Zavřít reklamu

iPhone 6 logo iconV poslední době se o chybě, která způsobí zamrznutí iPhonu při nastavení data 1.1.1970, mluvilo poměrně často. Nakonec se k ní vyjádřil i samotný Apple, který přislíbil brzký update, jenž by jí měl odstranit. Do té doby, než ale na naše zařízení update dorazí, jsme stále v ohrožení. Nejde totiž jen o to, že by náš záludný spolužák nebo kolega v práci vzal náš nezabezpečený iPhone, nastavil zmíněné datum a restartoval zařízení, ale je tu i jiné, mnohem zákeřnější potenciální nebezpeční, které nás může ohrozit, aniž bychom o tom věděli.

Pokud totiž máte v iPhonu nastavenou automatickou synchronizaci času, tak se v síti vždy čas aktualizuje přes tzv. NTP protokol. Jeho komunikace ale probíhá v nezabezpečené a neověřované formě, a tak jej lze snadno zneužít. Pro zkušenějšího útočníka tak není problém, aby ve stejné síti podvrhl odpověď od NTP serveru či k němu přímo získal přístup a nastavil na zařízeních zmíněný datum. Jakmile byste iPhone z jakéhokoli důvodu restartovali či by se vám jen vybil a tím by se vypnul, už by nenaběhl.

Naštěstí existuje i několik variant, jak problém se zamrzlým iPhonem vyřešit. Tím vůbec nejspolehlivějším je vyjmutí konektoru baterie a její opětovné zapojení. Ovšem v takovém případě musíte telefon rozebrat, což vyžaduje nejen speciální nářadí, ale i jistou odvahu a je pochopitelné, že se většina uživatelů k tomuto kroku neuchýlí. Navíc pokud máte iPhone ještě v záruce, tak odpojení baterie je samozřejmě nesmyslné, jelikož byste rozebráním iPhonu o záruku přišli.

Druhou variantou je DFU (Device Firmware Upgrade). Zpočátku se prohlašovalo, že DFU na chybu nepomáhá, ale někteří uživatelé prozradili, že po dlouhém čekání se jim podařilo systém přes DFU obnovit. Server 9to5mac postup vyzkoušel a potvrdil, že je pouze nutné nechat iPhone v DFU dostatečně dlouho, dokud se neprobere. Počkat je nutné většinou až hodinu, ale pak se podaří systém přeinstalovat a obnovit ze zálohy.

Někteří uživatelé dokonce tvrdí, že stačí nechat telefon respektive baterii v něm úplně vybít. V takovém případě se totiž čas vyresetuje stejně, jako kdybyste baterii odpojili. To může být ale poměrně zdlouhavý proces, během kterého nebudete moct telefon používat. Navíc není úplná jistota, že postup doopravdy funguje.

Se zamrznutým iPhonem můžete zaběhnout k tuzemským APR případně do Apple Storu, ale zahraniční média hlásí, že zaměstnanci nejsou příliš ochotní problém řešit, jelikož sami s ním mají na prodejnách problémy a navíc je jim jasné, že si datum uživatelé na zařazeních ze zvědavosti nastavili sami. Zpočátku ale měnila zamrzlá zařízení automaticky za úplně nová.

Dnes nejčtenější

.