Zavřít reklamu

Pouhé desítky hodin nás dělí od chvíle, kdy se na serverech Applu objeví pro veřejnost nejnovější verze operačního systému pro iPhony, iPody touch a iPady, kterou je samozřejmě iOS 10. Je tedy nejvyšší čas na to, abyste se na příchod nového operačního systému připravili. A i když někdo jsitě namítne, že vzhledem k aktualizaci pomocí over the air není připrava nutná, já osobně beru instalaci nového iOS vždy jako příležitost k pročištění iPhonu a snažím se jej na novou verzi vždy připravit. Nový operační systém přináší značné množství novinek, z nichž z některých budete „vykulení“ hned na první pohled. Novinka se objeví již 13. 9. 2016 a pravděpodobně to bude buď v 18 nebo v 19:00 našeho času.

První zásadní věcí, kterou byste měli řešit je kompatibilita, která se od loňského orku změnila. Nový operační systém iOS 10 již nepodporuje iPod touch 5. generace, první iPad mini a iPhone 4s. Novinku si tedy užijete jen v případě, že vlastníte iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5 nebo iPad Pro 12,9″ iPad Pro 9,7″, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4. generace, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, případně iPod touch 6. generace. Na starší zařízení iOS 10 nenainstalujete a je to také celkem žádané, jelikož i kdyby to šlo, jel by na nich iOS 10 skutečně tragicky.

Jste vývojář a máte GM?
Apple vydal před pár dny takzvanou Golden Master verzi iOS 10, označovanou jako iOS 10 GM. Jedná se o finální sestavení iOS 10, které je totožné s tím, jenž bude uvolněno zítra běžným uživatelům. Pokud jste však testovali iOS ať už v rámci veřejného testování nebo jako vývojář a stáhli jste si GM verzi iOS 10 vydanou minulou středu, pak vám zítra iPhone, iPad nebo iPod žádnou aktualizaci nenabídne, jelikož již finální verzi iOS máte. Pokud byste z nějakého záhadného důvodu nechtěli GM, ale chtěli byste zítra dostupnou verzi, která je však shodná s tou vaší, pak musíte ještě před vydáním iOS 10 udělat restore svého zařízení, nainstalovat poslední verzi iOS 9 a zítra si budete mít možnost stáhnout jako všichni ostatní iOS 10. Je to však zbytečné, protože iOS 10 GM, kterou máte ve svém zařízení je zcela shodná s iOS 10, kterou Apple zítra vydá.

Aktualizujte iTunes
Pro správnou synchoronizaci vašeho zařízení je důležité, abyste měli nainstalovanou poslední verzi operačního systému macOS a především pak poslední verzi iTunes. Stačí když otevřete Mac App Store a zvolíte možnost vyhledat aktualizace, okammžitě tak uvidíte, zda nepotřebujete něco stáhnout a nainstalovat.

Zálohujte, zálohujte a zálohujte!
Apple iOS 10 testoval řadu měsíců na víc uživatelých než kdy předtím, ale i tak je možné, že se při aktualizaci stane nějaká chyba a tak je důležité, abyste si veškeré vaše data zálohovaly. Nejsnadnější a nejideálnější způsob je zálohovat vše do iCloudu, případně do vašeho počítače přes iTunes. Další alternativou je pak zálohovat věci manuálně například na Dropbox, Google Drive nebo Microsoft OneDrive, ovšem otázkou je proč by to někdo dělal. Pokud vás trápí nedostatek místa na iCloudu, využíjte zálohu do iTunes, případně obětujte pár korun a na měsíc si zkrátka dokupte prostor na iCloudu navíc. Bez zálohování však raději na novou verzi iOS nepřecházejte.

Vyčistěte svůj telefon
Ačkoli Apple již nějaký ten pátek nabízí aktualizace over the air a na nové iOS již nepotřebujete tolik místa jako předtím, využíjte přechod na novou verzi k tomu, abyste z telefonu vymazali všechen balast, který nepotřebujete. To samozřejmě můžete udělat jednak tak, že odstraníte nepoužívané aplikace, vyčistíte iPhone od videí a fotografií které již nechcete a smažete nějakou tu hudbu nebo filmy o které nestojíte. To zajímavější je však například použití utility PhoneClean, která umožní smazat veškeré soubory, které vidíte ve svém iPhonu jako Other. Co je také zajímavé je odstranit staré zprávy z telefonu. Stačí jít do nastavení – zprávy – ponechat zprávy a zde vybrat časový interval, po který chcete mít v telefonu uloženy iMessage a sms.

iOS 10 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.