKLE, která nabízí upgrade všech MacBooků a spolupracuje se společností OWC, tudíž disky Aura instaluje do modelů z roku 2013 a novějších. U nich pořídíte OWC Aura od 7 458 Kč a pokud budete chtít rámeček pro starý SSD, stačí si připlatit 2051 Kč. NSPARKLE nabízí i montáž disku do MacBooku a migraci systému i dat na nové úložiště. Pokud si tedy na výměnu sami netroufáte, pak pro vás bude společnost NSPARKLE jako dělaná, protože se o vše postará za vás.

Kompatibilita:

Jaký model přesně vlastníte, zjístíte tak, že v levém horním rohu kliknete na jablíčko, poté na O tomto Macu a v otevřeném okně zvolíte Systémový profil. Ověřit je potřeba Identifikátor modelu.

MacBookPro11,1
MacBookPro11,2
MacBookPro11,3
MacBookPro11,4
MacBookPro11,5
MacBookPro12,1

MacBookAir6,1
MacBookAir6,2
MacBookAir7,1
MacBookAir7,2

owc-aura-fb-3

Dnes nejčtenější

.